FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Pavičić Vukičević: 'Fascinira me da o korupciji govore oni koji su poslovali s Gradom. Ja nisam imala kućicu na Adventu'

Telegramov Jasmin Klarić radi seriju intervjua s kandidatima za gradonačelnika Zagreba. Danas gostuje Jelena Pavičić Vukičević

Pavičić Vukičević: 'Fascinira me da o korupciji govore oni koji su poslovali s Gradom. Ja nisam imala kućicu na Adventu'

Telegramov Jasmin Klarić radi seriju intervjua s kandidatima za gradonačelnika Zagreba. Danas gostuje Jelena Pavičić Vukičević

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

"Da, imamo dug od dvije milijarde kuna, ali do 2035. godine. To je otprilike kao da imate plaću od 8600 kuna, a rata kredita vam je 2000 kuna. Nitko ne bi rekao da ste pred bankrotom, zar ne? Pa tako nismo niti mi. Inače, Beč ima ukupno zaduženje na 50 posto, a mi smo na 20 jer je tako propisano zakonom. Ukratko, kostura iz ormara - nema"

Od svih kandidata za mjesto zagrebačke gradonačelnice ili gradonačelnika, Jelena Pavičić Vukičević je jedina koja do prije samo dva i po mjeseca nije mogla ni zamisliti da će davati predizborne intervjue i sudjelovati na sučeljavanjima nekoliko dana pred lokalne izbore. Višedesetljetna suradnica Milana Bandića i do njegove smrti zamjenica gradonačelnika, međutim, odjednom je morala preuzeti vođenje grada, ali i pokušaj da na izborima koji slijede ona i Stranka rada i solidarnost zadrže što više utjecaja u Zagrebu.

S tom kandidaturom idu i sve kontroverze iz dva Bandićeva desetljeća na koja rado podsjećaju protukandidati, a Pavičić Vukičević se brani time da niti jedan proces protiv Bandića nije dovršen pravomoćnom presudom, te programom koji obilježava obećanje o potpunoj transparentnosti svih budućih poslova Grada.

Pavičić Vukičević funkcioniranje Zagreba poznaje iznutra i detaljno i to se jasno osjeti u njenim odgovorima. Skoro cijelom razgovoru je, pritom, bio nazočan i kandidat za njenog zamjenika i pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje Ivica Lovrić, koji je jednom ili dvaput dobacio još koju preciznu brojku.

TELEGRAM: Jeste li Vi kandidatkinja kontinuiteta? Pada ni na pamet svojedobni plakat Mosta na kojem je pisalo: “Ako vam je dobro, onda ništa”. Na Vašem bi možda moglo pisati: “Ako vam je dobro, glasajte za nas”?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Naš slogan je upravo “Zajedno s vama”. I da, to jest poruka kontinuiteta, stabilnosti i sigurnosti jer smo duboko svjesni što smo kao Stranka rada i solidarnosti radili proteklih 20 godina. Samo ću reći da je od ukupno 440 objekta: škola, vrtića i sportskih dvorana u Zagrebu u tih dvadeset godina izgrađena ili dograđena trećina njih. Od sedam zagrebačkih mostova, Milan Bandić je napravio dva. Ušli smo u veliki projekt s domaćim konzorcijem oko kupnje niskopodnih tramvaja. Bundek, Muzej suvremene umjetnosti, Arena… Zagreb se doista stubokom promijenio u ova dva desetljeća i na tim temeljima planiramo graditi i dalje. Najbitnija je naša socijalna i demografska politika, za koju nećete u javnom prostoru čuti da netko ima primjedbu, već svi ono što predlažu zapravo nadograđuju na postojeće stanje u Zagrebu.

TELEGRAM: Manje-više svi kažu da će nastaviti vašu socijalnu politiku u Zagrebu, nisam vidio da netko kaže da će uzeti novac umirovljenicima ili nekim drugim skupinama.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Mi smo tu najautentičniji, jer socijalnu politiku gradimo na bazi socijalne slike Zagreba koju nam svake godine izrađuju Studij za socijalni rad i udruga Ceraneo. Mi s udrugama civilnog društva razmatramo što treba na tom polju napraviti dalje, tako da su za ovaj mandat došla dva nova prijedloga, da umirovljenicima s mirovinama ispod 3200 kuna, a ima ih 50 tisuća, Grad plati dopunsko zdravstveno osiguranje, a drugi je da intenziviramo izgradnju novih Domova umirovljenika i subvencioniramo smještaj u privatnim domovima.

