Pariz, Istanbul, Jakarta... Hoće li ISIS-ovi napadi uskoro postati svakodnevica na svim kontinentima?

Ambicija ISIS-a je jasna: postati prva teroristička organizacija s globalnim dosegom

Indonesian police take position behind a vehicle as they pursue suspects after a series of blasts hit the Indonesia capital Jakarta on January 14, 2016. A series of bombs killed at least three people in the Indonesian capital Jakarta on January 14, with shots fired outside a cafe as police moved in, an AFP journalist at the scene said.     AFP PHOTO / Bay ISMOYO / AFP / BAY ISMOYO
FOTO: AFP

Teroristički napad u Jakarti, koji je uslijedio nakon ovotjednih obračuna vatrenim oružjem i bombaških napada u Turskoj, Iraku i Kamerunu, još je jedna potvrda da je tzv. Islamska država počela provoditi međunarodnu kampanju u vidu gotovo svakodnevnih terorističkih napada diljem svijeta.

Do te je promjene stategije došlo nakon što su zapadne sile pojačale pritisak na područjima Iraka i Sirije koje ISIS smatra svojom domovinom. Ta su područja temelj kalifata koji je vođa ISIS-a Abu Bakr al-Bagdadi proglasio s propovjedaonice Velike džamije al-Nuri u Mosulu 5. srpnja 2014. godine.

Poziv džihadistima na proučavanje pariških napada

U studenom prošle godine strahote u Parizu pokazale su koliko štete nekoliko fanatičnih džihadista može učiniti i koliko straha takvi napadi mogu prouzročiti. Divljanje u Jakarti, kazali su dužnosnici, zapravo je oponašanje napada u Parizu. Slijedeći ISIS-ovu metodologiju i uz posredno vodstvo Bagdadija, izgleda da su se ISIS-ovi simpatizeri i oni iz ostalih indonezijskih ekstremističkih skupina urotili ne bi li napali civile, ciljeve kao što je Starbucksov kafić, simbol Zapada, i policiju – simbol državne vlasti, piše Guardian.

https://twitter.com/newslock_uknews/status/687762650747518976/photo/1

Sidney Jones iz Instituta za političku analizu sukoba istaknula je kako su Indonežani koji se bore za ISIS u Siriji, njih 500 do 700, hvalili pariške napade. Bahrun Naim, bivši zatvorenik i džihadist, objavio je na blogu tekst pod nazivom ‘Lekcije iz pariških napada’ te pozvao one koji žele postati džihadistima da dođu u Indoneziju proučavati planiranje, ciljanje, koordinaciju, sigurnost i hrabrost pariških timova, rekla je Jones.

Definirani ideološki ciljevi

Donedavno u Indoneziji nije bilo ISIS-ovih grupa, no Jones je u studenom predvidjela da bi rivalstvo između dvojice Indonežana, ISIS-ovih zapovjednika koji se bore u Siriji, Bahruma Syaha i Abua Jandala, moglo Jakarti donijeti napade poput onih u Parizu. Kao i u Europi, džihadisti koji su se vratili s Bliskog istoka mogu biti uključeni u napade u Jakarti.

Gdje god da bila vođena, ISIS-ova međunarodna teroristička kampanja dizajnirana je za ostvarenje unaprijed definiranih ideoloških ciljeva. Oni uključuju uvjeravanje sunitskih muslimana u moć kalifata, izazivanje straha i strahopoštovanja među nevjernicima te promicanje ISIS-ovih ideja, šerijatskog zakona i osobnog i društvenog čišćenja, na temelju učenja “pobožnih predaka”.

Internet kao sredstvo širenja utjecaja

Mogućnosti da se ta kampanja okonča ikako drugačije doli fizičkom eliminacijom ISIS-a čine se vrlo oskudne. ISIS ne traži niti uopće želi mir sa svojim neprijateljima. Nema primirja ili prekida vatre. Prije dolaska konačne apokalipse, ISIS je obećao da će uništiti svih 200 milijuna šijitskih muslimana, koje smatra hereticima, potom sve druge muslimane koji su prihvatili sekularnu vlast te tako potvrdili svoje otpadništvo, kao i “vojsku Rima” (Zapad).

ISIS se u Siriji i Iraku i dalje oslanja na strane novake ne bi li pojačao svoje redove. No, nastavak globalne terorističke kampanje koju je otpočeo ovisi o širenju podružnica i privlačenju simpatizera širom muslimanskog svijeta i izvan njega, dijelom pružanjem primjera, a dijelom putem društvenih mreža i interneta.

https://twitter.com/ikkifakhri/status/687695655330922497/video/1

Opasno u okruženju

Boko Haram u sjevernoj Nigeriji, čiji su članovi ovog tjedna izveli samoubilački bombaški napad na jednu džamiju u Kamerunu, tipičan je primjer: skupina je počela kao nezavisna banda, da bi se kasnije zavjetovala na vjernost ISIS-u. Neki članovi nazloglasnije indonezijske skupine Jemaah Islamiyah, podružnice Al-Qa’ide odgovorne za bombaški napad na Baliju 2002. godine, također su prešli ISIS-u.

Među indonezijskim susjedima tu je skupina Abu Sayyaf, koja je počinila mnoge smrtonosne bombaške napade na Filipinima. Većinski muslimanska Malezija također je na oprezu. Najvažnija ambicija ISIS-a potpuno je jasna: postati prva teroristička organizacija koja će istinski imati globalni doseg.