Plenković na Vladi: 'I više smo nego spremni za nabavku ruskog cjepiva'

Plenković je ponovio da je Hrvatska od Rusa zatražila svu dokumentaciju

Nešto iza podneva u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici počela je sjednica Vlade RH. Uz informacije o aktualnom stanju vezanom za koronavirus te oko potresa, na dnevnom redu je bila i odluka o oslobođenju od obveze plaćanja zakupnine, najamnine i naknade za korištenje stanova i poslovnih prostora u vlasništvu države zbog potresa koji je pogodio područje Sisačko-moslavačke, Karlovačke, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije te Grad Zagreb.

Na početku sjednice ministrima se obratio premijer Andrej Plenković koji je podsjetio da je jučer u Pakracu obilježen početak Domovinskog rata. Potom je govorio o cjepivu protiv Covida -19 pa je tako kazao kako se nastavlja pritisak EU na farmaceutske kompanije da na vrijeme isporučuju ugovorene doze cjepiva.

Po incidenciji smo 4. u Europi

Što se tiče pandemije, kazao je, i dalje imamo dobru epidemiološku situaciju i po incidenciji smo na četvrtom mjestu Europske unije. “Premda bilježimo određeni rast bili smo u prilici omogućiti rad ugostiteljskih objekata i treniranje sportaša i mislim da na tom tragu moramo zadržati oprez kako bismo smanjili trend rasta”, kazao je Plenković. Dodao je kako se u pojedinim županijama bilježe žarišta pa da se ondje donose i strože mjere.

Također je kazao kako je iskorišteno više od 242 tisuće doza cjepiva, da se 121 tisuća ljudi cijepila jednom dozom, a 60 tisuća obje doze. Kazao je i kako se za cijepljenje preko portala prijavilo 42,5 tisuće ljudi.

O nabavci ruskog Sputnika

Rekao je i kako je Vlada zatražila dokumentaciju vezanu iz cjepivo Sputnjik V, te da je pozicija Hrvatske vrlo jasna i da su u trenutku odobrenja EMA-e spremni da ga prihvate. “Mi smo više nego pripravni da ga nabavimo”, rekao je Plenković.

Govoreći o potresu na području Petrinje, premijer je podsjetio na potrese proteklih dana, ali je kazao kako je rad na području Petrinje intenziviran te da se radi na procjeni štete kako bi se podnijeli zahtjevi za novac iz EU fonda solidarnosti.

Medved o potresom pogođenom području

Ministar Tomo Medved potom je govorio o procesima koji se odvijaju vezano uz potres na području Sisačko- moslavačke županije. Ondje je do sada prijavljeno 38.038 oštećenih stambenih objekata, a pregledano njih 30.596, rekao je. Potom je kazao kako se u petrinjskom kontenjerskom naselju oprema unutrašnjost kontejnera, da je postavljeno i kontejnersko naselje u Glini, a da stručnjaci i dalje prate otvaranje vrtača u zemlji kojih je do sada ukupno 98.

Medved je također rekao kako su na tom području uništena biračka mjesta te da je sada za lokalne izbore nužno pronaći nove lokacije na kojima će se moći glasovati. Riječ je o 51 biračkom mjestu.

Beroš o rezultatima sekvenciranja

Ministar Vili Beroš je govorio o aktualnoj situaciji vezanoj uz širenje koronavirusa. “U Hrvatskoj je udio novozaraženih 9,58 posto, a aktivno je 3558 slučajeva zaraze”, kazao je. Ministar je najavio mogućnost razmatranja davanja dva različita cjepiva u slučajevima kada su potrebne dvije doze, što su zapravo sva cjepiva osim proizvođača Johnson & Johnson koji se daje u samo jednoj dozi.

Između ostalog je kazao kako HZJZ šalje deset posto pozitivnih uzoraka svakog tjedna na sekvenciranje. Rezultati za njih 350 su stigli, rekao je Beroš te dodao kako imamo 99 pozitivnih nalaza na britanski soj, dva na afrički soj te četiri na njujorški soj virusa. Dodao je kako je UK varijanta prisutna u Vukovarsko-srijemskoj, Sisačko-moslavačkoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a ima i pozitivnih uzoraka u Zagrebu. Ministar je pozvao na poštivanje epidemioloških mjera kako bi se smirilo širenje bolesti.

Izmjene Zakona o hrvatskim braniteljima

Potom je Medved govorio o donošenju Zakona o hrvatskim braniteljima te je podsjetio što se sve promijenilo 2017. Kazao je kako je od tada uočeno da neke mjere ne funkcioniraju dobro te da je sada potrebno djelovati dodatnim izmjenama zakona da bi procesi bili učinkovitiji. Predlaže se tako, rekao je, ubrzanje postupka za dobivanje statusa HRVI.

“Sada postoje organizacijski problemi zbog kojih proces traje i do tri godine. Stoga predlažemo izostaviti stručnu procjenu”, kazao je Medved te kazao kako će se vještačenje invalida zakonskim izmjenama vratiti u Ministarstvo. Predlaže se, kazao je, i ubrzanje postupka stambenog zbrinjavanja te pomoć socijalno ugroženim skupinama kao što su jednokratna pomoć i ona kada netko ostane bez posla. Te Medvedove izmjene zakona ministri su jednoglasno prihvatili.

Na sjednici je donesena odluka o oslobođenju od obveze plaćanja zakupnine, najamnine i naknade za korištenje stanova i poslovnih prostora u vlasništvu države zbog potresa koji je pogodio područje Sisačko-moslavačke, Karlovačke, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije te Grad Zagreb.