Plenković na Vladi: 'Ako se ovakav trend nastavi, razgovarat ćemo što učiniti s mjerama od 1. veljače'

Počela je 39. sjednica vlade RH

U 12 sati počela je 39. sjednica Vlade RH. Najavljeno je da će na otvorenom dijelu sjednice biti objavljene nove informacije vezane uz potres i uz epidemiju koronavirusa.

Riječ je prvi dobio premijer Andrej Plenković. “Situacija oko epidemije i dalje je ohrabrujuća, nastavlja se silazni trend. Hrvatska je zadnjih sedam dana ispod tisuću potvrđenih slučajeva, imamo 604 slučaja dnevno. To je šest puta manje nego prije šest tjedana. Peti smo u EU po tjednom prosjeku broja slučajeva na milijun stanovnika.

No, s obzirom na opaki karakter virusa i njegov novi soj moramo i dalje biti vrlo oprezni. Ako se ovakav trend nastavi, imat ćemo konzultacije tijekom vikenda sa Stožerom, epidemiolozima i ekonomskim timom Vlade da vidimo što možemo napraviti od 1. veljače”, kazao je premijer.

Večeras o cjepivu na razini EU

“Danas ćemo čuti izvješće s potresom pogođenih područja i vidjeti prezentaciju koja će nam plastično prikazati što znamo o stanju na tim područjima. Od globalnih tema, čestitamo novom predsjedniku SAD-a Joeu Bidenu i potpredsjednici Kamali Harris.

Večeras će biti održana posebna sjednica Europskoga vijeća. Glavna tema je proces cijepljenja. Važno je da imamo koordiniranu aktivnost članica EU i da zajednički pokušamo naći rješenja za distribuciju cjepiva. Do proljeća moramo učiniti velike napore da što veći broj najugroženijih sugrađana dobije obje doze, a potom da se cijepi i šira populacija”, kazao je Plenković.

Riječ je nakon premijera dobio potpredsjednik Vlade Tomislav Medved koji je iznio detalje o stanju na područjima stradalim u potresu. Nakon Medveda, na red je došao ravnatelj Državne geodetske uprave, Damir Šantek, koji je predstavio mrežni geoinformacijski sustav nazvan Potres koji donosi temeljne informacije o stanju na stradalom području.

Do danas 215 sumnji na nuspojave cijepljenja

Druga točka dnevnog reda vezana je za koronavirus. Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je najnovije podatke o zaraženima i preminulima u Hrvatskoj i svijetu. “Aplicirano je preko 60 tisuća doza cjepiva”, kazao je. “Hrvatska je 18. siječnja iskazala interes za dodatnih 100 tisuća doza Pfizerovog cjepiva koje bi trebale stizati u četvrtom kvartalu. Nuspojave se redovito prate. Zaključno s jučerašnjim danom zaprimljeno je 215 prijava sumnji na nuspojave.

“Tjedni broj novih slučajeva manji je za 32 posto u odnosu na tjedan ranije. Smanjuje se i broj aktivnih slučajeva, a broj hospitaliziranih konstantno pada pet tjedana. Sve ukazuje da se Hrvatska nalazi u povoljnoj epidemiološkoj situaciji, ali moramo ostati oprezni kako nam se ne bi dogodio treći val epidemije”, kazao Je Beroš.