Plenković na presici: 'Sada smo naručili puno više Pfizera od AstraZenece. Neće biti propusnica za Uskrs'

Priznao je da su ugovori u EU o nabavci cjepiva mogli biti bolje napisani

Hrvatski premijer, Andrej Plenković, nakon zatvorenog dijela sjednice vlade, održava konferenciju za medije.

Očekuje se kako će na njoj govoriti o Zahtjevu za dodjelu sredstava iz Fonda solidarnosti EU, iz kojeg se očekuju sredstva koja su dodijeljena nakon potresa.

Osim toga očekuje se i kako će premijer progovoriti o trenutnoj epidemiološkoj situaciji, ali i problemima s distribucijom cjepiva protiv koronavirusa.

Plenković: Nitko nije govorio o propusnicama za Uskrs

Premijer je na početku presice kratko progovorio o lokalnim izborima rekavši kako će na tu temu samo reći da je datum lokalnih izbora određen Zakonom i kako je to treća nedjelja u svibnju. Nakon toga je uslijedili prvo novinarsko pitanje, očekivano, o epidemiji koronavirusa i potencijalnom zatvaranju za Uskrs.

Plenković je odgovorio kako je naša strategija od počeka ta da maksimalno održavamo život što normalnijim, ali kako je epidemija takva da ima svoju dinamiku i sojeve. “Danas imamo povećan broj novozaraženih, hospitaliziranih i preminulih, što upućuje na oprez. Zato je naša strategija puno ležernija i fleksibilnija”, rekao je pa naveo strože primjere od Hrvatske. “Izuzetni je važno da se naše mjere kombiniraju s odgovornošću pojedinaca”, dodao je.

Pitanje je bilo i o propusnicama, na što je Plenković rekao kako nitko o tome nije govorio. Kada se radi o AstraZeneci, rekao je kako cijela situacija sa cjepivom zahtjeva šire gledanje te kako se čeka što će EMA odlučiti o tom cjepivu. “Nastojimo rekalibrirati dinamiku isporuke cjepiva, ovo što se događa nije bilo smisao zajedničkog naručivanja cjepiva na razini EU-a”, rekao je.

Plenković: Sada smo naručili puno više Pfizera od AstraZenece

Premijer je potvrdio i kako je sada naručeno više Pfizera od AstraZenece, a na pitanje novinara je li spreman organizirati cijepljenje AstraZenecom za ministre koji se nisu cijepili kaže kako je on spreman cijepiti se tim cjepivom, što je, dodaje, rekao već više puta. “Čekamo odobrenje i mišljenje EMA-e od onih koji u cijelom društvu znaju najviše o tome”, kaže.

Govoreći o naručivanju, kaže kako situacija danas i u kolovozu kada se AstraZeneca naručivala nije bila ista. “Nije bilo zastoja u istraživanju, isporuci, nisu falili milijuni doza… Mi ćemo sada kroz aktivnosti, pripreme i EU Vijeće nastaviti inzistirati na tome da se taj nedostatak kompenzira onim cjepivima kojih ima više i koja brže stižu. Mislim da će se nešto brzo postići, a mislim da ljudi razumiju da za to nisu krive zemlje”, dodao je.

O Vrhovnom sudu

Uslijedilo je i pitanje o izboru šefa Vrhovnog suda, na što Plenković odgovara kako su kritike na izbor zadnjeg šefa Vrhovnog suda bile oštre od strane oporbe. “Ni meni se nije svidio taj sustav i mislim da je on loš. Izmjenom Zakona o sudovima smo htjeli transparentniji i informativniji sustav za sve u procesu. Niti u zadnjoj primisli nije bilo nekakvo ograničavanje ovlasti predsjednika ili predsjednice republike”, kaže Plenković.

Dodaje kako je smisao javnog poziva upravo taj da se svatko tko ima želju i ima reference može prijaviti na natječaj i složiti program koji bi imao ako bi ga predsjednik izabrao. “Ne vidimo nikakav politički, proceduralni pa ni pravni razlog za ovu situaciju koju sada imamo. Postoji snažna volja vlade za učinkovitijim pravosuđem, a ne sporijim i slabijim s manje povjerenja. Želja za reformom pravosuđa je tu, a izjednačavati temu izbora šefa Vrhovnog suda sa reformom pravosuđa je pojednostavljivanje reforme kakvo još nije viđeno”, kaže Plenković.

Dodaje kako nema nikakvog razloga za situacijom koja je nastala osim možda nekakvog prijepora. “Kojeg prijepora? Postoji Ustav, Zakon i javni poziv kojeg se treba držati. Ništa više”, kaže. Dodaje kako je to isto kao priča o odgodi lokalnih izbora što je, kaže, priča o kojoj čita, gleda i ne vjeruje. Na pitanje novinara fabricira li onda sve predsjednik, kaže da sigurno ne fabriciraju ni on ni Jandroković.

Kaže da su ugovori u EU mogli biti bolje napisani

Govoreći o AstraZeneci i potencijalnom negativnom mišljenju EMA-e kaže da smo spremni, ako do toga dođe, naručiti još više Pfizera. Na pitanje hoćemo li u tom slučaju moći vratiti dio AstraZenece kaže kako je to pravno pitanje na koje će tek cijela EU pokušati odgovoriti.

Odgovorio je i na pitanje je li zadovoljan time kako je EU odradila nabavku. “Mislim da je svakome jasno da su ugovori mogli biti bolje napisani kada se radi o dinamici distribucije”, kaže. Na ponovljeno pitanje o mogućoj odgodi izbora kaže ponavlja kako je Zakon jasan i kako u njemu jasno stoji da se lokalni izbori održavaju treće nedjelje u svibnju.

Govoreći o mogućem smanjenju interesa za cijepljenje usred vijesti o AstraZeneci, Plenković odgovara kako je tu jako važno kako će se medijski izvještavati. “WHO nam je glavni orjentir i HALMED”, kaže.

‘Treba biti oprezan pri puštanju cjepiva u promet’

Kada se radi o ruskom cjepivu, kaže da su pregovori s ruskim veleposlanikom pokrenuti. Ministar Vili Beroš je potvrdio i kako su započeti razgovori o kineskom cjepivu.

“Situacija sa AstraZenecom vam je dokaz koliko oprezan treba biti pri puštanju cjepiva u promet. Mi ovdje govorimo o vjerodostojnosti cjepiva koje je odobreno od strane EMA-e i od američkih vlasti. Što bi tek bilo da nije odobreno”, kaže Plenković.

O sucima koje optužuje Mamić: Ako je išta od toga istina, to je užas

Sljedeće pitanje bilo je o reformi pravosuđa te o tome je li premijer zadovoljan njome.

“Priča po kojoj su predsjednik vlade, oporba i kandidatkinja na jednoj strani, a vlada na drugoj. To nije istina. Vi se referirate ipak na slučaj od ovoga tjedna i ako je išta od toga istina, to je užas. Ja sam zgrožen, bilo kao predsjednik vlade, kao pravnik. To su primjeri koji ruše povjerenje u pravosuđe. To nema nikakav veze s izvršnom vlasti, s HDZ-om, sa strankom”, rekao je referirajući se na suce na čiji je račun optužbe sasuo Zdravko Mamić.

Nastavio je potom govoriti o izboru predsjednika Vrhovnog suda rekavši kako se pravosuđe mijenja zakonima koje predlaže vlada, a donosi sabor te transparentnijim izborom sudaca. “Filteri trebaju biti stalni. To se treba rješavati u okviru pravosuđa i ako ima devijacija to treba rješavati”, rekao je premijer.