Premijer opet nije stao na stranu zemalja koje dobivaju manje cjepiva, uvjerava da Hrvatska nije zakinuta

Predlaže 'korektivni mehanizam'; da oni koji dobiju više daju onima koji su dobili manje

Danas je objavljena vijest kako su čelnici pet zemalja Europske unije pozvali u subotu na razgovore na visokoj razini o pravednoj raspodjeli cjepiva protiv koronavirusa, upozoravajući da bi sadašnji način funkcioniranja tog sustava do ljeta mogao stvoriti “velike razlike” među državama članicama.

Čelnici Austrije, Bugarske, Latvije, Slovenije i Češke su, u pismu upućenom dužnosnicima EU-a poručili kako smatraju da bi sadašnji sustav “mogao nastaviti stvarati i produbljivati velike razlike među državama članicama do ovog ljeta, pri čemu bi nekima među njima bilo omogućeno postizanje kolektivnog imuniteta u nekoliko tjedana, dok bi ostale države mogle daleko zaostajati za njima”.

‘Ne bih rekao da je Hrvatska zakinuta’

U hrvatskim medijima je cijela stvar posebno eksplodirala jučer, kad je austrijski premijer posebno skrenuo pažnju na činjenicu da, recimo, Hrvatska dobiva manje doza od nekih drugih zemalja. No, hrvatski premijer Andrej Plenković jučer je cijeli slučaj umanjivao, a danas govori u sličnom tonu. Ipak, priznaje da postoji problem. Danas je još jednom ponovio kako ne bi rekao da je Hrvatska zakinuta “nego nam sad dolazi proporcionalno koliko su farmaceutske tvrtke spremne proizvesti”.

“Mi smo u tom procesu išli logikom koja je u tom trenutku nazirala se da će AstraZeneca biti prva koja će završiti cjepivo. Naručili smo 2,7 milijuna doza”, kazao je te dodao kako se tada vjerovalo da će dinamika isporuke biti normalna, no da je u međuvremenu bilo promjena i da smo sad na 8,7 milijuna naručenih cjepiva.

‘Trebamo korektivni mehanizam’

“Hrvatska je nezadovoljna dinamikom isporuke, kao i mnoge druge”, dodao je ipak. Istaknuo je i kako je stalno u kontaktu s Kurzom i ostalim europskim kolegama, te da je raspodjela cjepiva bila jedan od razlog zbog kojeg je išao u Bruxelles. Tamo je, kaže, probao otkriti zašto dolazi do nesrazmjera u dostavi cjepiva pojedinim državama koje su ga naručile. “Trebamo napraviti neki korektivni mehanizam kako bi se bolje vidjela europska solidarnost. Da oni koji su dobili više daju oni onima koji su dobili manje”, rekao je Plenković.

“Dolazi nam onoliko cjepiva koliko nam može doći. Mi znamo koliko ćemo imati do kraja travnja, ali za mjesece koji ga slijede nemamo precizne podatke. Znamo samo da su inicijalne procjene znatno smanjene”, rekao je. Plenković je komentirao i situaciju s cjepivom AstraZenece pri čemu je na pitanje bi li se cijepio tim cjepivom kazao da je spreman cijepiti bilo kojim odobrenim cjepivom.

Traže raspravu o tom pitanju

U pismu upućenom predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, vodeći dužnosnici EU-a se pozivaju “da što prije održe raspravu o ovome važnom pitanju”. Petorica šefova vlada kritizirala su sadašnju praksu podjele cjepiva jer je proturječna EU-ovom sporazumu o proporcionalnoj raspodjeli.

Austrijski kancelar Sebastian Kurz u petak je rekao da se doze cjepiva ne dijele proporcionalno među zemljama članicama EU-a te da se dodatni ugovori o opskrbi cjepivom dogovaraju kao rezultat netransparentnih pregovora među čelnicima EU-a. Kurz smatra da Nizozemska i Danska imaju pristup znatno većem broju doza cjepiva po stanovniku od zemalja poput, primjerice Bugarske ili Hrvatske.