Nekad je nužno odabrati stranu

Plenković je održao govor pred zastupnicima u Europskom parlamentu

Kazao je kako su ciljevi Hrvatske ulazak u Schengen i uvođenje eura

FOTO: screenshot

Premijer Andrej Plenković održao je govor o budućnosti Europe pred zastupnicima Europskog parlamenta u Strasbourgu. U polusatnom govoru koristio je pet jezika, hrvatski, engleski, francuski, njemački i talijanski.

Plenković je drugi premijer koji govori pred europskim zastupnicima nakon što je Europski parlament počeo s praksom organiziranja rasprava o EU. Prošlog mjeseca prvi je govorio Leo Varadkar, irski premijer.

Osvrnuo se na put Hrvatske u EU

Plenković je govor započeo sljedećim riječima: “Dragi prijatelji, it’s good to be back”. A onda je počeo govoriti o putu Hrvatske u Europsku uniju.

“Premda smo prije rata bili među najrazvijenijim tranzicijskim gospodarstvima, tijekom 1990-ih, zbog svega navedenog izgubili smo korak u odnosu na druge i ušli u Europsku uniju 2013., a ne 2004. godine. Trebalo je proći gotovo četvrt stoljeća da bi se Hrvatska oporavila, duboko promijenila i razvila”, poručio je Plenković.

‘Proširenje EU se mora nastaviti’

Poručio je i kako je “Hrvatska ušla u Europsku uniju da tu ostane i da zajedno s drugim partnerima dalje gradi i razvija europski projekt.”

Plenković je rekao kako se Europska unija mora proširiti i u tom je kontekstu spomenuo Bosnu i Hercegovinu. “Proširenje se mora nastaviti. Osobito na jugoistočnu Europu gdje posebno mjesto ima Bosna i Hercegovina sa svojim posebno teškim putem i specifičnostima.”

Naveo koji su ciljevi Hrvatske

Poručio je i kako je zaštita vanjskih granica Unije jedna od najvažnijih zadaća. “Mjere koje s tim ciljem donosimo na europskoj razini trebaju osigurati jednaki tretman svih država članica i svih građana. Puna provedba sustavnih provjera na granici između država članica kada je samo jedna od njih u Schengenskom prostoru – kao na granici između Hrvatske i Slovenije, te Hrvatske i Mađarske – pokazala je da to može biti problem za slobodu kretanja osoba unutar Europske unije. ”

U tom kontekstu naveo je kako je sljedeći prioritet Hrvatske ulazak u Schengenski prostor, a onda i uvođenje eura.

Premijer je spomenuo i dvije hrvatske uspješne firme.

“U Hrvatskoj se danas proizvodi jedan od najbržih električnih automobila na svijetu, Rimac Concept One. Dok hrvatska tvrtka InfoBip omogućava da 4 milijarde ljudi u svijetu digitalno komunicira putem SMS-a. Istodobno, svjestan sam da su pred nama brojne zahtjevne strukturne reforme, koje našim građanima trebaju omogućiti bolji život”, rekao je.

Govorio o Pelješkom mostu i LNG-u

Premijer je istaknuo i dva projekta koja su, kako je rekao, jako važna za Hrvatsku. “Za Hrvatsku posebno ističem projekt LNG terminala na Krku, kao strateški projekt moje Vlade i Europske unije, čime se Hrvatska pozicionira na energetskoj karti Europe”, kazao je.

Drugi projekt o kojem je govorio je Pelješki most. “Glede prometa, samo ću izdvojiti za nas strateški projekt Pelješkog mosta, koji povezuje južnu Hrvatsku, Dubrovnik za kojeg svi znate, s ostatkom Hrvatske i Europske unije”, kazao je.

Juncker poručio da EU podržava izgradnju Pelješkog mosta

Nakon Plenkovićeva govora, obratio se Jean-Claude Juncker, predsjednik Europske komisije. “Gospodine premijeru, dragi Andrej, nedostaješ nam u ovome domu, ali te pozdravljamo na tvojoj novoj dužnosti koja nije toliko nova jer već imaš reputaciju koja je poznata diljem Europe”, započeo je Juncker svoje obraćanje.

Otvoreno je istaknuo kako Hrvatska ima potporu Europske unije za izgradnju Pelješkog mosta. “Da sam najavio financiranje mosta preko Sene prolomio bi se pljesak, međutim ovaj projekt u Hrvatskoj jednako je važan kao projekt u zapadnoj Europi, ne smijemo zanemariti razvoj novih država članica”, poručio je Junkcer. “Hrvatska je država koja je pokazala hrabrost u samoobrani i uvjerenje u europski projekt,” rekao je u svom govoru Juncker.

Bilo je govora i o arbitraži sa Slovenijom

Juncker se dotaknuo i arbitražnog spora između Slovenije i Hrvatske. “To je bilateralni problem ali je i europski problem. Europska komisija je ponudila svoju pomoć”, kazao je. No, dodao je da Hrvatska i Slovenija same imaju posebnu odgovornost da riješe taj problem.

Nakon njega, nekoliko je zastupnika spomenulo arbitražni spor sa slovenijom. Socijaldemokrati su pozvali Hrvatsku da poštuju arbitražnu odluku, a lider europskih liberala Guy Verhofstadt kazao je da se nada da će Hrvatska sa Slovenijom naći brzo rješenje i što je prije moguće postupiti na temelju arbitražne presude.