Paraliza državnih službi u SAD-u se nastavlja; ništa od dogovora demokrata i republikanaca oko proračuna

U središtu šestodnevne blokade je zid koji Trump želi podići na granici s Meksikom

US President Donald Trump and US Vice President Mike Pence wait after a meeting with governors-elect in the Cabinet Room of the White House December 13, 2018 in Washington, DC. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Pregovori demokrata i republikanaca nisu u četvrtak uspjeli prekinuti shutdown u Sjedinjenim Državama pa se djelomična paraliza savezne administracije zbog koje stotine tisuća državnih službenika ne rade, nastavlja barem do sljedećeg tjedna. U središtu te šestodnevne blokade je zid koji Donald Trump želi podići na granici s Meksikom kako bi zaustavio ulazak ilegalnih migranata u zemlju.

Republikanski predsjednik traži pet milijardi dolara za izgradnju zida. Demokrati ga ne žele financirati, ali predlažu omotnicu s više od milijardu dolara za druge sigurnosne mjere na granici. Sve dok se dvije strane ne dogovore, obustavlja se financiranje 25 posto ministarstava i savezne administracije. No čini se da nitko ne želi popustiti.

Odluka o odgodi sjednice

Budući da nije postignut dogovor, američki Senat je u četvrtak u gotovo praznoj dvorani jednoglasno odlučio odgoditi sjednicu do ponedjeljka u 10.00 sati (16.00 sati po srednjoeuropskom vremenu) i raspravu o zakonu o proračunu nastaviti tek u srijedu 2. siječnja u 16.00 sati (22.00 sata).

Republikanci imaju većinu u Kongresu, ali u Senatu, gdje imaju 51 mjesto, treba im potpora demokrata kako bi imali 60 glasova potrebnih za donošenje proračuna. No položaj demokrata svakim danom je jači. Oni već 3. siječnja preuzimaju kontrolu u Zastupničkom domu a republikanci imaju osnaženu većinu u Senatu (53 mjesta).

Treći shutdown ove godine

Vlada će biti paralizirana sve dok “ne dobijemo zid, ogradu, ili kako god to žele nazvati”, rekao je Trump 25. prosinca. Ovo je treći shutdown u ovoj godini, nakon onoga u siječnju koji je trajao tri dana i u veljači koji je potrajao tek nekoliko sati. Prethodni, iz listopada 2013. protegnuo se na 16 dana, a dosad je najdulji onaj zabilježen 1995.-96., čak 21 dan. Premda je ovaj prekid rada američke administracije tek djelomičan, njegove se posljedice osjećaju.

Od petka u ponoć dio zaposlenika u velikim ministarstvima kao što su domovinska sigurnost – nadležno za sigurnost na granici – savezna policija (FBI), promet, financije i unutarnji prestaje raditi ili radi bez plaće. Sudovi su otvoreni za suđenja, ali, recimo, obustavljaju se sva civilna vjenčanja.