Nekad je nužno odabrati stranu

Pavičić Vukičević veselo najavila pobjedu, uvjeravala da je Grad izveo sve super nakon potresa pa dala čudan odgovor o žičari

'Žao mi je što Bandić nije poživio da dočeka i oslobađajuću presudu', rekla je, između ostalog, za Hinu

FOTO: Screenshot/Facebook

Kandidatkinja Stranke rada i solidarnosti za gradonačelnicu Zagreba i aktualna obnašateljica dužnosti gradonačelnice Jelena Pavičić Vukičević u intervjuu za Hinu najavljuje ulazak u drugi krug i pobjedu na lokalnim izborima.

Kako, nakon što je godinama surađivala i nasljeđuje čovjeka uz kojeg se veže niz afera i kojeg mnogi optužuju za uništavanje Zagreba? Pa, Pavičić Vukičević i dalje brani svog pokojnog šefa Bandića.

“Očekujem ulazak u drugi krug i pobjedu. Mi smo u prva dva dana skupili 12.700 potpisa, te se odlučili odmah predati kandidaturu. Što se tiče afera, činjenica je da je pokojni gradonačelnik imao dva sudska procesa, u ‘Štandovima’ – gdje je oslobođen, te za ‘Agram’ gdje je sudski proces u tijeku i meni je žao što nije poživio da dočeka i oslobađajuću presudu”, rekla je.

‘Građani će se opet odlučiti za stabilnost’

Kako kaže, misli “da će se građani i ovoga puta odlučiti za stabilnost i sigurnost” te najavljuje “velike brownfield investicije”. Na pitanje koje su konkretno te investicije, odgovara: “Paromlin, izgradnja suvremene gradske knjižnice na 25.000 četvornih metara s puno pratećih sadržaja za djecu i mlade. Zagrebački velesajam gdje planiramo izgraditi veliki kongresni centar i otvoriti prostor za hotelske, ugostiteljske i poslovne sadržaje, ali i da to bude novi centar za građane u Novom Zagrebu.

Gredelj – prostor od 120.000 četvornih metara u vlasništvu Grada i HŽ-a gdje će biti pretežno poslovni prostor s različitim javnim sadržajima. Zagrepčanka i Blok Badel koji sadržajem planiramo otvoriti prema mladima, koji inovativnošću mogu stvoriti nove vrijednosti. Tu je i Blok 19, koji na jednom od donjogradskih blokova, kojih je 168, pokazuje što znači cjelovita obnova – ona je protupotresna i protupožarna, nudi prometna rješenja, zaštitu okoliša, oplemenjuje životni prostor, otvara dvorišta za nove sadržaje”, nabraja.

Tvrdi: Grad je nakon potresa učinio sve što je trebao

I dalje samouvjereno tvrdi kako je Grad Zagreb nakon potresa učinio sve što je trebao, ostalo im je svega par sitnica. “Grad je imao obvezu, a to je i učinio, obnoviti objekte društvene namjene i prometnu i komunalnu infrastrukturu. Od 175 vrtića i škola oštećenih u potresu, ostalo je za obnoviti njih 13. U idućih šest mjeseci potpuno ćemo obnoviti ili biti pri kraju obnove svih naših objekata. Sugrađanima smo osigurali građevinski materijal, 50.000 kuna koje su mogli dobiti javljanjem na dva javna poziva, a uskoro otvaramo i treći, te sufinanciramo kamate na kredite za obnovu u visini od dva posto na 10 godina. Pomažemo im i s prikupljanjem dokumentacije”, priča.

Uvjerava da Grad nije u financijskim problemima, već da je likvidan, kreditno sposoban i da “sve obveze prema bankama izvršava na vrijeme”. “Ne možete ljudima reći – gradit ćemo jednu ili dvije škole ili vrtića godišnje, jer im trebaju danas. Zaduženost Zagreba je 19 posto što je daleko ispod uobičajene zaduženosti velikih europskih gradova. Unatoč velikoj šteti od potresa i posljedica korone koja se odrazila na cjelokupno svjetsko gospodarstvo, pa tako i na zagrebačko, Standard & Poors potvrdio je rejting koji smo imali prije pandemije i potresa. Kada slušam druge kandidate mislim da kod njih prevladava ili neznanje ili politikanstvo”.

‘Holding? Sigurno ima netko tko malo zabušava’

Kaže kako se idući četvrtak kreće s pripremnim radovima za izgradnju prve od tri etape produžetka Branimirove prema Sesvetama. “Također, izgradnja nove tramvajske pruge između Jaruna i Črnomerca, te nabavka 60 novih niskopodnih tramvaja hrvatskog konzorcija. Vidjet ćemo i što ćemo sa željezničkom prugom jer studije govore u prilog izdizanja pruge na različitim mjestima. Planiramo i jednotarifnu uniju između Grada i Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, da se ljudi voze s jednom kartom i da im osiguramo parkiranje te korištenje javnog prijevoza.

Kako rekonstruiramo ulice tako stavljamo i biciklističku stazu, a imamo i dva velika biciklistička projekta – istočnu magistralu i Greenway. Zalažem se za sustavni pristup izgradnje nadzemnih i podzemnih garaža i javni prijevoz koji će smanjiti dotok automobila u centar”.

Kako kaže, uloga gradske uprave i Holdinga nisu ostvarivanje ušteda nego kvalitete javne usluge. “To nije preglomazni aparat, manji je od onog u Beču. Nema viška zaposlenih, imamo optimalni sustav koji se treba kvalitativno nadograđivati. Holding ima 7600 zaposlenih i sigurno ima netko tko malo zabušava. Garantiram da ćemo svakoga uposliti i pratiti kako je tko radio i nagrađivati one koji su posebno vrijedni”, kaže.

Vrlo nekonkretan odgovor o žičari

Stala je i u obranu Jakuševca. “Ono što se često prešućuje je da se na njemu svakodnevno proizvodi struje za 10 tisuća kućanstava, a i da na njemu već sada obitavaju rode i druge ugrožene vrste. Spalionicu ne namjeravamo graditi, no izgradit ćemo sortirnicu za koju nam je EU odobrila sredstva jer se radi o ekološkoj tehnologiji, primjerenoj 21. stoljeću”, kaže.

Na vrlo konkretno, posljednje pitanje o žičari, Pavičić Vukičević odgovorila je vrlo nekonkretno i neobično. Pitanje novinara je, dakle, glasilo: “Što će biti sa sljemenskom žičarom, pojavio se i problem prevelike buke?”

Njezin odgovor, u kojem ništa nije odgovorila, glasi: “Žičara je ovih dana u probnom radu i imala sam se priliku u sklopu toga i provozati, ne samo ja, nego i novinari, i sve nas je oduševila”.