15 snimki iz svemira koje pokazuju kako smo promijenili planet Zemlju

Zbog ljudskog djelovanja nestale su cijele šume i jezera

Aralsko jezero nestaje
FOTO: NASA

Ljudi su zamijenili prirodu na mjestu dominantne sile koja oblikuje Zemlju. Zbog ljudskog djelovanja nestale su cijele šume, branom su zaustavljene moćne rijeke i asfaltirane su ogromne ceste.”U velikoj mjeri”, nedavno su rekla dva znanstvenika, “budućnost jedinog mjesta, za kojeg znamo da na njemu postoji život, određen je djelovanjem ljudskih bića”.

U posljednjih nekoliko desetljeća NASA je putem satelita pratila velike transformacije na Zemlji. U seriji “Slike promjene” svemirska agencija objavila je niz prije i poslije slika koje prikazuju istu šumu ili ledenjak u razmaku od nekoliko desetljeća. Ovo je, prema Voxu, 15 najvažnijih promjena na našem planetu koje je zabilježila NASA.

1. Farme su pojele šume u Brazilu

Nestajanje šume u Brazilu
Nestajanje šume u Brazilu NASA

Ovo je prikaz područja u zapadnom Brazilu, najugroženijom dijelu prašume Amazone. Dok je 1978. godine bilo posječeno samo 2 posto šume, do 2008. godine udio posječene šume dosegao je 34 posto.

2. Grad Cancún nezaustavljivo raste

Rast grada u Meksiku
Rast grada u Meksiku NASA

Teško je povjerovati da je grad Cancún u Meksiku u samo trideset godina tako puno narastao. Naime, 1970-ih godina ovo je bilo jedva naseljeno područje, a do 2009. godine postal je pravi grad od čak 722 000 ljudi.

3. Dubai gradi cijeli lanac umjetnih otoka

Umjetni otoci oko Dubaija
Umjetni otoci oko Dubaija NASA

U svrhu promocije turizma Dubai je izgradio stotine umjetnih otočića duž obale koristeći pijesak s te obale. Još 2000. godine more oko Dubaija izgledalo je potpuno drugačije nego 2012. godine.

4. Porast pješčanih rudnika u Kanadi

Rudnici u Kanadi
Rudnici u Kanadi NASA

U nedostatku nafte kompanije su se posvetile otkopavanju velike količine pijeska ispod šuma u Alberti u Kanadi. Pijesak sadrži bitumen, koji može biti korišten kao gorivo. Od 2000. do 2007. godine površina rudnika pijeska u okolici rijeke Athabasce jako se povećala.

5. Krajolik se oporavio od katastrofe u Černobilu

Krajolik oko nukelarke
Krajolik oko nukelarke NASA

Priroda nekad ipak pobijedi ljudsko djelovanje. Na ovoj snimci je područje oko nuklearke u Černobilu prije eksplozije 1986. godine. Uglavnom su tu mali gradovi, kultivirane zelene površine i stare šume. 2011. godine stvari su bitno drugačije. Gradovi, napušteni nakon katastrofe i radijacije, lagano nestaju, šume su posječene i ponovno zasađene, a populacija biljaka i životinja je od eksplozije čak narasla.

6. Požar u Namibiji uništio nacionalni park

Požar je uništio park
Uništeni krajolik parka NASA

Upravitelji nacionalnog parka Etosha u Namibiji povremeno pale vatru u parku kako bi spriječili pojavu većih požara koji se u prirodi inače normalno događaju. Na snimci se vidi što se dogodilo kad se jedan od namjernih požara oteo kontroli.

7. Branama pokušali ukrotiti rijeku

Isušeno jezero
Isušeno umjetno jezero NASA

Tijekom 20. stoljeća Amerikanci su branama pokušali ukrotiti rijeku Colorado. Međutim, prirodu je nemoguće u potpunosti kontrolirati tako da je nakon gradnje brane Glen Canyon stvoreno umjetno jezero, koje je 1999. bilo puno vodom, ali je do 2012. godine zbog velikih suša u njemu ostalo tek 42 posto od nekadašnje vode.

8. Aralsko jezero gotovo u potpunosti nestalo

Aralsko jezero nestaje
Nestajanje Aralskog jezera NASA

Jezero na granici Kazahstana i Uzbekistana nekad je bilo četvrto najveće jezero na Zemlji, a danas je skoro pa u potpunosti nestalo. Sve je počelo 1960-ih kad su uz pomoć brana i kanala preusmjerene dvije glavne rijeke koje su hranile jezero.

9. Ledenjak na Aljasci ubrzano se smanjuje

Smanjuje se ledenjak
Smanjivanje ledenjaka Virginia NASA

Jedan od najdramatičnijih načina na koje mijenjamo naš planet je kroz globalno zatopljenje, a posljedice toga najvidljive su na ledenjacima koji se tope. Na snimci je ledenjak Virginia na Aljasci koji je između 1986. i 2014. godine godine bitno izmijenio oblik.

10. Raspada se ledeni greben Antarktika

Raspadanje ledenog grebena
Raspadanje ledenog grebena NASA

Snimka prikazuje ogromni ledeni greben Larsen B koji se u samo mjesec dana 2002. godine jednostavno raspao i pao u more.

11. SAD znatno smanjio zagađenje zraka

Smanjeno zagađenje zraka
Smanjeno zagađenje zraka NASA

Da nisu svi načini na koje mijenjamo planet negativni, pokazuje snimka zagađenosti zraka iznad SAD-a 2005. i 2011. godine. vidljivo je mnogo manje zagađenje zbog redukcije dušikova dioksida iz automobila, kamiona, industrijskih postrojenja.

12. Močvare u Iraku oporavile se nakon Huseina

Povratak močvarnog područja
Povratak močvarnog područja NASA

Tijekom 20. stoljeća močvare oko rijeka Eufrat i Tigris u Iraku skoro su presušile zbog niza brani koje su izgrađene za proizvodnju električne energije i zbog politike Sadama Huseina da isušivanjem kazni pobunjeničku regiju. Nakon njegova pada Iračani su srušili brojne kanale i vegetacija se vratila u to područje.

13. Ozonski omotač se uspješno opravlja

Smanjivanje ozonske rupe
Smanjivanje ozonske rupe NASA

Iako je najavljivan crni scenarij širenja rupe u ozonskom omotaču, smanjenjem uporabe štetnih kemikalija ozonski omotač, kao što je vidljivo na snimci, počeo je zacjeljivati.

14. Solarna postrojenja šire se Kalifornijom

Solarna postrojenja u Kaliforniji
Solarna postrojenja u Kaliforniji NASA

Snimka pokazuje rast solarnog postrojenja Topaz Solar u središnjoj Kaliforniji, koji predstavlja korak naprijed SAD-a prema čišćoj proizvodnji energije, iako se neki stručnjaci za okoliš protive projektu jer zahtijeva veliku površinu i mnogo ograda koje sprječavaju kretanje zaštićenih lisica.

15. Izgradnjom brane raseljeno je 15 000 ljudi

Krajolik oko rijeke
Krajolik oko rijeke Paragvaj-Parana NASA

Na snimci je prikazano područje oko rijeke Paragvaj-Parana prije i poslije izgradnje brane 1985. godine, zbog koje je s tog područja iseljeno 15 000 stanovnika.