Plenković branio Čovića oko podrške Dodiku: 'Sve je pojasnio oko zločina u Srebrenici. To je genocid'

Plenković je danas bio u službenom posjetu BiH

Premijer Andrej Plenković je na kraju svog službenog posjeta Bosni i Hercegovini boravio i u Mostaru. Tamo se sastao s predstavnicima Hrvatskog narodnog sabora, krovne političke organizacija Hrvata Bosne i Hercegovine, a s predstavnicima tih stranaka razgovarao je, između ostalog, o položaju Hrvata u BiH te o reformi Izbornog zakona BiH.

Nakon sastanka Plenković je dao izjavu za medije zajedno s Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH. Čović se Plenkoviću zahvalio na dolasku. “On je došao kao veliki prijatelj da nas ohrabri, da olakšamo put kad je u pitanju zakonodavstvo i da nam snažno kaže – dogovorite se i recite što Hrvatska može napraviti”, kazao je Čović.

Plenković je istaknuo kako je od predstavnika različitih političkih stranaka “bilo važno čuti zalaganje za konsenzus unutar cijele BiH”, misleći pritom na “okvir dva identiteta i tri konstitutivna naroda”. “To prije svega mislim na političke stranke da se postigne dogovor u kojem bi i Hrvati imali istinske, legitimne zastupnike”, rekao je i naglasio da će poticati na postizanje konsenzusa. Poručio je kako Hrvatska želi nastaviti aktivan dijalog s BiH.

Plenković branio Čovića

Nakon što je ranije danas u Sarajevu branio predsjednika Zorana Milanovića oko njegovih izjava o Srebrenici, Plenković je u Mostaru oko genocida branio i Čovića. Naime, šef HDZ-a BiH je ranije, zajedno sa svojom strankom, dao podršku Miloradu Dodiku oko ukidanja Zakona o kažnjavanju negiranja genocida u Srebrenici kojeg je nametnuo bivši Visokog predstavnik Valentin Inzko.

“Svojim pismom je Čović do kraja pojasnio svoje pozicije i smatram da je tako otklonio i najmanju sumnju da kod njega postoji bilo kakva dvojba oko karaktera zločina u Srebrenici, a to je genocid. Ta dvojba ne postoji niti u Vladi RH niti kod političkih predstavnika Hrvata u BiH”, kazao je Plenković.

‘Trebamo tražiti uključivo rješenje’

Govoreći ponovno o reformi izbornog zakona Plenković je rekao: “Mislim da trebamo tražiti rješenje koje je uključivo, a koje neće eliminirati postavke ustavne arhitekture kakvu BiH ima već 26 godina”, kazao je i dodao: “Kad se razgovara o BiH, naši europski partneri gledaju u nas i čekaju što ćemo mi reći.” Plenković je naveo kako je hrvatska uloga ponekad i “uloga dodatnog pojašnjenja”.

“Sa zadovoljstvom ću kolege u EU izvijestiti o situaciji ovdje i koliko moramo biti fokusirani i pomoći. Mi smo došli s najboljim namjerama i želimo da se riješi jedna anomalija koja postoji od 2006. godine i muči Hrvate u BiH. Kad bi se malo gentlemanski pristupilo, mislim da imamo sve mogućnosti da BiH dobro funkcionira, a da Hrvatska bude akter koji će podržavati BiH”, naglasio je Plenković.

Plenkovićev posjet BiH dolazi usred napete unutarnjopolitičke situacije u BiH. Parlament Republike Srpske napravio je korake prema secesiji. Izglasani su zaključci o povlačenju Republike Srpske iz ustavnopravnog poretka Bosne i Hercegovine. Zaključci se odnose na izlazak tog entiteta iz državnog pravosuđa, indirektnih poreza, sigurnosti i obrane i formiranje entitetskih agencija. Ovime je planirana i uspostava vojske RS nakon što bi se raspustile oružane snage BiH koje postoje od 2005. godine.