Plenković nema dobru opciju za ministricu koja tvrdi da su joj prijetili. Smijenio ju ili zadržao, pretrpjet će političku štetu

Premijer je očito nezadovoljan što je priča o prijetnjama Tramišak prije došla do medija nego do njega

Nismo o tome još razmišljali, ali sigurno neće na ovome ostati – to je u četvrtak u Bruxellesu premijer Andrej Plenković odgovorio na novinarsko pitanje o tome hoće li smijeniti ministricu regionalnog razvoja i europskih fondova Natašu Tramišak. Najava je to novog političkog zapleta u ionako aferama dobro uzdrmanoj Vladi, u priči koja je čak i za hrvatske standardne prilično bizarna.

Podsjetimo, Tramišak je potvrdila da je zbog posla vrijednog 12 milijuna kuna preko posrednika primila prijetnje, o kojima, pak, nije obavijestila ni premijera, ni policiju – dok tekst o tome nije objavio ovotjedni Nacional. Premijer je situaciju ocijenio nejasnom i bizarnom i iz njegovog jučerašnjeg istupa na tu temu proizilazi kako je vrlo nezadovoljan ovakvim raspletom.

Odnos koji “očito nije idiličan”

Dobri poznavatelji odnosa unutar stranke i Vlade ponavljaju premijerove riječi da se radi o bizarnom slučaju i da bi bilo koji ministar ili ministrica, ako smatraju da su pod nedozvoljenim pritiskom, morali o tome izvijestiti premijera ili čak premijera i kolegu ministra unutarnjih poslova, što se u ovom slučaju nije dogodilo. Premijer je potvrdio da je o svemu doznao iz medija.

Odnos ministrice i premijera “očito nije idiličan”, kažu, napominjući da je, uostalom, to sasvim jasno dao do znanja i sam Plenković kada je u Bruxellesu davao izjavu o ovom slučaju. “Mogli smo na ekranima pratiti” da u njihovom odnosu “nešto ne štima”. Da se čuti, međutim, kako je nezadovoljstvo međusobnom komunikacijom obostrano i kako je o poslu zbog kojeg je na kraju primila prijetnje Tramišak duže vremena neuspješno pokušavala dogovoriti sastanak s Plenkovićem.

Ne radi se o sukobu unutar HDZ-a

Iz premijerovog istupa u četvrtak moglo se zaključiti da nije isključena niti mogućnost da razriješi ministricu. Izvori unutar stranke uvjereni su da je ta opcija izglednija ako se Plenković odluči na širu rekonstrukciju Vlade, o čemu je Telegram nedavno pisao i što bi se moglo dogoditi do ljeta. U protivnom, ako šire rekonstrukcije ne bude, onda će situacija s Tramišak ovisiti o “procjeni niza elemenata”, od reakcije javnosti do reakcije stranke na ovaj slučaj.

To, pak, sugerira da bi premijer trebao odvagnuti kakve mu političke posljedice nosi eventualna smjena ministrice, a kakve njezin ostanak. Sasvim je, međutim, jasno da ozbiljan razgovor tek slijedi.

Iz stranke se da čuti kako se ovdje nikako ne radi o sukobu unutar HDZ-a, već o jednom slučaju koji je prešao sve granice uobičajenog. Doduše, te granice su ionako dobro pomaknute – u Vladi kojoj je jednog ministra doslovno odvukla policija, dvojica su pod istragom, a trećeg je pred USKOK-om teretio bivši bliski suradnik. Nadalje, ni 15 dana nakon pada drona u Zagreb se ne može ustanoviti je li imao bombu ili nije, a o iritirajuće lošim rezultatima obnove koje se javnost podsjetila ovih dana kad je bila druga godišnjica zagrebačkog potresa da se ne govori.

Plenković nema dobrog izbora

No, ova situacija s Tramišak je za Plenkovića posebno politički osjetljiva. Naime, ako je smijeni – kako bi mogao objasniti javnosti da je smjenjuje ministricu koja tvrdi da nije podlegla nedopuštenim pritiscima pri dodjeli jednog posla, a da istovremeno u Vladi ostanu ministri koji su službeno pod istragom? Čak i ako njih makne u široj rekonstrukciji ostat će činjenica da ih je branio unatoč USKOK-ovim sumnjama, dok se na Tramišak obrušio praktički u prvom svom javnom istupu na tu temu.

S druge strane, ako je, nakon što mu sve bude razjašnjeno, ne smijeni, to će sugerirati da ona ima njegovo povjerenje i da ga je uvjerila da je njezina prijava, koliko god u ovom trenutku svi detalji nisu dorečeni niti jasni, čak ni samom premijeru, itekako ima temelja. Što bi, pak, značilo da je Hrvatska pod Plenkovićevim vodstvom ili postala zemlja u kojoj interesne skupine ministrima prijete, a da ovi to ne dožive niti toliko neuobičajenim da prijetnje prijave premijeru i policiji. Ili zemlja u kojoj ministrica nema ni toliko povjerenja u svog šefa da zatraži njegovu pomoć čak ni u slučaju kad joj se prijeti da će “biti krvi do koljena”.