Plenković u Sarajevu: 'Hrvatska ne želi vidjeti bilo kakve separatističke tendencije unutar BiH'

'Snažnijeg i većeg prijatelja, odvjetnika BiH od Hrvatske nema'

FOTO: Screenshot N1

Premijer Andrej Plenković doputovao je jutros u službeni posjet BiH tijekom kojega će boraviti u Sarajevu i Mostaru. Pred sjedištem Vijeća ministara i parlamenta BiH mu je priređen svečani doček uz intoniranje državnih himni, a Plenković i njegov domaćin, predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, nakon toga su započeli službene razgovore u kojima će sudjelovati i ministri.

Nakon sastanka izašli su pred medije i dali izjave. Prvi je govorio Tegeltija koji je rekao da mu je bilo zadovoljstvo biti domaćin premijeru i ministrima te da su razgovarali o zajedničkim uspjesima i regionalnim pitanjima.“Konstatirali smo da BiH i Hrvatska imaju dobre i ekonomske i političke odnose i da se oni razvijaju iz godine u godinu uz neke pokušaje pojedinaca i nastupa da sliku o odnosima BiH i Hrvatske predstave na neki drugi način”, kazao je.

Dodao da je za njega najvažnija ekonomska suradnja i da je Hrvatska za BiH jedan od tri najvažnija partnera u tom smislu. Nabrojao je projekte i suradnje Hrvatske i BiH pa dodao da postoji suglasnost da se nakon puno godina gradi novi granični prijelaz na području Brčko distrikta jer je ovaj postojeći u samom gradu. Kazao je da je sljedeća u fokusu zajednička sjednica Vijeća ministara i hrvatske Vlade.

Plenković: ‘Dolazim kao prijatelj i partner’

Premijer Plenković zahvalio je na pozivu za sastanak te istaknuo da mu je drago kako su s njim ministri Marić, Ćorić i Butković. “Moja prva politička poruka je da dolazim na tragu dosadašnjih posjeta i donosa s BiH u ime Hrvatske kao prijatelj i partner, sa željom da unaprjeđujemo suradnju, da šaljem poruku o cjelovitosti BiH i ravnopravnosti konstitutivnih naroda u BiH”, rekao je.

Poslao je poruku da Hrvatska poštuje Daytonski sporazum te da će na tom tragu ponoviti interes Hrvatske za ravnopravnošću Hrvata u BiH kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda. “Naši razgovori su u kontekstu toga da je Hrvatska članica EU i NATO-a te da želi pomoći BiH u reformskim naporima i na putu ka integracijama”, kazao je.

“Hrvatska je maksimalno spremna poboljšati gospodarsku suradnju i riješiti pitanja infrastrukturne povezanosti”, rekao je, a u području energetike izrazio spremnost da se nastavi sa suradnjom na jugu zemlje gdje bi se kroz Plinacro investiralo u diverzifikaciju opskrbe plinom u BiH. “Važno je da BiH iskoristi položaj Hrvatske i naš LNG terminal koji predstavlja važan dobavni pravac plina. Važna je s naše strane i više nego jasna spremnost da se obnovi postojeći most kod Brčkog, a potom izgradi i novi most”, rekao je.

‘Hrvatska ne želi vidjeti bilo kakve separatističke tendencije unutar BiH’

Rekao je da je Tegeltiji predložio organiziranje velikog gospodarskog foruma u Sarajevu kako bi se osvijestilo što sve trenutno postoji i kako motivirati druge gospodarstvenike na međusobnu suradnju i ulaganja. I hrvatski premijer je ponovio ono što je rekao Tegeltija, kako planiraju sastanak Vijeća ministara i hrvatske Vlade. Potom su počela pitanja novinara. Prvo je stigao zahtjev da Plenković komentira aktualne događaje u BiH, od inicijativa u RS-u do pregovora oko izbornog zakona.

“Mi sve pratimo s velikim interesom, zato sam i kazao na početku da je ključna poruka o cjelovitosti BiH ii funkcionalnost institucija. Razumjeli smo da je Vijeće ministara imalo četiri sastanka od lipanj do sada. Vlada Hrvatske se sastaje jednom tjedno a i više puta ako ima tema. Smatramo da bez obzira na ove zaključke, vjerojatno se referirate na ove iz RS-a, razumijemo da su tu i razgovori o izbornom zakonu, ali Hrvatska ne želi vidjeti separatističke tendencije u BiH”, rekao je i dodao da želi da se poštuje Dayton.

Govoreći o izbornom zakonu kazao je da se tu trebaju dogovoriti stranke i političke institucije u BiH. Ponovio je da Hrvatska nije zadovoljna situacijom s izborima od 2006. godine.

‘Službeni stav Hrvatske o Srebrenici nikada nije došao u pitanje’

Sljedeće pitanje bilo je za Plenkovića, prvo o odlagalištu nuklearnog otpada, hoće li Hrvatska odustati od lokacije u Čerkezovcu. “Imamo kontinuiran dijalog oko toga. Važno je imati na umu da bilo kakva opasnost i li zabrinutost građana za tu lokaciju u biti ne postoji. To je bitno, s obzirom na znanstvene podatke koje imamo”, kazao je.

Rekao je da nema nikakve opasnosti za ugrozu zdravlja na Hrvatskom teritoriju kao ni u BiH. “Smatramo da dijalogom trebamo razjasniti elemente koji su od zabrinutosti za građane i naći rješenje kojima ćemo biti zadovoljni i mi i građani BiH”, kazao je. Bilo je i pitanje oko položaja Hrvata u BiH, je li zadovoljan njime. “Moramo unaprijediti položaj Hrvata kao konstitutivnog naroda, oni trebaju biti legitimno zastupljeni i zato je važna i izmjena izbornog zakona”, kazao je.

Uslijedilo je jedno pitanje novinara N1, prvo o genocidu u Srebrenici. “Službeni stav Hrvatske nikada nije došao u pitanje, mislim da je čak i predsjednik Milanović uspio pojasniti svoje izjave, te formulacije brzo dobiju određeni spin u medijima, vidjeli ste i njegove neke ranije izjave o genocidu u Srebrenici gdje on nije imao nikakvih dilema”, kazao je.

‘Snažnijeg i većeg prijatelja, odvjetnika BiH od Hrvatske nema’

Rekao je kako je njegov posjet snažan i prijateljski posjet, ne simbolička gesta, dio sustavnog dijaloga te da odnose BiH i Hrvatske treba dizati na višu razinu. “Snažnijeg i većeg prijatelja, odvjetnika, zagovaratelja u EU parlamentu BiH od Hrvatske nema. Ja sam tamo već šest godina i znam što tko govori”, rekao je.

Kazao je da će nazvati Grlića Radmana koji je u Bruxellesu i reći mu o današnjim razgovrima u BiH te dodao kako državna tajnica sutra ide tamo pa će i ona izvijestiti o razgovorima. “Ja ću biti sutra na Vijeću, izvijestit ću kolege, njih sve to zanima, oni gledaju Hrvatsku kao zemlju koja ima malo veća znanja o situaciji nego drugi. Kada to činite kao prijatelj s uvjerenjem vaša poruka je snažnija”, kazao je premijer na kraju pressice.