Papa Franjo izrazio tugu zbog zlostavljanja 216.000 djece u Francuskoj

"Misli su mu s sa žrtvama, s velikom tugom za njihove rane i zahvalnosti za njihovu hrabrost što su ih prokazali", rekao je papin glasnogovornik

Papa Franjo izrazio je u utorak “veliku tugu” zbog ogromnog pedofilskog skandala u Crkvi u Francuskoj. “Njegove misli na prvom su mjestu sa žrtvama, s velikom tugom za njihove rane i zahvalnosti za njihovu hrabrost što su ih prokazali. One su s Crkvom u Francuskoj, kako bi, osvijestivši tu strašnu realnost (…), mogla krenuti putem iskupljenja”, rekao je novinarima glasnogovornik Vatikana Matteo Bruni.

Neovisna komisija, koja je istraživalo razmjere tog skandala u Katoličkoj Crkvi u Francuskoj, objavila je u utorak zaključke, procijenivši da su svećenici i drugi pripadnici klera od 1950. seksualno zlostavljali 216.000 djece i adolescenata. Ako se tome dodaju osobe koje su zlostavljali laici koji su radili u institucijama Crkve, ta brojka penje se na 330.000, rekao je predsjednik komisije, Jean-Marc Sauvé.

“Papa svojim molitvama povjerava Gospodu Božji narod u Francuskoj, posebno žrtve, da im da snage i utješi ih i kako bi se, uz pravdu, moglo dogoditi čudo izlječenja”, zaključio je Papin glasnogovornik.

Francuski biskupi zatražili oprost

Francuska biskupska konferencija izrazila je u utorak “stid” i “užasnutost” zbog tog skandala i zatražila “oprost” od žrtava. Otkrića u Francuskoj posljednja su u nizu otkrivenih slučajeva seksualnog zlostavljanja, često i djece, diljem svijeta u posljednjih 20 godina, koji su potresla Katoličku Crkvu.

Sauve je rekao da je zlostavljanje bilo sustavno. “Crkva ne samo da nije poduzela potrebne mjere kako bi spriječila zlostavljanje, već je i zatvarala oči, propuštajući prijaviti zlostavljanje, a ponekad i svjesno stavljajući djecu u kontakt s predatorima”, rekao je.

Neovisnu komisiju osnovala je Francuska biskupska konferencija krajem 2018. kako bi rasvijetlila slučajeve zlostavljanja i vratila povjerenje javnosti u Katoličku Crkvu, koja u Francuskoj gubi vjernike.

Preporučili reforme u Crkvi

Sauve je kazao da problem još uvijek postoji. Dodao je kako je Katolička Crkva do 2000-ih pokazivala potpunu indiferentnost prema žrtvama te da je istinski počela mijenjati svoj stav 2015.-2016. Sama komisija je, kazao je Sauve, identificirala 2.700 žrtava, ali opsežna studija istraživačkih skupina procjenjuje da je bilo oko 216.000 žrtava. Broj bi se mogao popeti do 330.000 s laicima zlostavljačima.

Komisija je Crkvi preporučila da mora promijeniti kako govori o temama poput seksualnosti, poslušnosti i svetosti svećeništva, što je, tvrdi Sauve, stvorilo slijepe točke koje su omogućile seksualno zlostavljanje.

Naglasio je i kako moraju preuzeti odgovornost za sve što se dogodilo i osigurati da prijave zlostavljanja budu proslijeđene nadležnim pravosudnim institucijama. Preporučili su i provjeru je li netko kažnjavan ako ima redoviti kontakt s djecom ili ranjivim skupinama, kao i dodatnu edukaciju svećenika, prenosi Reuters.

‘Izdaja povjerenja, morala i djece’

Komisija je istaknula da Crkva treba isplatiti odštetu žrtvama, jer time završavaju proces priznanja. Mnogi slučajevi najvjerojatnije su otišli u zastaru po francuskim zakonima, ali je komisja naglasila da bi odštetu trebali isplatiti bez obzira na to kada je zlostavljanje počinjeno.

“Vi ste sramota čovječanstva”, rekao je Francois Devaux, koji je osnovao udrugu žrtava La Parole Liberee, predstavnicima crkve na javnom predstavljanju izvješća, prije nego što je Sauve uzeo riječ. “U ovom paklu bilo je odvratnih masovnih zločina, ali, još gore, bilo je izdaje povjerenja, izdaje morala, izdaje djece”, kazao je Devaux, optužujući Crkvu za kukavičluk.

Komisiju su činila 22 člana, a među njima su bili pravnici, liječnici, povjesničari, sociolozi i teolozi. Ranije ovoga tjedna Sauve je kazao da je komisija istragom otkrila 2900 i 3200 pedofila svećenika i drugih pripadnika klera, od 1950. u Francuskoj.

Papa revidirao crkvene zakone

Prije osnivanja komisije papa Franjo je obvezao one koji znaju za seksualno zlostavljanje u Katoličkoj crkvi da to prijave svojim nadređenima, a ove je godine napravio dosad najveću reviziju crkvenih zakona u posljednjih 40 godina, prema kojoj inzistira da biskupi poduzmu mjere protiv pripadnika klera koji zlostavljaju maloljetnike i pripadnike ranjivih skupina.

Međutim, postoje i kritičari koji smatraju da nije učinio dovoljno, da je presporo reagirao na skandale. Kritiziraju ga i da nije bio empatičan prema žrtvama te da je slijepo vjerovao na riječ svećenicima.

Prošlogodišnje izvješće objavljeno u Britaniji je otkrilo kako je Katolička crkva zaprimila stotine prigovora za više od 3000 slučajeva zlostavljanja djece u Engleskoj i Walesu između 1970. i 2015. godine, kao i da je od 2016. bilo više od 100 optužbi o navodnom zlostavljanju.