Pfizer bi uskoro u Americi trebao zatražiti odobrenje za dodatnu, treću dozu cjepiva

Rade na boosteru zbog većeg rizika ponovne infekcije šest mjeseci nakon cijepljenja

American multinational pharmaceutical corporation, Pfizer Inc. headquarters in New York City.
Pfizer stock surged higher on November 9, 2020 prior to the opening of Wall Street trading after the company announced its vaccine is "90 percent effective" against Covid-19 infections. The news cheered markets worldwide, especially as coronavirus cases are spiking, forcing millions of people back into lockdown.,Image: 574393424, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no

Pfizer u sljedećih mjesec dana od američkih regulatora planira zatražiti odobrenje dodatne doze cjepiva, tzv. boostera, protiv koronavirusa kazao je jučer glavni znanstvenik ovog proizvođača lijekova, Michael Dolsten. To se temelji na dokazima o većem riziku ponovne infekcije šest mjeseci nakon cijepljenja, uz širenje vrlo zarazne delta varijante, javlja Reuters.

Američka uprava za hranu i lijekove, i Centri za prevenciju i kontrolu bolesti kazali su, u zajedničkoj izjavi, da Amerikanci koji su u potpunosti cijepljeni trenutno ne trebaju još jednu dozu. I neki znanstvenici dovode u pitanje potrebu za dodatnim cijepljenjem. No, Dolsten je kazao da je u Izraelu nedavno zabilježen pad učinkovitosti cjepiva, uglavnom kod ljudi koji su cijepljeni u siječnju i veljači.

Ministarstvo zdravstva Izraela priopćilo je da je učinkovitost cjepiva u prevenciji infekcija i simptomatskih bolesti u lipnju pala na 64 posto.“Cjepivo Pfizer je vrlo učinkovito protiv delta varijante”, rekao je Dolsten. ”Ali, nakon šest mjeseci, postoji rizik ponovne infekcije jer protutijela, kako se predviđa, polako nestaju. Mislimo da je izraelski trend točan”, kazao je, prenosi Reuters.

Pet do deset puta jača zaštita?

Američki regulatori su rekli kako su spremni za dodatne doze kada i ako znanost pokaže da su one potrebne. Dolsten je naglasio da podaci iz Izraela i Velike Britanije sugeriraju da čak i uz opadanje razine antitijela, cjepivo ostaje 95 posto učinkovito protiv teških bolesti.

Dodao je kako prvi podaci iz Pfizerovih studija pokazuju da treća dopunska doza stvara razinu antitijela koja je pet do deset puta veća nego nakon druge doze. Osim toga, rekao je i da su Pfizeru već pristupile mnoge europske zemlje kako bi razgovarali o dopunskim dozama, a tvrdi i da će ih neke možda početi primjenjivati i prije odobrenja SAD-a.

Verzija protiv delta varijante

Doktor Eric Topol, profesor molekularne medicine i direktor Translacijskog instituta za istraživanje Scripps u La Jolli, kaže da bi temeljenje odluke o dodatnoj dozi samo na smanjenju broja antitijela zanemarilo ulogu drugih važnih dijelova imunološkog odgovora, uključujući i B stanice koje mogu stvoriti antitijela kada ih virus izazove.

Reuters javlja kako tijekom jeseni Pfizer planira ispitivanje o dodatnim dozama na 10.000 sudionika da se vidi učinkovitost dopunskih doza. Dolsten je rekao i da Pfizer i BioNTech dizajniraju novu verziju cjepiva usmjerenu na delta varijantu ali je dodao da ne vjeruju kako trenutnu verziju treba zamijeniti u borbi protiv te varijante.