Pijani vozač im je ubio sina i za godinu dana izašao iz zatvora, sad su dobili tužbu protiv Hrvatske u Strasbourgu

Republika Hrvatska obitelji Smiljanić mora isplatiti 26.000 eura odštete i 4500 eura troškova sudskog postupka

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu u četvrtak je objavio presudu prema kojoj Republika Hrvatska obitelji Smiljanić mora isplatiti 26.000 eura odštete i 4500 eura troškova sudskog postupka. Roditelji Milenko i Ljiljana Smiljanić te sestra Saša Smiljanić tužili su Republiku Hrvatsku u kojoj je njihovog sina i brata Sinišu Smiljanića 2012. godine automobilom ubio pijani vozač.

Sinišu, koji je bio na motociklu, je automobilom pregazio suvlasnik propale tvrtke One2Play Dejan Maćešić prošavši kroz crveno svjetlo na semaforu u Zagrebu dok je u organizmu imao 1,89 promila alkohola. Za to je dobio kaznu od samo dvije godine zatvora. U zatvor je otišao u lipnju 2014. godine, a iz njega je izašao nakon godinu dana, u srpnju 2015. godine.

Kaznu služio u kaznionici poluotvorenog tipa

Iz Ministarstva pravosuđa tada su rekli kako objašnjenja o prijevremenom otpustu iz zatvora nema, ali svaki osuđenik nakon pola izdržane kazne može tražiti da ga se pusti na uvjetni otpust. Kaznu je služio u pulskoj Valturi, kaznionici poluotvorenog tipa. Tijekom služenja kazne imalo je i slobodne vikende i godišnji odmora.

Maćešić je u svojoj kaznenoj evidenciji imao 35 prometnih prekršaja, ali je kažnjen za samo njih nekoliko. Obitelj poginulog Saše je nakon toga pravdu potražila na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Hrvatke vlasti prekršile pravo na život

Europski sud za ljudska prava je u objašnjenju svoje odluke utvrdio da su hrvatske vlasti prekršile članak 2 Europske povelje o ljudskim pravima, koji se odnosi na pravo na život.

Sud je zaključio kako se “ne može reći da je ponašanje domaćih vlasti uspjelo osigurati povjerenje javnosti u njihovo poštivanje vladavine zakona i njihovu sposobnost da spriječe bilo kakvu pojavu toleriranja nezakonitih djela”. Kritiziraju i hrvatsko pravosuđe, koje je Maćešiću omogućavalo bez smislenog objašnjenja da sa zakašnjenjem krene na služenje zatvorske kazne.