Parku na Trešnjevci ime Kate Šoljić, majke četvorice poginulih branitelja

Na svečanom otkrivanju ploče bili su i branitelji-šatoraši

10.05.2015., Zagreb - Otkrivanje table na Tresnjevci s nazivom Park Kate Soljic koja je u Domovinskom ratu izgubila cetvoricu sinova. 
Photo: Anto Magzan/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Na zagrebačkoj Trešnjevci jedan je park u nedjelju svečano imenovan parkom Kate Šoljić, po pokojnoj junakinji Domovinskog rata, simbolu patnji i stradanja hrvatskih majki, kojoj su četvorica sinova poginula u obrani domovine.

Kata Šoljić rođena je 1922. u selu Vukšić Donji kod Brčkog, a umrla je 2008. u Zagrebu. U Domovinskom ratu izgubila je četvoricu sinova: Matu, Ivu, Niku i Miju. Trebalo joj je 12 godina da pronađe i pokopa svu četvoricu sinova. Prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman odlikovao ju je redom Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske za osobite zasluge u promicanju moralnih društvenih vrijednosti. Godine 2004. primila je nagradu Junakinja hrvatskog Domovinskog rata koju je dodijelila Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata, na poticaj Mladena Pavkovića.

Dan ranije prosvjed protiv imena Trga maršala Tita

Tablu s nazivom parka koji nosi ime Kata Šoljić otkrili su njezina praunuka Klara Barišić, predsjednica Udruge “Majke hrvatskih sokolova” Mirjana Birač Šivak, Katica Zadro, udovica generala Blage Zadre, i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Park na Trešnjevci nosi ime Kate Šoljić odlukom Gradske skupštine, a na inicijativu Udruge “Majke hrvatskih sokolova”.

Na svečanosti su, uz članove obitelji pokojne Kate Šoljić bili i stopostotni hrvatski ratni vojni invalidi koji prosvjeduju u šatoru pred Ministarstvom branitelja u Savskoj, izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović brigadir Damir Terzić, predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Darinko Kosor i predsjednik skupštinskog Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova Zoran Piličić.

Piličić je rekao novinarima da je u subotu bio prosvjed protiv imena Trga maršala Tita, a danas se park imenuje po junakinji Domovinskog rata te smatra da tu ima simbolike, “nove nade u tome svemu”.

Bandić uputio pozdrave šatorašima

Franjo Šoljić, unuk Kate Šoljić i sin poginulog Nike Šoljića posebno je pozdravio hrvatske ratne vojne invalide koji, kako je rekao, sjede u invalidskim kolicima samo zato što su voljeli svoju Domovinu. Rekao je da se i danas pokušava iskriviti istina o obrambenom Domovinskom ratu.

Bandić je pozvao prisutne da velikim pljeskom pozdrave stopostotne hrvatske ratne vojne invalide koji šest mjeseci prosvjeduju u Savskoj te rekao kako je uvjeren da im je to teže što tamo sjede, a s druge strane se nitko ne odaziva, nego što im je bilo braniti domovinu i stradati. Dodao je kako na svečanosti vidi “spontanu simboliku”, gdje je Katica Zadro uz 100-postotnog hrvatskoga ratnog vojnog invalida u kolicima.

“Kata Šoljić, Katica Zadro simboliziraju heroine poginulih hrvatskih branitelja, a ovi dečki ovdje koji sjede (u invalidskim kolicima) simboliziraju preživjele hrvatske branitelje”, rekao je Bandić te im zahvalio u svoje ime i u ime svih građana Zagreba što smo danas slobodni. Rekao je da je imenovanje tog parka samo mali znak zahvale za podnesenu žrtvu.

U školama više o Domovinskom ratu

Kosor je istaknuo kako mu je čast da predsjeda Gradskom skupštinom koja je u ovom sazivu donijela odluku da se ovaj park nazove imenom Kate Šoljić, a smisao toga je da se Domovinski rat nikada ne zaboravi i da se svako ime pojedinca koji je dao svoj doprinos u tom ratu ne zaboravi. Zauzeo se za promjene u obrazovnom sustavu kako bi nove generacije više znale o Domovinskom ratu i ljudima kao što je Kata Šoljić i njezini sinovi.

Brigadir Damir Terzić pozdravio je nazočne u ime hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović te poručio kako hrvatska sloboda ima svoje ime – a to je ime svih hrvatskih branitelja. “Svaka zemlja svijeta koja drži do svoje povijesti, posebnu pozornost i brigu usmjerava upravo prema veteranima, prema onima koji su stvarali tu istu slobodu i uljuđenu zemlju. Oni su stup i temelj svakog uljuđenog društva, a hrvatski veterani Domovinskog rata utkani su u temelje slobodne, neovisne i civilizirane zemlje koja se zove Hrvatska”, poručio je Terzić.