Plenković o srpskoj optužnici protiv pilota: 'To je provokacija. Sve zamolnice koje će nam oni poslati ćemo mi, Vlada, odbiti'

Na sjednici bi Vlada trebala izglasati odluku o pomoći područjima pogođenima tučom

Vlada će na sjednici donijeti odluku o pomoći nakon nevremena i tuče koja je prije nekoliko dana pogodila Varaždinsku, Međimursku, Krapinsko-zagorsku, Koprivničko-križevačku, Zagrebačku i Karlovačku županiju. Na dnevnom redu bit će i prijedlog odluke o davanju suglasnosti Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2023. i 2024. godini za nabavu raketa Hydra za helikoptere OH-58D Kiowa Warrior.

Na početku sjednice se, običajno, obratio premijer Andrej Plenković. Prvo se osvrnuo na vijest da je Viši sud u Beogradu potvrdio optužnicu nad hrvatskim pilotima za navodni zločin u Oluji. Rekao je da je zakon Srbije kojim je uspostavila kvazi-univerzalnu nadležnost za države bivše SFRJ za nas neprihvatljiv. “Sve zamolnice temeljem ovog zakona ćemo kao Vlada odbiti”, rekao je.

“Pitanje suradnje u pogledu sukoba nadležnosti za procesuiranje ratnih zločina je uvršteno u kontekst pregovora između Srbije i EU i mi inzistiramo na ispunjenju ovog mjerila”, kazao je. Podsjetio je da je 2018. uspostavljeno Povjerenstvo za pitanja suradnje u predmetima ratnih zločina čiji je cilj sklapanje međudržavnog ugovora koji bi trajno riješio pitanje nadležnosti. Održalo je, kazao je, tri sastanka, a unatoč inicijativama Hrvatske Srbija nije pokazala daljnji interes za suradnji.

Kaže da se radi o provokaciji Srbije

“Imamo na raspolaganju mehanizme kojima ćemo zaštititi pilote kao što smo lani zaštitili generale i zapovjednike kada je BiH počela s kaznenim progonom za Bljesak. Procesuiranje ratnih zločina da, ali ne u dnevnopolitičke svrhe, ne temeljem ovakvog zakona i ne od strane onih koji odbijaju svaki oblik suradnje o ovoj temi”, rekao je.

“To je poruka Srbiji koja se još nije suočila sa svojom odgovornošću u vezi ratova na prostoru bivše Jugoslavije, ovo s te strane nije politika rješavanja problema već provokacija”, rekao je.

Problematizirao sankcije Čavari

Druga tema bile su sankcije SAD-a protiv Marinka Čavare, predsjednika Federacije BiH i potpredsjedniku HDZ-a BiH. Kazao je da smo izrazili neslaganje i stav da je riječ o pogrešnoj političkoj odluci prema legitimnom predstavniku Hrvata u BiH. “Dovodi se pitanje sam smisao ove odluke jer Čavara nema ni imovine ni računa u SAD-u i ne vidim što bi ova odluka mogla imati za cilj”, kazao je.

Dodao je da se Vlada trudi pojasniti problem koji postoji u BiH a zbog kojeg Hrvati nisu legitimno zastupljeni u BiH. Kazao je da je taj stav iznosio i sankcionirani Čavara. “Neovisno o tome SAD je naš partner, ali imamo i situacije u kojima imamo različite stavove, to je jedna od njih i taj stav smo i prenijeli”, kazao je.

Poručio je da je dobro to što je američki State Department jučer izrazio stav da je BiH država s dva entiteta i tri konstitutivna naroda. “Vjerujem da će se i ovo pitanje razjasniti”, kazao je.


Uskoro opširnije*