Nekad je nužno odabrati stranu

Plenković kaže da Netflixov Don't Look Up opravdava loš rezultat njegove Vlade. Je li on uopće shvatio o čemu je taj film?

Da, premijer se ozbiljno pozvao na satiričnu komediju kao dokaz da nije kriv za nisku procijepljenost

Premijer Andrej Plenković izjavio je danas kako Netflixov filmski hit Don’t Look Up dokazuje da njegova Vlada ne može biti odgovorna za lošu procijepljenost hrvatskih građana. “Sinoć sam na Netflixu gledao Don’t Look Up, dosta zanimljiv film, pogledajte ga, ako niste”, izjavio je premijer na pitanje o niskoj procijepljenosti građana.

“Imamo jako puno dovođenja do apsurda nekih globalnih tema u vrijeme interneta, društvenih mreža, jednog informacijskog kaosa i bizarnih procjena. Živimo u informacijskom vremenu koje je bitno zahtjevnije nego prije. Pogledajte si ovaj film koji sam spomenuo pa vidite kako su to lijepo iskarikirali Amerikanci”, kazao je.

Premijerov odabir filma kojim će braniti rad Vlade u pandemiji prilično je bizaran. Radnja filma Don’t Look Up vrti se oko neovisnih znanstvenika (igraju ih Leonardo Di Caprio i Jennifer Lawrence) koji pokušavaju upozoriti predsjednicu Sjedinjenih država (Meryl Streep) o skorom udaru kometa u Zemlju. Lideri SAD-a reagiraju loše i cijela stvar – spoiler – završi u katastrofi.

Premijerov savjetnik hvalio premijera

U satiričnom filmu koji preporučuje premijer Plenković, demokratski izabrana liderica teatralno i prijevremeno odluči najaviti sigurnu pobjedu nad kometom. Inspiracija za film bila je objava bivšeg američkog predsjednika Georga W. Busha o trijumfu u Iraku, nakon čega je iračka misija doživjela potop.

Tijekom kampanje za parlamentarne izbore 2020. godine, premijer Plenković, ne puno manje teatralno, objavio je kako je njegova Vlada pobijedila pandemiju, što će kasnije pokušati demantirati – bez obzira na to što je to izgovorio u kamere.

Eksperimentalne ideje za borbu protiv nepogode

Dalje, predsjednica SAD-a u filmu odlučuje se za eksperimentalne metode borbe protiv prirodne nepogode, na nagovor svog donatora i strateškog partnera, fiktivnog tech gurua. Premijer Plenković u pandemiji se također su opredijelio za eksperimentalne metode koje se više ne spominju, poput čuvene prokuženosti.

Dalje, predsjednica SAD-a u filmu kriva je za dobar dio informacijskog kaosa, na koji se poziva premijer Plenković. Prvo negira postojanje opasnosti, zatim na TV emisije šalje savjetnike koji se javno ulizuju vlastima, proglašavaju pobjede i propagiraju Vladine eksperimentalne ideje. Paralele s Hrvatskom prilično su jasne.

Dalje, Don’t Look Up insinuira na potencijalno koruptivnu vezu između predsjednice i njenog najvećeg donatora, koji predlaže eksperimentalnu metodu zaustavljanja kometa. To je jedan od razloga radi kojeg dio građana u filmu počinje vjerovati da komet zapravo ne postoji.

Mijenjanje pravila i izmišljene iznimke

Hrvatska Vlada angažirala je fotografa ministra Beroša, provjerenog HDZ-ovog informatičara, da napravi sajt CijepiSe, što su zatim pokušali zataškati. Sajt mjesecima nije radio i doprinio je slabim rezultatima kampanje cijepljenja.

Osim toga, Vladin je Stožer stalno mijenjao pravila i izmišljao iznimke, poput dopuštanja crkvene svečanosti na Hvaru u vrijeme dok je policija tjerala ljude koji su se okupljali na plažama.

Rezultati stvarne i dramske borbe protiv prirodne nepogode, u našem slučaju pandemije, prilično su dubiozni: usprkos nepreglednim pobjedama protiv pandemije, Hrvatska ima jednu od najvećih stopa smrti po broju stanovnika na svijetu. No, kao i u filmu, pojedinci bliski vlastima nisu u svemu sasvim loše prošli.