Plenković na sjednici Vlade: 'Tražimo rješenje za prešutne minuse, moguće su izmjene zakona'

Na današnjoj sjednici Vlade premijer je potvrdio i kojim sektorima od rujna ostaju potpore države

U Nacionalnoj knjižnici iza 11 sati počela je sjednica Vlade. Pored informacija o aktualnom stanju vezanom za potres te koronavirus, na sjednici je bilo riječi i Prijedlogu odluke o načinu izvođenja nastave u osnovnim i srednjim školama kao i na visokim učilištima te obavljanju rada u ustanovama predškolskog odgoja u uvjetima epidemije bolesti COVID-19. Vlada je također donijela odluku o tome da od 1. rujna ugostitelji više neće primati potpore.

Na početku sjednice premijer Plenković kazao je kako su posjetili Glinu i uložili maksimalne napore kako bi iznašli rješenja za to područje.

‘Moramo osigurati bolju informiranost i nižu kamatnu stopu’

Na početku se osvrnuo i na pitanje prešutnih minusa. “Dogovorili smo da će HNB dostaviti temeljitu analizu i da ćemo kao Vlada tražiti najbolje rješenje”, kazao je Plenković te dodao kako će voditi računa da rješenje koje će predložiti, a koje uključuje i zakonsku regulativu i izmjenu, biti osmišljeno na način da ne ugrožava egzistenciju građana.

“Moramo osigurati bolju informiranost i nižu kamatnu stopu. Nakon izvješća ćemo organizirati sastanak s bankama. Kamatne stope koje postoje kod nas su na razini prosjeka u EU a nominalni iznos minusa se smanjio skoro dvije milijarde kuna, rekao nam je guverner”, izvijestio je Plenković te dodao kako će i Vujčić održati presicu.

Kome ostaju potpore?

Premijer je potom govorio i o potporama poduzetnicima te kazao kako su njima obuhvatili svako drugo radno mjesto u RH i 92 posto tvrtki. Radi se, rekao je, o uloženih 18 milijardi kuna. Rezultati su, napomenuo je, da imamo više zaposlenih i manje nezaposlenih.

“Potvrda je gospodarskog rasta to da je prosječna plaća 7175 kuna, a u Zagrebu preko 8200 kuna. Što ćemo učiniti dalje? Vidjeli smo da se epidemiološke okolnosti mijenjaju, no relaksiranjem mjera ograničenja dolazimo u situaciju da ćemo daljnje mjere za očuvanje radnih mjesta uskladiti. Za kolovoz su one 4000 kuna za ugostitelje”, kazao je Plenković pa dodao kako će mjere potpore u rujnu ostati za putničke agencije i noćne klubove i event industriju. “Ostat će i mjera skraćenog radnog vremena do kraja godine”, kazao je te dodao kako sad prelaze na mjere stvaranja radnih mjesta.

Beroš o cijepljenju

Ministar Vili Beroš je iznio najnovije podatke o širenju koronavirusa. Kazao je kako danas imamo 798 novih slučajeva zaraze, 440 osoba je u bolnici, a 53 na respiratoru. Od 117 osoba na respiratoru u proteklih tjedan dana, njih 110 nije bilo cijepljeno, rekao je Beroš. Potom je dodao: “Ukupna srednja dob pri hospitalizaciji je 62 godine dok je u trećem valu bila 65 godina. ”

“Uočava se dvostruko pa i trostruko veći broj djece među hospitaliziranima u četvrtom valu epidemije”, istaknuo je ministar. Cijepljeno je 51,2 posto odraslog stanovništva. Kazao je kako će u cijepljenje uključiti i patronažne ekipe, te podsjetio da se mreža cijepljenja širi i na ljekarne koje će s cijepljenjem građana početi od sljedećeg tjedna. Izvijestio je također kako je prema rezultatima sekvenciranja više od 90 posto oboljelih zaraženo delta sojem.

Oprez zbog delta soja

“Molim javnost da ovu informaciju prihvatimo krajnje ozbiljno. Potreban je poseban oprez zbog visoke zaraznosti delta sojem. Brojeve novozaraženih koje imamo u posljednjih tjedan dana nismo vidjeli od svibnja. Potentniji i zarazniji delta soj dokazuje svoju jačinu. Brojke hospitaliziranih su dvostruko veće nego u rujnu prošle godine, a onih na respiratorima trostruko veći”, istaknuo je Beroš.

“U kontekstu jeseni, mogu reći da ćemo žeti onako kako smo sijali. Ovog ćemo posebno postati svjesni iduća tri tjedna, povratkom u škole i radne kolektive. Znanstvene činjenice moraju prevladati strah od cijepljenja. Sve punoljetne pozivam da se cijepe protiv virusa”, kazao je ministar te podsjetio na poštivanje epidemioloških mjera.

Ministar Radovan Fuchs je kazao kako su izradili model na temelju kojeg će se odvijati rad u obrazovnim ustanovama. “Riječ je o nešto blažim epidemiološkim uvjetima”, kazao je ministar pa ponovio mjere o kojima je govorio već ranije.