TELEGRAM: Zašto tek sad, pred izbore?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Svaki mandat nosi neke svoje izazove. U prošlom smo digli cenzus s 1500 na 1700 kuna za umirovljenike koji primaju različite pomoći od Grada Zagreba. Više smo se bavili i gerontološkim centrima i jačanjem drugih usluga u zajednici. Znači, u svakom mandatu se taj socijalni sustav poboljšava novim mjerama.

TELEGRAM: Nabrojali ste što je sve izgrađeno u posljednjih 20 godina u Zagrebu, govorite o visokoj socijalnoj sigurnosti, a negdje ste i izjavili i kako je, citiram, “kvaliteta življenja u Zagrebu na izrazito visokoj razini”. Zašto je onda dojam je toliko nezadovoljstva stanjem u gradu?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Svi smo na neki način tome doprinijeli. Mediji, mi kao politika… Mislim da je sad došlo vrijeme, uz pomoć tehnologije koja nam je svima dostupna, sustava eGrađani, da građani više ne kreiraju javne politike samo putem svojih predstavnika u mjesnim odbora, gradskim četvrtima i Gradskoj skupštini, nego da ih upitamo što su njihovi prioriteti oko malih komunalnih akcija i velikih kapitalnih ulaganja. Mislim da ćemo tako uspjeti vratiti povjerenje naših sugrađana, koje je narušeno – to je činjenica. Narušili smo ga na svim razinama – i na lokalnoj i nacionalnoj – a narušili smo ga i time što se u javnom prostoru neprimjereno izražavamo…

TELEGRAM: Evo ga, Milanović je kriv, haha…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ne, ne, ne. Nisam rekla da je itko poimence kriv. Svi mi u tome sudjelujemo. I sama sam bila na sučeljavanjima gdje se kandidati međusobno vrijeđaju. Voljela bih da nije tako, jer dok god koristimo takve metode, ne govorimo o sadržaju. A ja bih temu voljela vratiti na sadržaj, pa će nam i građani više vjerovati.

TELEGRAM: Moram ovdje podsjetiti da je i pokojni gradonačelnik Bandić itekako imao osebujnih nastupa u javnosti koji sigurno nisu, kako kažete, doprinijeli povjerenju građana u političare.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Tako je, rekla sam da smo svi u tome sudjelovali. Ali, u nekom trenutku treba reći to je iza nas, to je prošlost, idemo primjereno komunicirati i govoriti o sadržajima, pa će nas i građani više poštivati.

TELEGRAM: Sadržaj koji je možda ilustrativan zbog čega građanima pada povjerenje u politiku, pogotovo u Zagrebu je poskupljenje troška izgradnje sljemenske žičare s 300 na, kako kažu Vaši protukandidati, 750 milijuna kuna.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: To je ono o čemu sam upravo govorila, tisuću puta ponovljena laž postaje istina. Točno je da je žičara koštala 515 milijuna kuna. Opet krivo, s prvotno planiranih 415 na 515 milijuna. Cijena žičare je rasla za 24 posto, što je u okviru zakonski dopuštenih 30 posto. To se prvenstveno dogodilo jer projektna dokumentacija nije bila najbolje napravljena.

TELEGRAM: Što je s izvješćem tehničkog inženjera, koje mi je u razgovoru spominjala Vesna Škare-Ožbolt, tvrdeći da je negativno?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Sve smo učinili dostupnim javnosti (od razgovora do njegove objave je Grad objavio opsežnu dokumentaciju o žičari), ali mi smo već i u prosincu prošle godine na sjednici Gradske skupštine pokazali svu dokumentaciju. Zbog čega se onda ide s tim manipulacijama u javnosti, neka ide na dušu svakog tko to radi. U čemu je nastao problem s dozvolom za žičaru? Prema pravilniku o buci u članku 7. piše da je dozvoljena buka na prometnoj infrastrukturi 65 decibela. Mjerenje koje smo dostavili državnom inspektoratu pokazuje da je buka 63 decibela, dakle u granicama dozvoljenog. Nažalost, inspekcija se pozvala na članke koji govore da se radi o zoni stanovanja i tu je nastao spor. Očito trebaju proći izbori da bi se žičara pustila u rad.

