Patrijarh Porfirije: 'Daleko od toga da vjerujem da je Stepinac direktno sudjelovao u zločinima'

Patrijarh je naglasio i da nove generacije ne treba kriviti za zločine u Jasenovcu

19, February, 2021, Belgrade - The liturgy at which the solemn act of enthronement of His Holiness Porfirije in the holiest throne of the Archbishop of Pec, Metropolitan of Belgrade and Karlovac and Patriarch of Serbia was performed was served in the Cathedral. Serbian Patriarch Porfirije. Photo: Milos Tesic/ATAImages

19, februar, 2021, Beograd  - Liturgija na kojoj je izvrsen svecani cin ustolicenja Njegove Svetosti Porfirija u najsvetiji tron Arhiepiskopa peckog, mitropolita beogradsko-karlovackog i patrijarha srpskog sluzena je u Sabornoj crkvi. Photo: Milos Tesic/ATAImages
FOTO: Milos Tesic/ATAImages 19, februar, 2021, Beograd - Liturgija na kojoj je izvrsen svecani cin ustolicenja Njegove Svetosti Porfirija u najsvetiji tron Arhiepiskopa peckog, mitropolita beogradsko-karlovackog i patrijarha srpskog sluzena je u Sabornoj crkvi.

Novi patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić dao je intervju za beogradske Novosti u kojem je, među ostalim, govorio o ustaškom koncentracijskom logoru Jasenovac i problematici kanonizacije kardinala Alojzija Stepinca. Na pitanje novinara beogradskog lista o poboljšanju odnosa između SPC-a i Vatikana, pri čemu je spomenuto kako je papa Franjo zaustavio proces kanonizacije kardinala Stepinca, patrijarh je kazao kako se s papom susreo već tri puta.

Potom se osvrnuo na mogućnost da otvaranje vatikanskih arhiva rasvijetli Stepinčevu ulogu u NDH. “Nije isključeno da će se tijekom istraživanja pojaviti rezultati koji se mogu tumačiti pro et contra. Naravno, daleko sam od toga da vjerujem da je Stepinac direktno i neposredno sudjelovao u bilo kojoj vrsti zločina”, kazao je i nastavio:

“Međutim, moram reći da, ne samo kao biskup, svećenik, kršćanin već prije svega kao svaki običan čovjek, ne mogu sakriti da, u najmanju ruku, imam dilemu, da imam problema s određenim Stepinčevim postupcima, riječima, stavovima. Žao mi je ako to nekoga uznemiri, ali moja je obaveza biti iskren. Istodobno, potpuno sam svjestan da mu strašne okolnosti u kojima je živio nisu bile nimalo jednostavne. Što se tiče prethodnih stavova naše Crkve, kao i zaključaka Povjerenstva uspostavljenog za istraživanje ovog važnog i osjetljivog pitanja, oni su jasni, nepromijenjeni i javnosti poznati”, kazao je.

Mir i prijateljstvo, ne osveta

Patrijarh se za Novosti prisjetio svojeg posjeta Jasenovcu, te pozvao na to da se sačuva uspomena na žrtve tog logora. “Preobraćen i oplemenjen čovjek nikada neće kriviti nečije potomstvo, nečiju djecu za ono što su radili njihovi roditelji”, naglasio je patrijarh Porfirije Perić, dodavši kako će pravoslavni kršćanin “graditi mir, prijateljstvo, a ne ogorčenje ili, ne daj Bože, osvetu.”

I ostale patrijarhove izjave o Jasenovcu na tragu su tih misli. “Međutim, čak i ono što povjesničari rade – šireći i temeljito ispitujući znanje o zlu demonskih razmjera koje je naš narod pretrpio u NDH u Drugom svjetskom ratu – koje Crkva, naravno, potiče i koje kasnije oblikuje obrazovanje, ne bi trebalo služiti zlopamćenju, nego biti upozorenje svima da se više nikad ne ponove”, kazao je.

Patrijarh je naglasio kako se Srbi u izgradnji kolektivnog sjećanja trebaju “voditi mišlju blaženog patrijarha Germana da ćemo oprostiti, ali nećemo i ne smijemo zaboraviti.” Potom je objasnio i tu izjavu: “Nećemo zaboraviti ne da se nekome svetimo, da generaciji nametnemo krivnju koja za to nije kriva, već zato što su ubijeni naši najbliži rođaci i susjedi, a mi vjerujemo u uskrsnuće mrtvih i u ono što je Njegoš rekao: “Ljudska je duša besmrtna”.