Nekad je nužno odabrati stranu

Plenković o pregovorima u Bruxellesu: 'Održao sam govor koji je preokrenuo situaciju'

Premijer je dao intervju u Dnevniku Nove TV

Premijer Andrej Plenković gostovao je u Dnevniku Nove TV, a s njim je razgovarao novinar Mislav Bago.

Plenković je u uvodu rekao kako se čuo sa zaraženim ministrom Malenicom i da mu je rekao kako se osjeća dobro. “U četvrtak ujutro je bio na sjednici Vlade, razmak je bio velik, nosile su se maske. Zasad nemamo nikakvih indicija da bismo se trebali testirati”, rekao je Plenković.

Na pitanje hoće li ministrova zaraza biti problem u momentu kad se u Saboru bude potvrđivala Vlada, Plenković je rekao kako neće. “O Vladi se glasa u bloku, jedina je razlika što on neće fizički biti tamo. On će kasnije polagati prisegu”, rekao je Plenković.

‘Govor koji je preokrenuo situaciju’

Nakon toga, prebacio se na temu dogovora oko europskog novca koji je zaključen u Bruxellesu.

“Rasprava preksinoć bila je ključna. Postojala su tri segmenta dogovora. Jedan je bio iznos sredstava kao reakcija na COVID-19, kao dio koji inače ne postoji na razini EU-a. Zemlje koje nazivamo štedljivijima, to su Austrija, Danska, Švedska, Finska i Nizozemska su htjele da balans između zajmova i bespovratnih sredstava bude 50:50”, rekao je Plenković.

Na pitanje tko je bio ključni igrač koji je situaciju progurao prema dogovoru, Plenković je rekao “bilo nas dosta”. Kaže kako je on, citiramo, “održao govor koji je u četvrtak preokrenuo situaciju, nakon čega je nekoliko kolega podržalo ono što je govorio”, a zatim je objašnjavao što je rekao šefovima EU-a.

Tko će vraćati novac?

“Održao sam govor koji je nekoliko kolega podržao, a rekao sam da smo došli u vremenski tjesnac i pet mjeseci se nismo fizički sastali. Imamo veliki problem i treba nam veliko rješenje. Jednostavno sam rekao da je ovo vrijeme da prestanemo produbljivati nepovjerenje jedni prema drugima – sjever prema jugu i istok prema zapadu”, rekao je Plenković.

Na pitanje tko će vraćati novac koji je Hrvatskoj osiguran Višegodišnjim financijskim proračunom, Plenković je rekao kako će se taj novac vraćati tek od 2026. pa do 2050. godine. “Vraćat ćemo ih kroz europski proračun i to tako da kroz kamate ni vi ni ja ni nitko to neće osjetiti”, rekao je.

”22 milijarde eura kroz 7 godina je 166 milijardi kuna. Mi ćemo to detaljno razraditi. Smisao svega ovoga i modernizacije europskog proračuna je da se ide u smjeru digitalnog gospodarstva i transformira ekonomiju da se da onim sektorima koji će se razvijati’, kaže.

Promjenjivo tržište rada i potres

Plenković misli da moramo imati takav obrazovni sustav da ljudi nakon njega budu spremni za tržište rada koje se mijenja.

“Naše će mlade generacije sutra možda raditi zanimanja koja danas ne postoje. Zato je smisao svega ovoga i modernizacije europskog proračuna da ide u smjeru digitalnog gospodarstva i transformira ekonomiju da se bavimo onim sektorima koji će biti globalno konkurentni”, rekao je Plenković koji misli i da je rad od doma neminovan ako se ne pronađe cjepivo.

Kada je o riječ o sanaciji štete nakon potresa u Zagrebu, Plenković tvrdi da se stvara europski okvir za oporavak glavnog grada. ”U četvrtak sam u Bruxellesu išao na sastanak s Ursulom von der Leyen i Europska komisija će sada donijeti 89 milijuna eura i nakon toga će doći još nešto više od 500 milijuna eura. Gradimo europski okvir za oporavka Zagreba”, kaže.

Očekivanja

Kada je riječ o novom mandatu, Plenković vjeruje da će 76 ruku biti dovoljno, a na pitanje o odnosu s predsjednikom države Zoranom Milanovićem u budućnosti kaže da taj odnos mora biti u skladu s Ustavom. ”Drugačiji ne može biti”, rekao je Bagi.

Otkrio je da će, koliko on zna, predsjednik Milanović doći 5. kolovoza na obljetnicu Oluje u Knin. ”Posebno ćemo voditi računa o epidemiološkoj situaciji. Dogovorit ćemo se kako da bude sigurno za sve”, obećao je premijer.