TELEGRAM: Mislite da vas netko sabotira s državne razine?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Znam samo da smo napravili maksimum, žičara je sigurna i ja sam sigurna da će ona vrlo skoro dobiti i taj atest koji nedostaje.

TELEGRAM: U gradskom proračunu je uračunat prihod od prodaje terena poput Paromlina, Gredelja i ostalih prostora. Vi, pak, sad imate drugu ideju za te prostore, govorite o javno-privatnom partnerstvu, koncesijama…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Da, ja imam drugu ideju.

TELEGRAM: Ovo je izglasano lani, bilo pa prošlo i ništa od toga?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Lani smo imali potres. Puno proračunskog novca smo preusmjerili na obnovu objekata društvene namjene, što je bio naš zadatak. Na području Zagreba ih ima 1158. Morali smo obnoviti prometnu infrastrukturu, sjećate se da tramvaj jedno vrijeme nije vozio, puštali smo sukcesivno dionicu po dionicu do srpnja. Obnavljali smo komunalnu infrastrukturu. Za sredstva koja smo preusmjeravali na obnovu dobili smo obećanja od Vlade i Europske komisije o tome da će onda biti refundirana. A proračun je trebalo nekako zatvoriti. Ja mislim da za sve te brownfield investicije, poput Gredelja, Paromlina, Badela i Zagrebačkog velesajma treba naći normalnu mjeru između javnog interesa i javnog sadržaja poput nove gradske knjižnice u Paromlinu na 24 tisuće kvadratnih metara. Dakle, moguće je na tim prostorima razvijati i javni sadržaj i imati privatne investicije. Pitanje je modela, ja sam sklonija koncesiji, pravu građenja ili zajedničkoj firmi, pa da kao Grad imate i neke upravljačke mogućnosti. Na tim prostorima moramo stvarati javni sadržaj. Primjerice, u Bloku 18 je fundacija Džamonja kupila nekretninu u kojoj planira otvoriti Džamonjin muzej. Takvi sadržaji će vratiti i život u taj dio grada.

TELEGRAM: I dalje mi nije jasno zašto je u ovogodišnjem proračunu bila predviđena prodaja tih prostora.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Zato što se financijska konstrukcija morala zatvoriti, a mi nismo mogli znati koliko ćemo sredstava za tu namjenu dobiti. Samo dosad, evo tu je pročelnik Lovrić, samo za 162 objekta koja smo sami obnovili očekujemo refundaciju od 200 milijuna kuna. Za škole i vrtiće je određeno milijardu i 180 milijuna. Dakle, krenuli smo u obnovu, a sredstva uložena u nju ćemo dobiti nazad. U prodaju ovih prostora o kojima govorimo nećemo ići, nego ćemo financijski konstrukciju zatvoriti s refundacijama za obnovu. Dakle, izglasavanje proračuna u kojem je bila predviđena prodaja je bila možda, evo, jedan taktički potez našeg gradonačelnika.

TELEGRAM: Kad pričamo o obnovi, malo tko je zadovoljan brzinom. Siguran sam da niste ni vi.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Nisam.

TELEGRAM: Zbog čega obnova ide tako sporo?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Prvo smo dugo čekali zakon. Onda smo čekali da profunkcionira Fond za obnovu. Pritom smo mi, kao Grad, radili puno toga. Na osam lokacija na sjeveru grada smo osigurali da stručnjaci iz raznih tehničkih struka ljudima pomognu oko prikupljanja dokumentacije. Sve što smo mogli iz sustava Grada Zagreba smo ljudima učinili dostupnim bez bilo kakvih naknada, te im pomogli oko popunjavanja zahtjeva za predaju Ministarstvu graditeljstva i Fondu za obnovu. I sad očekujemo da oni obrade te zahtjeve…

