Papa Franjo krenuo u prvi posjet Iraku, obići će i grad koji je bio prijestolnica ISIS-a

Radi se o najriskantnijem stranom putovanju pape Franje od njegovog izbora 2012.

Pope Francis waves as he boards a plane to depart to Iraq on March 5, 2021 at Rome's Fiumicino airport. - Defying security fears and the pandemic to comfort one of the world's oldest and most persecuted Christian communities, the 84-year-old pontiff starts on February 5 a 4-day visit to Iraq as a "pilgrim of peace", and will reach out to Shiite Muslims when he meets Iraq's top cleric, Grand Ayatollah Ali Sistani. (Photo by Andreas SOLARO / AFP)
FOTO: AFP

Papa Franjo otputovao je u petak ujutro iz Rima u povijesni posjet Iraku i prvo putovanje u inozemstvo od izbijanje pandemije koronavirusa.

Tijekom četverodnevnog posjeta zemlji, argentinski Papa (84) izrazit će potporu kršćanskoj zajednici ali će se i sastati s najvišim šijitskim muslimanskim klerikom, 90-ogodišnjim velikim ajatolahom Alijem al-Sistanijem.

Radi se o najriskantnijem stranom putovanju pape Franje od njegovog izbora 2012. i prvom posjetu jednog pape toj zemlji, ocjenjuje Reuters.

Misa na stadionu u Erbilu i posjet Mosulu

U avionu Alitalije koji je s rimskog aerodroma Leonardo da Vinci poletio na put do Bagdada dug oko 4 i pol sata, uz Papu su i njegovi najbliži suradnici, pripadnici sigurnosti i oko 75 novinara.

Irak će rasporediti tisuće dodatnih pripadnika sigurnosnih snaga kako bi se zaštitio Papa tijekom posjeta do kojeg dolazi nakon raketnih i samoubilačkih napada koji su potaknuli zabrinutost za njegovu sigurnost.

U srijedu ujutro 10 raketa palo je na zračnu bazu u kojoj se nalaze američke i iračke snage i snage koalicije. Nekoliko sati nakon tog napada, poglavar Katoličke Crkve je potvrdio da odlazi u Irak. Papa će u nedjelju slaviti misu na stadionu u Erbilu, u iračkom Kurdistanu, a posjetit će i Mosul koji je bivša prijestolnica Islamske države.

‘Dolazim kao hodočasnik mira’

Papa Franjo je u četvrtak, uoči svog pohoda Iraku, uputio poruku Iračanima da dolazi “kao hodočasnik mira (…) nakon godina rata i terorizma”.

“Dolazim kao hodočasnik moliti Gospodina oprost i mir nakon godina rata i terorizma (…) i dolazim k vama kao hodočasnik mira”, rekao je Papa u videoporuci objavljenoj dan uoči odlaska.

“Napokon dolazim k vama. Toliko se želim susresti s vama, vidjeti vaša lica, posjetiti vašu zemlju, drevnu i iznimnu kolijevku kulture”, dodao je Papa.

Papa neće ulaziti u mnoštvo ljudi

Papa Franjo je usto rekao da “želi moliti zajedno (…) s braćom i sestrama drugih vjerskih tradicija”, nazivajući irački narod “jednom obitelji muslimana, židova i kršćana”.

“Pred očima su vam još slike razorenih kuća i oskvrnutih crkava, a na srcu rane zbog prekinutih veza i napuštenih domova”, rekao je u dijelu poruke upućenom kršćanima koji još žive na iračkom tlu, spomenuvši se “velikog, prevelikog broja mučenika koje je dala ta zemlja”.

Poglavar Rimokatoličke Crkve neće ulaziti u mnoštvo, što inače rado čini, jer je od petka do ponedjeljka u zemlji na snazi opća karantena. Tijekom putovanja iz mjesta u mjesto najvjerojatnije će se kretati u oklopnom vozilu. Ovo je putovanje Papino je 33. izvan Italije, a treba se vratiti u Rim u ponedjeljak ujutro.