Parlament je, dakle, potopio sporazum o Brexitu. Što sad?

Situacija se može razriješiti na nekoliko načina, rijetki izgledaju dobro za May

Britanski zastupnici u utorak navečer uvjerljivom su većinom, dakle, odbacili sporazum o Brexitu premijerke Therese May. Za sporazum su glasala 202, a protiv 432 zastupnika. Idućih tjedana Britaniju čeka politička neizvjesnost koja bi mogla dovesti do neuređenog izlaska iz EU-a, pa čak i do povlačenja referendumske odluke iz 2016. o izlasku iz Unije. Više je scenarija kako bi cijela stvar mogla završiti, a New York Times je napravio njihov zgodan pregled.

1. Parlament intervenira

Laburistička stranka traži glasanje o povjerenju: Laburisti su odmah podnijeli zahtjev za izglasavanje nepovjerenja premijerkinoj vladi o kojem će se glasati u roku od 24 sata. No, to će vjerojatno propasti.

Laburistička stranka traži novi referendum: Sve je veći broj onih koji podržavaju ovu opciju, ali ona još uvijek nema većinu u parlamentu. Šef laburista Jeremy Corbyn sustavno se opire toj ideji. No, ako sve propadne, Corbyn bi mogao popustiti i tražiti novi referendum. Čak i tada, ovaj scenarij naišao bi na snažan otpor u Parlamentu.

May s laburistima dogovara novi plan za Brexit: Gospođa May mogla bi prihvatiti ideju laburista o trajnom zajedničkom carinskom prostor EU-a i UK-a. No, to bi vjerojatno razbjesnilo njene konzervativce.

Zastupnici sve preuzimaju: Grupa zastupnika pokušava osigurati pravo na to da Vladu upute što da učini u trenutku potpunog zastoja. No, još nije posve jasno kako bi to funkcioniralo, i iako većina njih želi spriječiti da sve završi Brexitom bez dogovora, zastupnici se ne mogu dogovoriti oko alternativnog plana.

2. May moli EU da ju spasi

May od EU-a traži novi sporazum: Britanska premijerka vjerojatno će od Europske unije tražiti da joj još malo popusti, nakon čega će se vratiti u Parlament i progurati svoj sporazum. No, manevarski prostor u Bruxellesu je ograničen, a EU će vjerojatno od May tražiti garanciju da će, ako joj naprave još neke ustupke, to prekinuti zastoj u Parlamentu.

May od EU-a traži da odgodi Brexit: Prema članku 50. Ugovora o Europskoj uniji, odgodu dvogodišnjeg pregovaračkog razdoblja mora potvrditi 27 država članica. Izgledno je da bi se to zbilja i dogodilo ukoliko bi Velika Britanija garantirala da će održati nove izbore ili referendum, ili da će nakon toga imati jasan plan o izlasku. U slučaju da bi Velika Britanija naprosto htjela još malo vremena za pregovore s Unijom, to im sigurno ne bi prošlo.

3. May povlači očajničke poteze

May saziva izvanredne izbore: May može pokušati povećati broj zastupnika u parlamentu kako bi osigurala podršku za svoj sporazum. No, to je već pokušala prošle godine i nije prošlo dobro. Novi izbori bi ju, zapravo, mogli dodatno oslabiti ili čak otvoriti put laburističkoj vladi na čelu s Corbynom.

May traži novi referendum o Brexitu: U ovom scenariju, ljude bi mogli pitati da biraju između sporazum o Brexitu Therese May ili ostanka u Europskoj uniji. Britanska premijerka dosad je odbijala ovakav scenarij, ali u slučaju da nema plan B, i to je jedna od mogućnosti. Ovaj scenarij zahtijevao bi suglasnost Parlamenta.

4. Brexit bez dogovora

Velika Britanija napušta Europsku uniju bez dogovora: Ovo je najgora opcija, s obzirom na kaos koji predviđaju analitičari. Velika većina zastupnika u Parlamentu protivi se no-deal Brexitu, iako još uvijek zapravo ne znaju kojim mehanizmima mogu zaustaviti ovaj scenarij. Svi, dakle, misle kako je ovaj scenarij nevjerojatan, ali ne i nemoguć.