TELEGRAM: Četrnaest mjeseci je prošlo od potresa, a čeka se još na obradu zahtjeva.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Naš zadatak je bila obnova objekata društvene namjene. I da nismo u funkciju stavili vrtiće i škole, danas bi u Zagrebu na ulicama imali 60 tisuća djece. A svi sad pohađaju svoje odgojno obrazovne ustanove. Bili smo, nadalje, servis ljudima oko dokumentacije za obnovu kuća. Imamo poziv za jednokratnu pomoć od 50 tisuća kuna ljudima kojima je jedina nekretnina stradala preko 30 posto. Davali smo građevinski materijal, naši vatrogasci i Crveni križ su pomagali ljudima na licu mjesta… S druge strane imamo donjogradske blokove s višestambenim zgradama. Sve one imaju svoje suvlasnike, predstavnika stanara, upravitelja. Taj upravitelj radi ono što smo mi radili za obiteljske kuće, prikuplja dokumentaciju i sad to polako dolazi u Ministarstvo graditeljstva. Evo, slušala sam ministra Horvata neki dan, rekao je da u šestom mjesecu kreće obnova. Živi bili, pa vidjeli.

TELEGRAM: Ali nije rekao koje godine.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Gledajte, Europska komisija nam je dala rok od 18 mjeseci. Znači, vrijeme nam ozbiljno otkucava. Zato smo i mi u Gradu Zagrebu, nakon što smo napravili svoj dio posla na obnovi, rekli da smo spremni staviti na raspolaganje sve svoje kapacitete, inženjere i arhitekte, što god treba, da bi se procesi ubrzali. No, to smo mogli napraviti tek kada smo obnovili objekte društvene namjene, prometnu i komunalnu infrastrukturu. Za obnovu stambenog fonda u Zagrebu je osnovan i zadužen Fond za obnovu od potresa, a mi smo mogli zatražiti da nam se da uloga u tom procesu, tek kada smo obavili druge zadatke koje smo imali.

TELEGRAM: U kampanji ste često govorili da ćete odustati od svih odluka za koje nećete imati podršku sugrađana. Mislim, kako ćete znati imate li podršku za svaku odluku?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Naprimjer, ako se radi o nečemu što se tiče vaše ulice ili mjesnog odbora, imat ćete u informatičkom sustavu plan malih komunalnih akcija za vaš mjesni odbor u 2022. godini. Pogledat ćete što je realno i odlučit ćete se za neke projekte. Svi koji pristupe takvoj vrsti glasanja su sukreatori javne politike i tih prioriteta o kojima oni odluče ćemo se držati. Što se tiče velikih projekata, poput izgradnje Dinamovog stadiona, dječje bolnice ili nečeg trećeg, tu će svi građani imati priliku za izjašnjavanje. Onima koji se ne koriste modernim informatičkim tehnologijama omogućit ćemo da malo aktivnije sukreiraju politiku putem zborova građana i mjesnih odbora.

TELEGRAM: Osim na tu vrstu suradnje s građanima u kampanji se često pozivate i na transparentnost…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: To je jednostavno potreba trenutka.

TELEGRAM: Niste mogli ranije inzistirati na transparentnosti?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Grad Zagreb godišnje obavi 1400 postupaka javne nabave. Svi su oni u Elektroničkom oglasniku javne nabave….

TELEGRAM: Koji nije pretraživ.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: E, pa to je problem. Moramo stvarati platforme koje će biti jednostavne za korištenje. Što se tiče gradskog proračuna učinit ćemo da je sve vidljivo i do četvrte razine, dakle da ljudi mogu vidjeti svaki ugovor i da u realnom vremenu vide kako ide priljev i odljev sredstava.

TELEGRAM: Možda bi povjerenje građana o kojem smo pričali na početku bilo na većoj razini da je tako nešto ranije implementirano.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ja sam taj trenutak prepoznala, o tim temama razgovaram s našim sugrađanima svako poslijepodne na terenu i mislim da toj želji građana treba udovoljiti. Ne mogu pričati o tome što je bilo prije, zašto nešto jest ili nije bilo. Bila sam zamjenica gradonačelnika zadužena za društvene djelatnosti, bavila sam se temama obrazovanja, kulture, socijale, sporta… A sad kad sam kandidatkinja za gradonačelnicu, moram ipak nešto reći i o prometnoj infrastrukturi, transparentnosti proračuna, zbrinjavanju otpada. Jednostavno, moj krug tema je sad širi i mogu malo suverenije nešto predložiti našim sugrađanima u kampanji.

