Plenković i finska premijerka održali presicu: 'Ne želimo zbog BiH nepravedno uvjetovati ulazak Finske u NATO'

Plenković je kazao da ulazak Finske i Švedske u NATO 'nema veze' s izbornom reformom u BiH

Premijer Andrej Plenković u Banskim dvorima je primio finsku kolegicu Sannu Marin. Hrvatska je posljednja postaja na turneji finske premijerke po zemljama zapadnog Balkana, nakon Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Albanije. Marin se ranije danas sastala s predsjednikom Zoranom Milanovićem, a glavne teme o kojima je razgovarala s hrvatskim državnim vrhom te ostalim liderima zemalja koje je posjetila, su zahtjev njezine zemlje za ulazak u NATO te proširenje EU-a na Albaniju, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju.

Nakon sastanka, Plenković i Marin su održali zajedničku konferenciju za medije. Plenković je kazao kako su razgovarali o bilateralnim temama, njezinoj posjeti drugim zemljama, podršci Helsinkija ulasku Hrvatske u eurozonu i Schengen te ratu u Ukrajini i rastu cijena energenata.

“Razgovarali smo i o pripremama za Europsko vijeće, o naporima da se Ukrajini i Moldaviji dodijeli status kandidata za EU, te uvjetovani status za Gruziju. Raspravili smo i o situaciji u BiH te smo objasnili finskoj premijerki važnost izmjene izbornog zakona kako bi izbori, koji se trebaju održati u listopadu bili pravedni”, naveo je Plenković dodavši kako Hrvatska želi da i BiH dobije status kandidata za članstvo u EU-u.

‘NATO će s Finskom i Švedskom postati snažniji’

Plenković je istaknuo kako su raspravljali i o želji Finske da se pridruži NATO-u naglasivši kako Vlada poštuje i podržava tu odluku. Sanna Marin je navela kako su današnji razgovori bili “vrijedni”. “Došla sam vam reći koliko nam je važno članstvo u NATO, kao što su nam važni i bilateralni odnosi. Nema tješnjeg odnosa nego biti članom ovakvog savezništva gdje branimo jedni druge. Brutalni rat Rusije protiv Ukrajine je zaista promijenio sigurnosno okruženje”, navela je Marin.

Istaknula je kako je EU snažno djelovao te je pozvala na snažnije sankcije protiv Rusije i jaču podršku Ukrajini. Smatra i da će NATO, na samitu u Madridu sljedećeg tjedna, poslati “snažnu poruku jedinstva” naglasivši kako u njezinoj zemlji postoji velika podrška javnosti za ulazak u Savez.

“Svjesni smo da NATO mora biti ujedinjen ne samo kao odgovor Rusiji nego i kao dugoročni odabir. Finska i Švedska će ovaj Savez učiniti snažnijim. Naše obrambene snage su među najsnažnijima u Europi i već sada mogu funkcionirati besprijekorno s NATO-om”, poručila je dodavši kako se nada da će NATO uskoro odlučiti o članstvu skandinavskih zemalja te da će parlamenti zemalja članica već nakon samita početi s ratifikacijom zahtjeva Finske i Švedske.

Marin vjeruje da će se turski veto riješiti

Na pitanje je li s predsjednikom Milanovićem razgovarala o njegovom protivljenju ulaska Finske u NATO bez reforme izbornog zakona u BiH, rekla je kako o svim temama, koje su važne za države članice treba razgovarati, te da je pitanje položaja Hrvata u BiH jedna od njih. S Milanovićem je imala dobar razgovor, kazala je Marin, pa dodala da “cijeni podršku Hrvatske” ulasku u NATO te da je bitno da je EU ujedinjena.

Vjeruje i da će se sva pitanja, pa i ono turskog veta na pristupanje Švedske i Finske Savezu, riješiti prije Madrida. “Važno je za NATO da dvije zemlje koje ispunjavaju sve kriterije postanu članice. Bolje je prije nego kasnije. To je bitna tema za cijeli NATO. Govorim o politici otvorenih vrata ne samo o Finskoj i Švedskoj”, kazala je dodavši kako u današnjim razgovorima “rezerve” njihovom ulasku u NATO nisu bile tema.

Plenković se na to nadovezao. “Vlada i parlamentarna većina su bili jasni. Finska i Švedska su naši partneri i odabrali su napustiti politiku neutralnosti jer je Rusija izvela brutalnu invaziju na Ukrajinu… Finska kreće u promišljanje svog novog sigurnosnog okvira, a za nas, koji dobro poznajemo što znači biti žrtva agresije, to je više nego jasan signal da Finska i Švedska traže svoj sigurnosni kišobran. Mi to razumijemo i podržavamo”, rekao je.

‘Nećemo nepravedno uvjetovati put Finske u NATO’

Plenković je istaknuo kako Hrvatska podržava dodjeljivanje BiH status kandidata za članstvo u EU-u te da to mora ići u korak s izmjenama izbornog zakona. Naglasio je kako vlada cijelo vrijeme radi na zaštiti interesa Hrvata u BiH, ali i daje potporu cijeloj državi.

“To radimo čvrsto, konzistentno, prijateljski, dobrosusjedski, dobronamjerno. Uvjereni u ispravnost svoga stava da zemlja s kojom toliko dijelimo zajedničkog predestinirana da bude članica EU-a i to ćemo raditi ubuduće, ali bez da u taj napor nepravedno i nekorektno uvjetujemo put Finske ili Švedske u NATO. To nije naša politika jer jedno s drugim nema nikakve veze”, poručio je Plenković dodavši kako želi potporu Helsinkija i Stockholma oko BiH, ali ne da “dovodimo u pitanje njihov odabir”.

Na pitanje kako se osjećala na Pantovčaku, jer je nekoliko minuta čekala na Milanovića, Sanna Marin je odgovorila: “Imala sam kvalitetan razgovor s predsjednikom. Sve je bilo jasno. Nema problema s ulaskom Finske i Švedske u NATO. Bilo je zanimljivo i važno upoznati cijelo područje zapadnog Balkana. Zaista bi se fokusirala na što je bitno. Dvije minute mog vremena nisu problem”, poručila je Marin.