Papa Franjo sastao se sa žrtvama svećeničkog spolnog zlostavljanja i poručio da Bog plače zbog tih zločina

Poručio je da će zbog tih zločina morati odgovarati i počinitelji i prikrivatelji

Pope Francis speaks during the Festival of Families, Saturday, Sept. 26, 2015, in Philadelphia.   AFP PHOTO / Pool /  Eric Thayer
FOTO: AFP

Papa Franjo sastao se sa žrtvama svećeničkog spolnog zlostavljanja i poručio da “Bog plače” zbog tih zločina za koje će morati odgovarati svi koji su ih počinili, ali i oni koji su ih prikrivali, rekao je danas u Philadelphiji, završnog dana posjeta Sjedinjenim Državama.

“Bog plače zbog spolnog zlostavljanja djece”, rekao je 78-godišnji papa biskupima na seminaru. Pozvao je na “snažniji nadzor kako bi se zaštitili mladi ljudi… a svi koji snose odgovornost za to i odgovarali”.

Žrtve spolnog zlostavljanja kažu da Crkva nije dovoljno učinila. Čak 100.000 američke djece bilo je žrtvama spolnog zlostavljanja što su počinili svećenici, navode stručnjaci agencija za osiguranja u dokumentu koji je 2012. bio predstavljen u Vatikanu.

Založio se i za prava imigranata

Papa se sastao s biskupima prije odlaska u zatvorski kompleks Currant-Fromhold u Pennsylvaniji u kojem su zatvorenici ručno izradili drvenu stolicu koju će papa koristiti na nedjeljnoj misi na kojoj se očekuje 1,5 milijuna ljudi.

Prvi latinoamerički papa je u svom prvom posjetu SAD-u naglasak stavio na imigraciju, pozvavši Amerikance da odbace “neprijateljstvo” prema novopridošlicama, a oduševljenim se južnoameričkim katolicima obratio na materinjem španjolskom. Misu na otvorenom pratit će stroge mjere sigurnosti. Veći dio središta grada zatvoren je za promet vozila, a obavljat će se i pregledi ljudi već na tri kilometra od mjesta održavanja misnog slavlja.

Vođa 1,2 milijarde rimokatolika u svijetu sastajao se s ljudima na svakom koraku šestodnevnog posjeta SAD-u tijekom kojega je bio prvi papa koji se ikada obratio američkom Kongresu i Općoj skupštini Ujedinjenih naroda. U Rim se vraća kasno u nedjelju.

Podrška liberalnijih katolika

Papa Franjo je svojim istupima o potrebi zaštite imigranata i siromašnih te isticanju važnosti zaštite okoliša, stekao mnogo poklonika u SAD-u, posebice među liberalnijim katolicima. Također je, bez mijenjanja doktrine Crkve, ublažio stajališta i nepokolebljivo protivljenje Crkve prema pitanju pobačaja i homoseksualaca.

Gradonačelnik Philadelphije Michael Nutter, iz redova demokrata, bio je jedan od onih koji je izrekao jasan stav o pravima homoseksualaca. “U Americi, svi imaju prava. Naši susjedi, homoseksualci, lezbijke, biseksualci i transrodne osobe nastavljaju borbu za svoja prava”, rekao je Nutter, aludirajući na riječi papa Franje koji je po tom pitanju rekao: “A tko sam ja da im sudim”.

Imigranti su prigrlili riječi pape koji je stao u njihovu obranu u trenutku kada neki republikanci, koji bi rado zasjeli u Bijelu kuću, najavljuju podizanje ograde uzduž američko-meksičke granice.