TELEGRAM: Što ćemo s Dinamom, sa stadionom?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ugovorili smo s Društvom arhitekata Zagreb raspisivanje arhitektonskog natječaja za projektiranje novog stadiona.

TELEGRAM: Nije li to neposredno pred izbore malo… neukusno?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ne, ni na koji način. Statičari su imali prvo zadatak provjeriti stanje vrtića, škola, zdravstvenih i socijalnih ustanova. Za stadion je statički nalaz došao prije dva mjeseca, a u njemu je stajalo da je istočna tribina potpuno neupotrebljiva. Tad se nametnulo pitanje hoćemo li ju obnavljati, što bi opet bilo ruglo, ili ćemo otići korak dalje. Ja sam se odlučila za korak dalje, mislim da to naši sugrađani i očekuju, i reakcija je bila odlična.

TELEGRAM: Tko će platiti novi stadion?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Tek kad se raspiše natječaj, kad arhitekti osmisle neko rješenje onda će ono povući i financijski dio. Pa ćemo onda pred građane moći izaći s nekim varijantama, prijedlozima. E sad, je li to koncesija, pravo građenja, zajedničko trgovačko društvo, to su sve otvorene opcije. Naša je želja da taj stadion bude ukorak s vremenom u kojem živimo i želimo da bude izgrađen u okvirima cijene od 2000 eura po stolcu.

Razmišljalo smo i o 1800, ali nakon svega lakše mi je da plan bude 2000, pa da cijena na kraju ispadne 1800 eura, nego da bude obrnuto pa opet krenu priče da smo platili previše. Uglavnom, došao je trenutak da Zagreb ima stadion na kojem se mogu igrati međunarodne utakmice po UEFA-inim standardima i jednostavno nisam htjela kalkulirati nego sam donijela odluku, pa sad, kome krivo, kome pravo.

TELEGRAM: Nije vam problem ulaziti u bilo koju vrstu poslovnog odnosa s Dinamom, s obzirom na pravomoćne presude za izvlačenje novca i na bjegunce u susjednoj državi?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: To s nama nema nikakve veze.

TELEGRAM: Ali, morat ćete poslovati s tim klubom.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ponovit ću, radi se o objektu u vlasništvu Grada Zagreba i moramo u maniri dobrog gospodara skrbiti o svom vlasništvu. Mene u ovom trenutku ne zanima uprava Dinama, nego vlasništvo grada, da Zagreb ima novi stadion, a onda ćemo vidjeti kako dalje.

Vjekoslav Skledar

TELEGRAM: Znači, ne mislite inzistirati na demokratizaciji odlučivanja u klubu?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: To nema s nama nikakve veze. Nismo sud i nije na meni da inzistiram na tome kakvi su odnosi u Dinamu, nego da imamo novi stadion. Držat ću se svog posla, imam ga dovoljno. Vidimo na sučeljavanjima da bi svi sad rješavali neke nacionalne, nadnacionalne probleme, da hoće zapasati nacionalnu razinu. Ja volim ovaj grad i bavit ću se Zagrebom.

TELEGRAM: Zagreb je uvijek bio najveće igralište za nacionalne političke ambicije. Kakve je uostalom imao i pokojni gradonačelnik Bandić.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Je, je… imao je. Moram priznati da je nekad potreban velika samokontrola na sučeljavanjima da čovjek ne prasne u smijeh kad čuje neke izjave. Vlada baš veliko neznanje, ljudi se ni ne žele uputiti. Baš sam u utorak imala pressicu na Jakuševcu s koje sam pozvala sve kandidate da dođu, da vide kako izgleda jedino sanirano odlagalište otpada u Hrvatskoj, gdje se dnevno proizvede struje za deset tisuća kućanstava, gdje se gnijezde rode. Kad zatvorimo Jakuševac 2025. to će biti doista jedna zelena oaza koji planiramo razvijati kao rekreacijski centar.

