Papa Franjo dao je intervju srpskoj Politici. Kritizirao je one koji se protive restrikcijama zbog pandemije

Srpski mediji već neko vrijeme pišu kako papa nije priznao Kosovo te da preispituje Stepinčevu kanonizaciju

26-06-2016 Etchmiadzin
Cronaca
Viaggio apostolico di S.S. Francesco in Armenia. Divina liturgia nella cattedrale armonica apostolica a Etchmiadzin
nella foto foto: Papa Francesco


26-06-2016 Etchmiadzin
News
The visit of Pope Francis in Armenia. 
Divine liturgy in the armenian Apostolic cathedral in Etchmiadzin
in the pic:  Pope Francis, Image: 292389176, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, LaPresse
FOTO: Profimedia, LaPresse

Papa Franjo napravio je novi presedan: u povodu stogodišnjice diplomatskih odnosa između Svete Stolice i Srbije, dao je intervju beogradskom listu Politika. To je prvi razgovor poglavara Katoličke crkve jednom srpskom mediju. Cilj je intervjua, navodi se, “jačanje mira, ljubavi i odnosa među kršćanskim i narodima drugih vjera”.

Za taj intervju lobirali su već dugo apostolski nunciji u Srbiji nadbiskup Luciano Suriani i beogradski nadbiskup Stanislav Kočevar. U srpskim medijima već se dugo ističe da Sveta Stolica nije priznala Kosovo kao nezavisnu i samostalnu državu te da je papa Franjo uvažio zahtjev Srpske pravoslavne crkve za preispitivanjem proces proglašenja kardinala Alojzije Stepinca svetim.

‘Sukobi se ne rješavaju zaboravom’

Naglašavaju i “da je papa Franjo u više prilika pokazao svoju naklonost patrijarhu Irineju, ne skrivajući želju da posjeti Srbiju”. Intervju je objavljen pod naslovom “Sukobi se ne rješavaju zaboravom, nego dijalogom”, no za sada je poznat samo onaj dio razgovora koji se odnosio na pandemiju koronavirusa.

Papa Franjo je u tom dijelu pozvao na strpljenje i solidarnost, kritizirajući one koji se žale na restriktivne mjere tijekom epidemije COVID 19. Pohvalio je ono što je nazvao urbanim herojima “koji preuzimaju odgovornost prema drugima i traže konkretno rješenje kako nitko ne bi zaostao.”

Papa Franjo je također naglasio kako “imamo porast broja onih koji su nemilosrdno profitirali od tuđe nesreće, onih koji misle samo na sebe, koji su prosvjedovali ili se žalili na određene restriktivne mjere, nesposobni prihvatiti da nemaju svi iste sposobnosti i resursa za suočavanje s pandemijom”.

Upozorio je da krize nećemo izaći isti

Posebno je upozorio da “iz krize ne izlazimo isti, da možemo postati bolji ili gori, ali nikad isti. U dijelu u kojem je govorio o svjetskoj krizi koju je izazvala epidemija COVID 19, istaknuo je također da sve krize mogu pojačati postojeće nepravde, ali mogu i iznijeti najbolje iz naroda.

Zemlje koje pokušavaju spasiti svoje ekonomije, rekao je papa Franjo, riskiraju “zaboraviti da autentični razvoj mora promovirati sve ljude i ljude u cjelini”.

“Trebamo promjene. Pandemija je dovela naše organizacijske i razvojne modele u krizu; razotkrila je mnoge nepravde, zabrinjavajuću tišinu i socijalne i zdravstvene propuste, podvrgavajući velik broj naše braće procesima socijalne isključenosti i degradacije,” zaključio je papa Franjo.