Petorici osumnjičenih za ubojstvo Jamala Kashoggija prijete smrtne kazne, Saudijci se rješavaju svjedoka?

Ne znaju se imena petorice osumnjičenih za koje je zatražena smrtna kazna

Saudi Arabia's Crown Prince Mohammad Bin Salman waits for a meeting with US Secretary of Defense James Mattis at the Pentagon March 22, 2018 in Washington, DC. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP/AFP

Državna novinska agencija Saudijske Arabije, SPA, priopćila je da je tužiteljstvo te zemlje zatražilo pet smrtnih kazni za osumnjičene za ubojstvo Jamala Kashoggija, novinara i kolumniste američkog Washington Posta. Tužitelji su objasnili kako su ta petorica bila “izravno umiješani u ubojstvo”. Saudijski mediji također su objavili da je 11 osumnjičenika u pratnji odvjetnika nazočilo prvom ročištu na Kaznenom sudu u Rijadu.

Međutim, nisu objavljena njihova imena, kao što nije objašnjeno zašto je bilo samo 11 osumnjičenih kad je bilo uhićeno 18 osoba. Ne znaju se ni imena petorice osumnjičenih za koje je zatražena smrtna kazna, no posve je izvjesno da je dio njih pripadao najužem krugu suradnika princa Mohammada bin Salmana, stvarnog vladara tog naftnog kraljevstva. Osumnjičeni su zatražili kopije optužnica te zatražili više vremena kako bi se njihovi odvjetnici pripremili za obranu.

Ubojicama prijete smrtne kazne

Objavljeno je također da je državni tužitelj Saudijske Arabije uputio svom turskom kolegi pismo tražeći da mu “pošalje svaki dokaz vezan za ovaj slučaj”, koji je potresao Saudijskoj Arabiji i nepovratno uništio ugled 33-godišnjeg prijestolonasljednika. Prije toga, Rijad se žalio da iz Istanbula nisu dobili nikakve dokaze o ubojstvu, premda su turske tajne službe postupno objavljivale videa, fotografija te morbidne audio snimke ubojstva iz konzulata. Turska je, inače, odmah zatražila da Saudijska Arabija izruči svih 18 osumnjičenika kojima treba biti suđeno za ubojstvo Khashoggija, no Rijad je takav zahtjev energično odbacio.

Bolje poznavatelje prilika u Saudijskoj Arabiji ne čudi zahtjev za smrtnim kaznama budući se kraljevska palača pod svaku cijenu i to što prije želi riješiti svih svjedoka tog groznog skandala. Osim toga, smrtne kazne u Saudijskoj Arabiji nisu ništa neuobičajeno, budući je ta zemlja, nakon Kine i Irana, treća zemlja na svijetu po broju izvršenih smrtnih kazni u 2017. godini, prema najnovijim podacima Amnesty Internationala. U tom izvješću stoji da je u kraljevstvu prošle godine pogubljeno najmanje 146 ljudi. Nerijetko su to javne egzekucije, a jedan nesretnik javno je “razapet”, a njegovo je tijelo izloženo je na trgu raširenih ruku i nogu.

Štiti se saudijskog prijestolonasljednika

Jamal Khashoggi, koji je kritizirao moćnog prestolonasljednika Mohammada bin Salmana, ubijen je 2. listopada u saudijskom konzulatu u Istanbulu dok ga je njegova zaručnica čekala vani. Saudijska Arabija tjednima je poricala upletenost u Khashoggijevo ubojstvo, no kako je Turska iz dana u dan iznosila sve više dokaza, tako je na kraju Rijad morao priznati brutalno ubojstvo. No sve do danas Rijad odbacuje optužbe da je krunski princ upleten u ubojstvo u konzulatu u Istanbulu. Kralj Salman naredio je restrukturiranje državne obavještajne službe kako bi i na taj način zaštitio svog sina, koji je prvi u redu da ga naslijedi na prijestolju.

Još se uvijek ne zna gdje je tijelo Khashoggija za koje se vjeruje da je bilo raskomadano, uklonjeno iz zgrade i predano neidentificiranom “lokalnom suradniku”. Turska televizija prikazala je u ponedjeljak snimke muškaraca koji su nosili kovčege iz konzulata u kojima su bili, pretpostavlja se, dijelovi tijela nesretnog novinara. Za ubojstvo Kashoggija obavještajna agencija CIA i američki Senat zatražili su odgovornost princa Mohammada te su zatražili od predsjednika Donalda Trumpa da prekine agresiju Saudijske Arabije na Jemen.