TELEGRAM: Da… Ali obećanja o zatvaranju Jakuševca smo se naalušaaaali.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ali sad smo u rokovima. Nama su Europska Komisija, Ministarstvo i Fond zaštite okoliša osigurali sredstva za svu projektnu dokumentaciju. Ugovorena je izgradnja kompostane u Novskoj, radi se projektna dokumentacija za sortirnicu u Resniku, imamo jedan dio koji se bavi oporabom građevinskog materijala i glomaznog otpada. Za to ćemo od europskih sredstava povući dvije milijarde kuna. Dakle, imamo sve potrebno da se Jakuševac 2025. godine doista zatvori.

TELEGRAM: Jakuševče, odzvonilo ti je ovaj put, tko god došao na vlast?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Mislim da ove procese više nije moguće zaustaviti. I to mi je jako drago.

TELEGRAM: S kim ste otvoreni za suradnju u Gradskoj skupštini poslije izbora?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Sa svima, no, bez obzira na to što netko mislio o anketama, mislim da će situacija u skupštini biti šarolika, da ćemo svi biti prisiljeni surađivati po pitanju projekata. I to je jako dobro. Čak i u ovako burnoj kampanji smo došli, čini mi se, do nekog konsenzusa oko pitanja kvalitete života u Zagrebu. Svi se zalažemo za izgradnju vrtića, škola, prometne infrastrukture, za dovođenje vodovoda do svakog kućanstva… Također su svi kandidati rekli i da neće gledati tko je nešto predložio, nego kvalitetu prijedloga. Moram napomenuti da sam na posljednjoj sjednici Gradske skupštine, u ožujku, s dnevnog reda skinula točke koje su bili problematične u smislu da nisu imale širu podršku. Kao što sam prihvatila i prijedloge koji su došli od oporbe, a bili su kvalitetni. Dakle, ono o čemu drugi kandidati pričaju, ja sam već demonstrirala i planiram to činiti i dalje.

TELEGRAM: Ako ne uđete u drugi krug, hoćete li javno podržati nekog od preostalih kandidata? Naravno, Vi ćete mi sad, kao i drugi, reći da sigurno ulazite u drugi krug i pobjeđujete…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Apsolutno.

TELEGRAM: Ali, ako se to ipak ne dogodi, jeste li razmišljali o tome hoćete li ikog podržati?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Nisam, jer sam svaki dan na terenu. Stranka rada i solidarnosti je predložila najviše lista od svih stranaka Zagrebu, u svih 17 gradskih četvrti i 215 mjesnih odbora. I svugdje na ulici nailazim na lijepe reakcije, od Brezovice, Kupinečkog Kraljevca, pa do Sesvetskog Kraljevca ili tu na Trgu bana Jelačića. Ne mogu proći da me netko ne zaustavi… Tako da mi je to jača anketa od onih koje objavljuju mediji i jedino o tome razmišljam.

TELEGRAM: Idemo malo na financije. Pozivate se često na povoljno posljednje izvješće agencije Standard & Poor’s, ali…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: A nego na koga ću se nego na međunarodnu kreditnu rejting agenciju?

TELEGRAM: Jasno, ali htio bih od Vas dobiti malo širi odgovor. Dakle, minus je 2019. godine iznosi 1,3 milijarde kune…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Evo, baš mi je na dolasku ovamo dugogodišnji pročelnik za financije Slavko Kojić rekao da je taj minus otprilike isti otkad Zagreb postoji.

