Papa Franjo je u Sarajevu, a ovo je 9 stvari koje trebate znati o tome

Poglavara Katoličke crkve dočekat će oko 80 tisuća vjernika iz niza zemalja

A police officer walks past a banner with a picture of Pope Francis at Sarajevo city stadium on June 5, 2015, a day ahead of the his visit. Pope Francis flies into Sarajevo on June 6 bearing a message of reconciliation 20 years after peace accords which ended Bosnia's war but left the country divided on ethnic lines.  AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
FOTO: AFP

Papa Franjo danas stiže u Sarajevo, a taj se posjet u Bosni i Hercegovini očekuje kao najveći događaj u 2015. Vrhbosanski nabiskup kardinal Vinko Puljić istaknuo je da ta gesta “znači jednu novu nadu, jednu novu potporu, jedan novi izazov i poticaj da svjetske i europske sile ne smiju zaboraviti Bosnu i Hercegovinu, a i da se domaći lideri moraju ozbiljnije pozabaviti rješavanjem stanja u ovoj zemlji”.

1. Treći papinski posjet Bosni i Hercegovini

Treći papinski pohod Bosni i Hercegovini ujedno je prvi takav posjet koji će imati i državnički karakter, za razliku od onih iz 1997. i 2003. kada je tadašnji papa Ivan Pavao II. boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu odnosno Banjoj Luci. “Papa dolazi kao vrhovni poglavar Katoličke crkve i kao moralni autoritet, ali važno je podsjetiti da on dolazi u ime Svete Stolice, koja je među prvima priznala neovisnu BiH”, istaknula je Borjana Krišto, zamjenica predsjedatelja Zastupničkog doma parlamenta BiH i članica državnog odbora za pripremu dočeka.

2. Vrlo zgusnut raspored

Sveti Otac stiže oko 9 sati u sarajevsku zračnu luku, gdje će ga dočekati kardinal Puljić i član Predsjedništva BiH Dragan Čović koji su i čelnici crkvenog odnosno državnog odbora za pripremu Papina posjeta. Slijedi službena državna ceremonija dočeka pred Predsjedništvom BiH i razgovori Svetog Oca s najvišim bosanskohercegovačkim dužnosnicima. Središnji događaj će biti dvosatno misno slavlje na stadionu Koševo, uz papinu propovijed.

3. Cjelovit program papina posjeta

Papa će oko 7.30 poletjeti iz Rima za Sarajevo. U 9 sati stići će na sarajevski aerodrom, gdje će mu biti upriličen službeni doček. U 9.30 održat će se svečanost dobrodošlice na trgu ispred Predsjedničke palače, a tom će prilikom papa u palači posjetiti i članove Predsjedništva BiH. U 10.10 planiran je susret s vlastima i govor Svetog Oca. U 11 sati na stadionu Koševo otpočet će sveta misa, na kojoj će papa Franjo održati propovijed.

Za 13.15 predviđen je ručak pape s biskupima Bosne i Hercegovine u Apostolskoj nuncijaturi, a u 16.20 održat će se susret sa svećenicima, redovnicima i redovnicama te bogoslovima i sjemeništarcima u sarajevskoj katedrali. U 17.30 počet će ekumenski i međureligijski susret u Franjevačkom međunarodnom centru, kada će Sveti Otac održati i govor, a sat kasnije bit će susret s mladim u Nadbiskupijskom centru za mlade “Ivan Pavao II.”

U 19.45 na sarajevskom aerodromu bit će oproštajna ceremonija, a u 20 sati papa će poletjeti prema Rimu, u koji bi trebao stići oko 21.20.

4. U Sarajevo stiže čak 80.000 hodočasnika

Na svetoj misi na stadionu Koševo očekuje se 80.000 hodočasnika, od kojih će oko 23.000 stići iz Hrvatske, a među njima bi trebali biti hrvatski ministar financija Boris Lalovac i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Misu će koncelebrirati svi biskupi iz BiH, kao i većina biskupa iz Hrvatske, predvođeni zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem. Dolazak je najavio i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar.

5. Maksimalna sigurnost

Za potrebe osiguranja bit će angažirano i šest tisuća pripadnika različih policijskih, sigurnosnih i obavještajnih službi te oružanih snaga BiH. Već tijekom tjedna zavareni su svi šahtovi na trasi kretanja kolone u kojoj će biti Sveti Otac, uklanjaju se ljetne terase i kontejneri za smeće. Ipak, predstavnici vlasti učestalo pozivaju sve građane Sarajeva da u subotu izađu na ulice i pozdrave Papu.

6. Dvadesetpetmetarski podij na stadionu Koševo

Na stadionu Koševo bit će postavljen 25-metarski podij s posebno za ovu priliku u Tomislavgradu izrađenim oltarom, čiji je autor akademski slikar Ilija Skočibušić. Na jednostavnoj bijeloj podlozi, kaže don Tomo Knežević, voditelj liturgijsko-glazbenog programa, bosančicom je ispisan natpis “Zdravo tijelo Isusovo”. Za ovu su priliku opsebno izrađeni i kalež, procesijski križ i dva svijećnjaka. Na stadionskom oltaru od srijede je i stolac od hrastovine, djelo oca i sina Salema i Edina Hajderovca iz Zavidovića. “To je dar dvojice Bošnjaka-muslimana”, istaknuo je don Tomo.

7. Isusov kip težak 250 kilograma

Binom s oltarom danas će ipak, po svemu sudeći, dominirati veliki križ s raspetim Kristom, djelo Roberta Tomića iz Tomića brijega kod Posušja. Rad na križu i skulpturi, koji zajedno teže oko tonu, Tomić je počeo još prije pet godina, ne sluteći da će njegovo djelo završiti na misi sa Svetim Ocem. Sam Isusov kip težak je oko 250 kilograma i načinjen je od orahovine, a križ je iz jednog komada hrastova drveta.

8. Tisuće mladih (i) iz Hrvatske

Don Šimo Maršić, voditelj Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih, kazao je da se za susret s papom prijavilo 4550 mladih odnosno 150 skupina iz BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Italije i Austrije. Oko 1900 mladih dolazi iz Hrvatske.

9. Više od 15 tisuća akreditacija

Član organizacijskog odbora Nevenko Herceg rekao je da je za potrebe papina pohoda izrađeno točno 15.120 različitih akreditacija. “Sve to je napravljeno uz visok stupanj zaštite, ne bi li se spriječila krivotvorenja i moguće zloporabe”, kazao je Herceg.