Pfizer zatražio odobrenje za korištenje svog cjepiva u Europi

Testovi su pokazali da je učinkovitost Pfizerovog cjepiva 95 posto

A laboratory technician takes part in filling and packaging tests for the large-scale production and supply of the University of Oxford’s COVID-19 vaccine candidate, AZD1222, conducted on a high-performance aseptic vial filling line on September 11, 2020 at the Italian biologics’ manufacturing facility of multinational corporation Catalent in Anagni, southeast of Rome, during the COVID-19 infection, caused by the novel coronavirus. - Catalent Biologics’ manufacturing facility in Anagni, Italy will serve as the launch facility for the large-scale production and supply of the University of Oxford’s Covid-19 vaccine candidate, AZD1222, providing large-scale vial filling and packaging to British-Swedish multinational pharmaceutical and biopharmaceutical company AstraZeneca. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)
FOTO: AFP

Američka farmaceutska korporacija Pfizer podnijela je kod Europske medicinske agencije zahtjev za uvjetno odobrenje svoga cjepiva protiv koronavirusa. U priopćenju u kojem se javnost izvještava o novom koraku Pfizer piše kako je njihov cilj omogućiti korištenje cjepiva u Europi do kraja godine, javlja agencija DPA.

Pfizer i njegova partnerska kompanija u projektu izrade cjepiva BioNTech tako su se pridružili farmaceutskom divu Moderni, koja je zahtjev za odobrenje svoga cjepiva protiv Covida jučer zatražila od EMA-e. Treći favorit u utrci za razvoj efikasnog cjepiva, AstraZeneca, nedavno se suočila s kritikama zbog manjkavih podataka i propusta u objavi rezultata testiranja. Prema mišljenju stručnjaka, to bi moglo smanjiti šanse da cjepivo razvijeno u suradnji sa Sveučilištem u Oxfordu uskoro dobije dozvolu za primjenu u SAD-u i Europi.

Cjepivo efikasno 95 posto

Pfizerov izvršni direktor dr. Albert Bourla komentirao je zahtjev za odobrenje cjepiva svoje tvrtke, rekavši da je to „još jedan ključni korak“ u nastojanjima da se ublaže posljedice koronavirusa, javlja DPA. Klinička istraživanja pokazala su da je cjepivo koje su razvili Pfizer i BioNTech učinkovito u 95 posto slučajeva.

Modernino cjepivo slične je efikasnosti kao Pfizerovo. Još uvijek nije potpuno jasno koliko je učinkovito oksfordsko cjepivo. Rezultati istraživanja zbog kojih su stručnjaci kritizirali AstraZenecu pokazali su učinkovitost od 62 posto u jednoj kontrolnoj grupi, i oko 90 posto u drugoj. Hrvatska je naručila 2,7 milijuna doza oksfordskog cjepiva, a ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak danas je izrazio uvjerenje kako će ono uskoro biti odobreno.