TELEGRAM: Znači, to je to? Nema te vrste kostura u ormaru? Ako se slučajno dogodi da Vi ne pobijedite neće se netko novi suočiti s novim dubiozama koje sad nisu vidljive?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Grad Zagreb ima manjak od otprilike 550 milijuna kuna. Samo ću reći da očekujemo milijardu i 200 milijuna kuna refundacije sredstava uloženih za obnovu vrtića i škola. Od Fonda za zaštitu okoliša trebamo dobiti 76 milijuna jer smo investirali u mehanizaciju i kante za odvojeno prikupljanje otpada. U ustanovama u kulturi nema niti jedne koja nije i sama predložila neki europski projekt, a mi smo kao Grad financirali projektnu dokumentaciju u iznosu od 500 milijuna kuna. Kao što sam rekla, za Centar za gospodarenje otpadom očekujemo dvije milijarde kuna, dakle, jako puno sredstava nas očekuje. Naša politika će u četiri naredne godine biti vrlo jednostavna, da iz gradskog proračuna financiramo dio participacije u projektima iz EU fondova, dakle negdje 15, negdje 25, negdje nula posto i da sve što možemo izgrađujemo europskim sredstvima.

Mnogi pokušavaju senzibilizirati javnost na temu zaduženosti. Da, imamo dug od dvije milijarde kuna, ali do 2035. godine. To kreditno zaduženje za dugoročne investicije uredno servisiramo jer smo likvidni. To je otprilike kao da imate plaću od 8600 kuna, a rata kredita vam je 2000 kuna. Nitko ne bi rekao da ste pred bankrotom, zar ne. Pa tako nismo niti mi. Inače, Beč ima ukupno zaduženje na 50 posto, a mi smo na 20 jer je tako propisano zakonom, a za svako zaduženje odobrenje morati dati Ministarstvo financija. Ukratko, kostura iz ormara – nema.

TELEGRAM: Kako se mislite u ostatku kampanje nositi s visokom percepcijom korupcije u poslovima s Gradom? I kako se mislite, uostalom, boriti protiv korupcije?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Mene fascinira što o tome govore ljudi koji su poslovali sa Zagrebom. Za razliku od njih, ja nikad nisam poslovala s Gradom.

TELEGRAM: Mislite na Škoru?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Niti imam firmu, niti sam okrenula 250 milijuna kuna u nekoliko minulih godina, niti sam imala adventsku kućicu. Neka svatko govori o sebi.

TELEGRAM: Škoro, znači.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Svatko neka govori o sebi. Mi smo i krenuli s otvaranjem uvida Zagrepčanima u sve procese odlučivanja kao s jednim od pet glavnih stupova našeg programa kako bi se izgradilo novo povjerenje. Dok svi ne budu imali uvid u sve uvijek će se iza svakog posla moći zalijepiti neka etiketa. Želim naglasiti da nam se nitko, kad se pokaže da neke insinuacije nisu bili točne, nije ispričao. Meni su spočitavali da sam Upravi Holdinga i voditeljima podružnica mijenjala managerske ugovore.

Oni ni nemaju menadžerske ugovore, imaju samo pravo na tri plaće. Je li se itko ispričao? Nije. Teretilo me se da sam nisam poštivala odluku Gradske skupštine da u ovom procesu tranzicije nema zapošljavanja na neodređeno vrijeme. Nisam to prekršila, dapače, za govornicom sam rekla da je to normalan standard kojeg se svi moramo pridržavati. Zamolila sam da se donesu dokazi da sam kršila tu odluku. Nisu doneseni, ispričao se nije nitko. Imate i ovaj slučaj oko žičare gdje jedan kandidat počne insinuirati i pitam ga, jeste li Vi bili na policiji i rekli što znate o slučaju paljenja automobila?

TELEGRAM: Opet Škoro.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Pardon, sad imamo i situaciju – i to su mnogi kandidati prijavili – da netko zove birače i kad im kažete za koga će glasati, da krenu slave objeda na račun tog kandidata.

TELEGRAM: Znači, to se ne događa samo Vesni Škare-Ožbolt?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ne, to se događa gotovo svima i mi smo to prijavili DIP-u i HAKOM-u. S tog broja o kojem je gospođa Škare-Ožbolt govorila su zvani i ostali i vidi se o kojoj se agenciji radi. Policija će oko toga ovih dana imati posla. Kampanja jest prljava. Nama se često zamjera i kako je ovo ili ono preplaćeno – također kad se pokaže da baš i nije tako, nitko nam se nikada nije ispričao i imate situaciju da građanima to opanjkavanje ostane kao jedina informacija.

