Američki državni tajnik najavio da će Hrvati uskoro putovati u SAD bez viza

Američki državni tajnik u posjetu je Hrvatskoj

FOTO: Screenshot N1

Američki državni tajnik Mike Pompeo stigao je u posjet Hrvatskoj. Pompeo je jutros sletio u Dubrovnik. Dočekao ga je hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Goran Grlić Radman, koji ga je poveo u razgledavanje grada. Državni tajnik nakon toga sastao se s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem, s kojim je nešto iza 14:30 sati održao konferenciju za novinare.

Pompeo je najviši dužnosnik američke vlade u posjetu Hrvatskoj u mandatu Donalda Trumpa. Očekuje se da će objaviti da hrvatskim građanima više neće biti potrebne vize za ulazak u SAD. Prema najavama, visoki hrvatski dužnosnici i američki gost trebali bi razgovarati o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Moguće je da će biti otvoreno i pitanje kupnje novih borbenih aviona za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.

Pompeo se nada ukidanju viza ‘vrlo brzo’

Prije konferencije za medije Pompeo je dao intervju za Hinu, u kojem je najavio da će Hrvati uskoro u SAD moći bez viza. Na pitanje kada će biti potpisan ugovor o bezviznom režimu za hrvatske građane, tzv. “visa-waiver” programu, Pompeo je rekao kako se nada da će se to dogoditi “vrlo brzo”, odnosno “u sljedećim mjesecima”. Specifičniji od toga nije želio biti.

“Još ima posla, mora se riješiti papirologija, administrativne stvari, neke trebamo učiniti mi, neke su na hrvatskom vodstvu, ali o tome smo razgovarali s ministrom vanjskih poslova (Gordanom Grlićem Radmanom), i siguran sam da ćemo o tome razgovarati i s premijerom (Andrejom Plenkovićem)”, rekao je Pompeo uoči razgovora s hrvatskim šefom vlade. “To je nešto na čemu se već dugo radi i sigurno će biti sjajno za hrvatske građane, ali i za odnose dviju zemlja također”, istaknuo je, dodajući kako smatra da su “sve prepreke riješene”.

Uskoro će se znati jesmo li ispod tri posto

Ukidanje viza gotovo 30 godina neriješeno je diplomatsko pitanje u odnosima dviju zemalja. Za ulazak u bezvizni režim potrebno je ispuniti brojne preduvjete, a zadnji koji je Hrvatska trebala ispuniti je manje od tri posto odbijenih zahtjeva. Je li se to dogodilo, Pompeo nije potvrdio. Hrvatska je ove godine provela kampanju kojom je poticala gospodarstvenike i dužnosnike za koje je bilo gotovo sigurno da će dobiti vizu da predaju zahtjev.

Već 30. rujna prošle godine, kada završava fiskalna godina u Americi, Hrvatska je spustila broj odbijenih zahtjeva na četiri posto i više nije bila daleko od ostvarenja cilja. S prekjučerašnjim danom završila je još jedna fiskalna godina i za pretpostaviti je da američka je strana blizu rješavanja te matematičke računice. Sudjelovanje u ‘visa-waiver’ programu znači da hrvatski građani mogu bez vize otputovati u SAD na razdoblje od najviše 90 dana, iz turističkih ili poslovnih razloga. Amerikanci za EU ne trebaju vizu.

Plenković očekuje ukidanje viza u roku nekoliko mjeseci

Pred novinare je danas nakon razgovora s američkim državnim tajnikom prvi izašao premijer Plenković. „Zadovoljstvo mi je da smo danas imali priliku izmijeniti mišljenja o niz tema. Posebno smo dotaknuli činjenicu da smo proteklih godina zajedno radili da Hrvatska ispuni preduvjete za ukidanje viznog režima. Vjerujemo da je ova godina ta koja je nama prvi put omogućila da budemo ispod tri posto odbijenih zahtjeva, i da će kroz idućih nekoliko mjeseci hrvatski državljani ostati bez tog uvjeta za posjete SAD-u“, kazao je Plenković.

Razgovaralo se i o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja te o proširenju trgovinske razmjene između Hrvatske i SAD-a, dodao je Plenković. Tema je bila i energetska politika te činjenica da će Hrvatska od 2021. godine imati svoj terminal za ukapljeni prirodni plin. Američkoj delegaciji Plenković je predstavio i hrvatske stavove o stanju u BiH, a na kraju razgovora poželio je brz oporavak američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.

Suradnja na ispunjavanju uvjeta

Pompeo je zahvalio domaćinima na lijepim željama i kazao da mu se sviđa Dubrovnik. Pohvalio je ulogu Hrvatske u izgradnji globalnih i regionalnih međunarodnih struktura, te izrazio nadu u poboljšanje gospodarske suradnje. „Razgovarali smo o programu oslobađanja od viza. Opredijeljeni smo za suradnju s Hrvatskom na ispunjavanju preostalih uvjeta“, kazao je Pompeo.

Na red su došla pitanja novinara, koje su tražili da Pompeo ponudi pogled SAD-a na stanje u BiH, te na stanje u cijeloj regiji koja još uvijek nije euroatlantski integrirana. Prvi je situaciju u regiji komentirao Plenković., koji je istaknuo hrvatsku potporu svim susjedima koji žele ući u NATO i EU.

Odluka o kupnji aviona je na hrvatskoj Vladi

Riječ je preuzeo Pompeo. „SAD više ne vode sa stražnjih pozicija, nego smo vrlo uključeni na ovom frontu. Napravili smo značajan prvi korak što se tiče Kosova i Srbije. Što se tiče BiH, ne mogu ponoviti sve o čemu smo razgovarali, ali koristit ćemo sva diplomatska i ekonomska sredstva da bi smo pogurali reforme. Što se tiče F-16 aviona, suverena odluka je na hrvatskom čelništvu. Potrudit ćemo se da postignemo dobre sigurnosne i ekonomske rezultate. Mi ćemo ponuditi povoljne uvjete, a na hrvatskoj Vladi je da odluči“, kazao je državni tajnik.

Pompeo je sličan odgovor ponudio na pitanje američkih novinara, kojima je rekao da ne putuje svijetom kako bi prodavao oružje, te da će hrvatska Vlada, kao i svi drugi američki partneri, samostalno odlučiti o kupnji borbenih aviona.