Pfizer počeo s kliničkim ispitivanjima nove verzije cjepiva, ciljano napravljene za omikron

Omikron varijanta dijelom izbjegava zaštitu koju pruža originalna verzija njihova cjepiva

(210731) -- SARAJEVO, July 31, 2021 (Xinhua) -- A woman gets vaccinated at a COVID-19 vaccination center in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina (BiH), July 31, 2021.,Image: 624544993, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Pfizer i BioNTech objavili su da su započeli klinička ispitivanja nove verzije svojeg cjepiva koje cilja omikron varijantu koronavirusa, koja dijelom izbjegava zaštitu koju pruža originalna verzija njihova mRNK cjepiva koje se daje u dvije doze.

Farmaceutske kompanije planiraju testirati imunosni odgovor na to cjepivo u tri doze kod necijepljenih, kao i u obliku booster doze za ljude koji su primili dvije doze njihova originalnog cjepiva. Testiraju i četvrtu dozu svojeg postojećeg cjepiva te četvrtu dozu cjepiva protiv omikrona kod ljudi koji su primili treću dozu njihova cjepiva prije tri do šest mjeseci.

U ispitivanju će sudjelovati više od 1400 ljudi.

Borba protiv novih varijanti u budućnosti

“Premda aktualna istraživanja i podaci iz prakse pokazuju da booster doze i dalje pružaju visoku razinu zaštite od teške bolesti i hospitalizacije zbog omikrona, svjesni smo potrebe da budemo spremni ako ta zaštita s vremenom oslabi i da pomognemo u borbi protiv omikrona i novih varijanti u budućnosti”, rekla je direktorica Pfizera za istraživanja i razvoj cjepiva Kathrin Jansen, u priopćenju.

Iz Pfizera su rekli da može biti da cijepljenje s dvije doze njihova originalnog cjepiva nije dovoljno za zaštitu od zaraze omikronom te da zaštita od hospitalizacije i smrti slabi.

No, američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti rekli su da treća doza mRNK cjepiva, poput Pfizerova, pruža 90-postotnu zaštitu od hospitalizacije zbog covida-19. Neke zemlje već su počele nuditi dodatne booster doze, a nedavno istraživanje iz Izraela pokazalo je da četvrta doza mRNK cjepiva povisuje broj antitijela, ali ne dovoljno da se spriječi zaraza omikronom.