TELEGRAM: Dobro, ne radi se samo o stvarima iz kampanje. Postoje i sudski procesi koji su mnogo ozbiljniji.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ako mislite na procese protiv Milana Bandića, postoji oslobađajuća presuda u slučaju Štandovi i proces koji traje u slučaju Agram za koji mi je jako žao da i tu nije dočekao oslobađajuću presudu. I to je to. Sve ostalo su samo priče i brojevi.

TELEGRAM: Ali i sami ste rekli maloprije govoreći o Škori, iako ga niste imenovali…

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ne, ne, nisam ja nikoga imenovala, ali će se svatko prepoznati.

TELEGRAM: Kazali ste kako su se okretali novci u poslovima s gradom, kako se imala adventska kućica, pa čini se da i Vi aludirate da ti poslovi nisu bili čisti.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Gospodin Škoro, kojeg sam sad prvi put spomenula, je nametnuo tu temu. Umjesto da smo pričali o tome što želimo raditi taj kandidat je aludirao da se u Zagrebu ne posluje po zakonu. A samo je on poslovao sa Zagrebom. Pa što bih trebala neko zaključiti da priča o sebi?

TELEGRAM: Škare-Ožbolt je u razgovoru za Telegram kazala kako vi osobno kontrolirate troje “žetončića” u Saboru, Eminu Lekaj Prljaskaj, Vladimira Bileka i Veljka Kajtazija.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ne kontroliram, za tako nešto nisam uopće zainteresirana. Meni je bitno da kao Grad Zagreb imamo partnerski odnos s Vladom. Što se tiče samog Sabora, nemam nikakvih pretenzija, sjedila sam tamo u jednom mandatu i ne bih si to ponovila u životu.

TELEGRAM: Zašto?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Ovo je puno konkretnije, ovdje se svakodnevno može ostaviti traga, a gore su to vrlo često neke rasprave koje nigdje ne vode. Tako da niti ikog kontroliram, niti me to zanima. Što će se vremenom i pokazati. A Vesna Škare-Ožbolt mi se, kao ni drugi kandidati, neće ispričati.

TELEGRAM: Još jedno pitanje iz seta “ako kojim slučajem izgubite”. Vidite li se i dalje u politici?

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Hahaha. Ja sam jako svestrana osoba. Mlada sam, s 21 godinom ušla u politiku. Svašta sam prošla, radila sam puno poslova, inficirana sam time. Možda nisam bila frontmen koji je volio kameru, kao ni danas, ali jako volim timski rad, bilo mi je važno da se posao kvalitetno obavi i više sam se nalazila u logističkoj, organizacijskoj sferi. Volim kad stvari štimaju i tako ću raditi i dalje tako da sve što imamo kvalitetno u Zagrebu stavimo za isti stol kako bismo obnovili grad, pokrenuli investicije i riješili probleme koji muče građane. Uvijek kažem da ima života izvan politike, hrabreći se kako u njoj čovjek ne mora zauvijek ostati, ali je činjenica da sam u njoj 24 godine za razliku od nekih kojima je to eksperiment ili ekskurzija.

TELEGRAM: A dobro, možda je i dovoljno. Mislim, 24 godine u politici.

PAVIČIĆ VUKIČEVIĆ: Da je dovoljno, onda se ne bih odlučila na ovaj korak. A odlučila sam se iz dva razloga, prvi je taj što sam dobila jednoglasnu podršku u stranci. To su moji kolege i nekako smo se dogovorili da ćemo zajedno istrčati ovu utrku. To je ono što me hrabri, snaži i zbog čega znam da ulazim drugi krug. Drugi razlog je što sam primila tolike poruke podrške od poznatih i nepoznatih ljudi. Velika su to očekivanja i čovjek u tom trenu sam sebi kaže: “Idemo!”. Osjećaš da možeš, da si to dužan… Pričala sam o silnim projektima koji nas očekuju, želim i dalje biti dio toga. To je taj adrenalin koji nas u politici drži i goni dalje.


Ovim razgovorom zaključujemo Telegramovu seriju predizbornih intervjua. Kandidat HDZ-a Davor Filipović jedini je kandidat za gradonačelnika Zagreba koji se nije usudio sučeliti s Telegramovim urednikom politike Jasminom Klarićem.