Plenković o Medvedovom izaslaniku koji hvali NDH: 'Izjava je bila nepromišljena i neprimjerena'

Plenković je opet rekao kako nema potrebe mijenjati zakon oko pozdrava 'ZDS', već da je na Vrhovnom sudu da 'ujednačava sudsku praksu'

U HDZ-ovoj središnjici održan je sastanak Predsjedništva i Nacionalnog vijeća stranke. Premijer Andrej Plenković ranije danas sudjelovao je na konferenciji ”Romi kao indijska dijaspora – neraskidive veze” povodom Svjetskog dana Roma. Tamo je govorio o zločinima koje su nad Romima počinili nacistički i ustaški režim tijekom Drugog svjetskog rata ustvrdivši da se “prošlost ne može promijeniti”, ali da “na ta nedjela trebamo podsjećati i bezuvjetno ih osuđivati”.

Dan ranije se pak izaslanik Plenkovićeve Vlade, točnije Ministarstva obrane, Matko Raos sa sjetom osvrnuo na taj ustaški režim i poručio da “ne bi bilo današnje Hrvatske da nije bilo 10. travnja 1941.” – dana kad je osnovana NDH. Od Raosa se naknadno ogradilo Ministarstvo obrane, a među onima koji su osudili izjavu bio je i potpredsjednik Vlade Boris Milošević.

Plenković je sada ustvrdio kako je Raosova izjava bila “nepromišljena i neprimjerena”. “To nije stav Vlade ili bilo koga u Vladi”, kazao je. Na pitanje je li konačno vrijeme da se zabrani uzvik “Za dom spremni” i simbole ustaštva, premijer je rekao: “Taj poklič je suprotan hrvatskom Ustavu i zakonu, samo je stvar kako se to primjenjuje u hrvatskim sudovima. To je već danas zabranjeno”, rekao je pa dodao: “Ima tko je zadužen za ujednačavanje sudske prakse, to je Vrhovni sud.”

‘Sudovi su donosili različite odluke’

Na konstataciju da policija nije intervenirala u Splitu Plenković je rekao da je “policija intervenirala veliki broj puta, a različite odluke su donosili sudovi”.

Komentirajući izbacivanje ruskih diplomata iz Hrvatske, Plenković je rekao da su izbacili “sve moguće razine diplomata”, a na pitanje kakav odgovor Moskve očekuje, rekao je: “Ne znam. Kad ga donesu onda ćemo odgovoriti”.

Osvrnuo se i na izbore u Francuskoj. Na pitanje hoće li moći surađivati s Marine Le Pen, ako ona pobijedi, odgovorio je: “Macron će pobijediti. Uvjeren sam u to, njegova prednost je solidna, sve ankete daju njemu u prilog i kao netko tko pozna Francusku, tamo sam živio pet godina, vjerujem u taj refleks republikanizma koji krasi Francusku”, rekao je.

‘Ostavke u Splitu su se ipak dogodile’

Plenković je rekao da od ministra pravosuđa Ivana Malenice očekuje da na sjednici Vlade ovog četvrtka predloži povjerenika za upravljanje Splitom “sada kad su se ostavke ipak dogodile”. Na pitanje ima li kandidata za splitskog gradonačelnika, premijer je odgovorio:

“Odlučit će gradska organizacija HDZ-a i oni će priopćiti.” Rekao je da ima svoje “preferencije”, ali na pitanje je li to ravnatelj KBC-a Split Meštrović, kazao je: “E, to će vam reći organizacija koja će ići na te izbore. Nije dobro da mi za njih govorimo.”

‘Bio sam u Kijevu prije bilo koga drugoga’

Na pitanje planira li i on posjet Kijevu, nakon što sve više europskih čelnika odlazi u Ukrajinu, Plenković je odgovorio: “Tamo sam bio početkom prosinca prije bilo koga drugog tko je išao kasnije. Moji su dojmovi tada bili vrlo jasni. Ono što sam tada stekao kao osjećaj da će se dogoditi se nažalost obistinilo. Ovi kolege koji su imali malo manje komunikacije s Ukrajinom su sada otišli i to je dobro. Kada procijenimo da ponovno treba dati takvu vrstu potpore, a mi je dajemo svaki dan, doći će i to na dnevni red.”

Komentirajući mogućnost smanjivanja hrvatskog gospodarskog rasta zbog rata u Ukrajini, kako predviđa Svjetska banka, Plenković je rekao da rat utječe na sve moguće globalne procese od opskrbe do rasta cijena energenata. “Suočavamo se s onime s čime suočava cijela Europa i svijet. Mi smo u dosadašnjem dijelu mandata uvijek pokazali da je Vlada intervenirala, vodila računa o radnim mjestima, očuvanju gospodarstva i to u nizu situacija. Globalni trendovi su drugčiji nego što bi bili da je covid jenjavao, a da nema ruske agresije na Ukrajinu”, poručio je.