Picula zatražio pomoć Europske komisije zbog požara na Pelješcu i Korčuli

Fond solidarnosti EU-a može se mobilizirati u slučaju izvanredne regionalne katastrofe

22.05.2015., Sibenik - Ured zastupnika u EU parlamentu Tonina Picule organizirao je okrugli stol o zastiti hrvatskih proizvoda na EU razini. U gradskoj knjiznici Juraj Sizgoric okupili su se EU parlamentarac Tonino Picula, Ana Marusic Lisac (Biotehnicon), Mladen Vukmir (odvjetnicki ured), Bozica Rukavina iz Ministarstva poljoprivrede, Blanka Sincic iz Upravnog odjela za poljoprivredu, sumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske zupanije, Jelena Iva Nikolic iz udruge Mali tavan te Ivo Kara-Pesic iz udruge Kinookus i Slow food.
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Zbog brojnih požara koji su ovaj tjedan pogodili otok Korčulu i poluotok Pelješac, zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula zatražio je pomoć od Europske komisije, objavljeno je u utorak.

“Osim moguće mobilizacije Fonda solidarnosti, planirate li slanje hitne opreme i sredstava za obranu od požara koja bi, osim sanacije, pomogla u borbi protiv ove elementarne nepogode?”, upitao je Komisiju SDP-ov europalamentarac Picula, koji je potpredsjednik za otoke u Međuskupini za otoke mora, rijeke i priobalje.

Prioritetno pitanje Komisiji

“Kao potpredsjednik za otoke Međuskupine za otoke, mora, rijeke i priobalna područja, odlučio sam reagirati prioritetnim pitanjem Komisiji. Situacija na terenu je dramatična, vatrogasci ne mogu garantirati za kuće, a nijedan od tih dvaju požara, unatoč nadljudskim naporima i korištenju svih kapaciteta, i dalje nije pod kontrolom. Na Korčuli su evakuirana ugrožena mjesta, a izgorjelo je više od 850 hektara površine, dok na Pelješcu gori šuma u duljini od dva kilometra. Toplinski val ekstremno visokih temperatura i suša nikako ne pridonose poboljšanju situacije, a prekinuti su i opskrba električnom energijom i telefonske linije”, napisao je Picula.

Picula podsjeća da se Fond solidarnosti EU-a može mobilizirati u slučaju izvanredne regionalne katastrofe kojom je pogođena većina stanovništva neke regije, a koja ima ozbiljne i trajne posljedice po njezinu gospodarsku stabilnost i uvjete života. “Prema novoj uredbi o Fondu solidarnosti Europske unije, uveden je poseban prag od jedan posto regionalnog BDP-a za najudaljenije regije, što otoci svakako jesu. Također, jedan od glavnih ciljeva Fonda je hitno vraćanje u uporabnu funkciju infrastrukture i postrojenja iz područja energetike, pitke vode, telekomunikacija, transporta i zdravstva”, navodi Picula u svom apelu.

Dosad smo sredstva tražili dva puta

Hrvatska je dosad u tri navrata od Fonda tražila dodjelu sredstava: dvaput 2010. i jednom 2012. kad su katastrofalne poplave pogodile zemlju, piše u Piculinu priopćenju. Prva dva puta nije zadovoljila uvjete za samostalno apliciranje pa je to učinila zajedno s Mađarskom i Slovenijom, a 2012., kad su poplave izazvale štete u devet županija, odlukom Europske komisije Hrvatskoj je dodijeljen iznos od 286.587 eura.