Penava je formalni šef Domovinskog pokreta, ali dogovor s Plenkovićem u rukama je ovog čovjeka

'Formirat ćemo uži tim za razgovore. Ostajemo jedinstveni', poručuju iz Domovinskog pokreta

Iako je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković dan nakon izbora najavio kako će se brzo doznati s kim se formira nova većina, nisu svi u toj stranci sigurni u brzi šoping potrebnih potpisa. “Vlada se neće brzo složiti”, rekao nam je jučer jedan od utjecajnih HDZ-ovaca. Istodobno, taj visokopozicionirani HDZ-ovac misli da se Domovinski pokret neće raspasti, kako se već počelo spekulirati.

Po tom scenariju u kojem DP svoj koalicijski potencijal ne žali stanjiti, koncesije koje bi Andrej Plenković morao dati trećoj stranci po izbornim rezultatima neće biti male. Prije svega, morao bi pregristi svoje riječi da se radi o “kvarnim i zlim ljudima s kojima nikako neće imati posla”, kako se moglo čuti u snimci koju je u fotofinišu kampanje objavio Nacional.

Morao bi također biti velikodušan u ponudi, izbaciti SDSS te time vlastiti ispolirani imidž europskog političara desnog centra prilično nagnuti udesno. Da je vrlo vjerojatno kako će se na sve načine potruditi da izbjegne Domovinski pokret, može se naslutiti iz razgovora s nekima od bližih Plenkovićevih suradnika.

Šanse fifty-fifty

Jedan od HDZ-ovih stupova kaže da ne može procijeniti kolika je temperatura prema koaliciji s Domovinskim pokretom. Oprezno veli: “Teško mi je u ovom trenutku procijeniti temperaturu. Rekao bih fifty-fifty”. Neki glasovi kažu da Plenković nije sretan s onim što bi morao uzeti u svoju koaliciju. U leru su bili ozbiljni razgovori s mogućim partnerima, jer se čekao povratak Plenkovića iz Bruxellesa”.

Domovinski pokret, kako je i najavljeno na stranačkom sastanku, odlučit će s kime otvaraju postizborne pregovore za formiranje nove vlade. Od prvih rezultata telefonsku vezu “putem bočnih kontakata” drže otvorenom i s Markovim trgom i s Pantovčakom.

O mogućim pukotinama u Domovinskom pokretu počelo se govoriti još tijekom izborne noći. Mislav Kolakušić, šef partnerskog Prava i pravde, jasno je rekao da suradnja s HDZ-om nije moguća, prognozirao je nove izbore, a u gesti ranog odlaska iz izbornog stožera dalo se iščitati nezadovoljstvo. Mariju Radiću, prema njegovim riječima, jučer nije odgovarao na pozive.

Ključevi nove vlade

No najvažnija je crta između Radića i Ivana Penave koja markira tanku, ali jasnu liniju koja dijeli čvrstu struju Domovinskog pokreta koja nije sklona partnerstvu s HDZ-om od one, uvjetno rečeno, tehnomenadžerske. Ta – pragmatičnija – mogla bi na stol staviti argumente da Hrvatskoj u ovom trenutku treba stabilnost te da potporu treba dati HDZ-u.

“U Domovinskom pokretu postoji razum i ozbiljnost u toj takozvanoj mekšoj struji koju predvodi Mario Radić. On je kao biznismen pragmatičan i mogao bi pred članove staviti na stol sve rizike koje bi zbog inzistiranja i nepristajanja na kompromise mogli donijeti državi”, kaže osoba bliska drugom čovjeku domovinaca.

Ponavlja tezu da bi politička nestabilnost bila pogubna za Hrvatsku koja udar recesije iz Njemačke još nije ni osjetila. “Ključevi sastavljanja vlade su u rukama Marija Radića”, tvrdi sugovornik iz poslovnih krugova. Vuče i paralele s potezom koji je povukao HNS-ov Ivan Vrdoljak koji je nakon što se hvalio da su odbili raskošnu ponudu HDZ-a, spasio Plenkovićevu Vladu koju je HNS dan ranije nazvao Titanikom. Nakon trgovine s Vrdoljakovim HNS-om Plenković je izdiktirao ono slavno “molim tajnicu Vlade da pripremi odluku o razrješenju” tri Mostova ministra.

Iz Domovinskog pokreta jučer se nije se moglo puno doznati. “Formirat ćemo uži tim za razgovore. Ostajemo jedinstveni”, rekao nam je u telefonskom razgovoru Radić te potvrdio da su u telefonskom kontaktu sa svim stranama.