Pegida, uspon njemačke radikalne desnice: počeli su na Facebooku, proširili se, a sada postaju i nasilni

'Imigranti pune nevjernike svojim muslimanskim sokom'

FOTO: AFP

Negdje između 15.000 i 20.000 Nijemaca okupilo se u Dresdenu u ponedjeljak navečer kako bi proslavili prvu obljetnicu desnog anti-imigrantskog pokreta Pegide. Jedan od govornika na skupu, pisac Akif Pirincci, osudio je imigrante koji “pune nevjernike svojim muslimanskim sokom”. Pirincci je rekao kako su “koncentracijski logori, trenutno nažalost nisu u funkciji”. Publika se na to smijala i pljeskala, javio je Deutsche Welle, a prenio Vox.

Skup je bio najveći Pegidin od siječnja, što pokazuje da pokret nije mrtav kao što su mnogi mislili. Njemački ministri kažu da Pegida pokazuje širenje ksenofobije u Njemačkoj. Pokret je, kao i mnogi današnji krajnje desni pokreti u Europi, povezan uz izbjegličku krizu na kontinentu.

Kako bi razumijeli ovotjedni skup, piše Vox, potrebno je razumijeti samu Pegidu. Ime je akronim, a puni naziv znači Domoljubni Europljani protiv islamizacije Zapada. Samo ime označava njihovo nezadovoljstvo: Pegida i njeni čelnici žele zaustaviti imigraciju u Europi u cjelini, a posebice u Njemačkoj.

Detalj sa skupa Pegide
Detalj sa skupa Pegide AFP/AFP

Početak na Facebooku

Sve je počelo prije godinu dana kao Facebook stranica kojoj je upravljao kuhar i osuđeni diler kokaina po imenu Lutz Bachmann. Njegova je stranica privukla dovoljno pozornosti, te je poslužila kao organizacijski temelj onoga što je tada postao politički pokret. Do siječnja ove godine, samo nekoliko mjeseci nakon svog osnutka, Pegida je držala tjedne skupove koji su privlačili do 25.000 ljudi.

Za vrijeme uspona pokreta, Bachmann je inzistirao da Pegida nije neonacistička ili fašistička organizacije. Njihova zabrinutost, rekao je, bila je isključivo o utjecaju muslimana na njemačko društvo. “Problem za nas je to paraleleno društvo, to što oni ne prihvaćaju i poštuju njemački zakon”, rekao je Bachmann za Time u siječnju. “Oni kažu da žive pod šerijatskim zakonima. Poruka je očito pala na plodno tlo kod nekih Nijemaca – anketa provedena u prosincu prošle godine, pokazala je da 30 posto Nijemamaca ima “pune i potpune” simpatije za ciljeve Pegide.

Kažu da nisu neonacisti, ali…

No, koliko god Bachmann inzistirao da Pegida nije neonacistička, jasne su veze. Baza pokreta uključuje podršku neonacista i drugih ekstremista. Bachmannova retorika prema imigrantima je zapaljiva, nazivao ih je životinjama. Pamti se i fotografija na kojoj se Bachmann predstavljao kao Hitler.

Fotografija iz 2013., koju je objavio Bild u siječnju ove godine, prislila ga je da podnese ostavku na mjesto predsjednika Pegide. Zbog tog skandala dio čelnika Pegide dao je otkaz, a tjedni prosvjedi počeli su opadati. Premda je pokret pomalao nestajao od očiju javnosti, nije se ugasio: u lipnju je kandidat Pegide za gradonačelnika Dresdena osvojio 10 posto glasova. Skup u ponedjeljak pokazuje kako je pad pokreta bio privremen. “Pegida se vratila, očito močnija nego ikad”, izvijestio je Der Spiegel.

https://twitter.com/HurstWords/status/570002310237163520

Nema sumnje o tome što je vratilo Pegidu nazad na političku scenu: relativna spremonost kancelarke Merkel za puštanjem izbjeglica u odgovoru na rastuću europsku izbjegličku krizu. Povijesno gledano, Pegida je porasla kao odogovor na događaje vezane za imigraciju i islam. Skupovi u siječnju povukli su snagu iz ubojstava novinara i karikaturista Charlie Hebdoa, što su Bachmann i njegovi pristaše predstavljali kao dokaz da muslimani predstavljaju opasnost za sigurnost europskih država.

Atmosfera u Njemačkoj

“Čini se kako trenutno Pegida profitira od nestabilne atmosfere stvorene u Njemačkoj vezane uz raspravu o izbjeglicama”, piše Der Spiegel. “Politički stavovi koji su nekad bili rezerviranio samo za populističke demagoge poput Bachmann sada prihvaćaju čak i političari unutar vodećih konzervativnih demokršćana Angele Merkel, što pak služi kao poziv Pegidinim pristašama da budu još radikalniji”.

Zabrinjavajuće, pokret postaje nasilan. To je posebno usmjereno na novinare, koji simpatizeri Pegide, posebno mladi, osuđuju kao medije “medije koji lažu”, fraza kojom su u nacističko doba osuđivani mediji zbog nelojalnosti. Novinari u Njemačkoj regiji Saskoj upozorili su na rastući broj “uvreda, vandalizma i fizičkih napada Pegide” prema Der Spiegelu. U ponedjeljak na skupu, reporter Deutsche Wellea Jaafar Abdul Karim udaren je u glavu.

Ovotjedni skup Pegide
Ovotjedni skup Pegide AFP/AFP

Pritisak na Angelu Merkel

Njemačka dakle, ima pravi problem krajnje desnice povezan s izbjegličkom krizom, koji ne daje znakove zaustavljanja. Službeni Berlin protiv je ograda i žica, poručuju kako one potpuno ruše europsku ideju. No, Angela Merkel suočena je s velikim problima i u svojoj vladajućoj koaliciji. Iz CDU/CSU-a upozorili su kancelarku da bi trebala zatvoriti njemačke granice i dali joj rok do početka studenog da promijeni smjer u izbjegličkoj krizi, javio je Bild. Vođa tog otopra je šef utjecajnog CDU/CSU-ova parlamentarna kruga malih i srednjih poduzetnika (PKM) Christian von Stetten.

Pegida se zbog sporne izjave o nacističkim logorima “izvan uporabe” ispričala, no očito je da Njemačka ima pravi problem krajnje desnice povezan s izbjegličkom krizom, koji ne daje znakove zaustavljanja.