Plenković o sukobu Milanovića i Banožića: 'Ne možete očekivati zaljubljenu suradnju s nekim tko vrijeđa i prijeti'

'Bilo kakve prijetnje, ucjene i najavljeni cirkusi govore o njemu, ne o nama', rekao je Plenković o Milanoviću

Nastavlja se okršaj na relaciji Banski dvori – Pantovčak, a novi hici ispaljeni su izvan hrvatskih granica. Predsjednik Zoran Milanović iz Rima se još jednom oštro obrušio na ministra obrane Marija Banožića poručivši da mu je motiv za umirovljenje brigadira Elvisa Burčula osveta.

“Čovjek koji nema 58 godina nije trebao ići u mirovinu. Ovo je laž kojom se pokušao sakriti pravi motiv, a motiv je osveta. To se nikome neće događati u vojsci, nitko neće ići u mirovinu i biti ponižen na ovaj način. Taj tip (Banožić) je skupljao Pokemone dok su ovi bili u ratu”, rekao je Milanović.

Odgovorio mu je premijer Andrej Plenković sa summita EU čelnika u Bruxellesu, ponovno okrivivši vjetar za Milanovićeve izjave. “Ako je u Zagrebu bilo jugo, onda je u Rimu vjerojatno bilo široko. To pitanje nema nikakve veze sa mnom i treba se rješavati u trokutu ministar, predsjednik i Glavni stožer”, rekao je Plenković, prenosi N1.

‘Ne možete očekivati zaljubljenu suradnju’

“Bilo kakve prijetnje, ucjene i najavljeni cirkusi govore o njemu, ne o nama”, nastavio je Plenković ponovivši kako tema umirovljenja brigadira Burčula nema veze s njim.

“Ja se nijednom nisam miješao u proces imenovanja, promaknuća, razrješenja bilo kojeg časnika HV-a. Možete to pitati bivšu predsjednicu, Krstičevića, Milanovića, Kranja, Šundova i Banožića. To s Vladom i sa mnom nema nikakve veze. Važno je samo je li sve provedeno zakonito, ja ću ovdje zaustaviti tu temu, neka to rješava s ministrom”, poručio je premijer.

Na pitanje o Milanovićevoj mogućoj blokadi daljnjih procesa, Plenković je odgovorio: “Sve to morate pitati njega. Prijedlog veleposlanika je dobio prije godinu dana. Zašto to nije riješeno, sigurno nije do nas. Ove tehnikalije on mora rješavati s ministrom. Nisam se miješao prije. Imali smo sastanak vijeća za obranu zbog aviona. To je suradnja onakva kakva je realna. Ne možete očekivati zaljubljenu suradnju s nekim tko stalno vrijeđa sve, prijeti, ucjenjuje, govori o auzmešu. Znate kad kažete da je nekom auzmeš u glavi, to je gore od široko, to morate sve njega pitati.”

‘Znanstveni savjet postoji samo kad zasjeda’

Na pitanje hoće li inzistirati da Gordan Lauc ostane član Znanstvenog savjeta, nakon što se od njegovih izjava ogradilo petero drugih članova Savjeta, Plenković je rekao da je to objasnio “već 150.000 puta”.

“Ljudi koji su u Znanstvenom savjetu su tamo na naš zahtjev. Savjet postoji samo kad zasjeda, njihovi stavovi koje iznose van zasjedanja savjeta su njihovi. To je sve. Linija hrvatske Vlade, jedina službena, je da je cijepljenje dobro, cijepiti se treba, cjepiva imamo dovoljno, cjepivo najbolje štiti od zaraze”, rekao je Plenković.

Dodao je kako “oni (znanstvenici iz Znanstvenog savjeta) puno govore jer ih se puno pita”.

‘Neka se DORH izvoli nacrtati i objasni’

Plenković se osvrnuo i na pretresanje stana župana Zagrebačke županije Stjepana Kožića. Istaknuo je kako jedino ima informacije koje je vidio u medijima. “Što je istina vidjet ćemo. Vidim da je rekao da nije počinio kazneno djelo. Ne želim spekulirati, očekujem od DORH-a da izađe pred medije i objasni o čemu se radi. Ima tamo puno ljudi, nek se izvole nacrtati pred vašim kolegama i neka objasne”, rekao je.

Istaknuo je kako je na sastanku europskih čelnika u Bruxellesu poručio da je Hrvatska spremna za Schengen te da je inzistirao na dodatnoj podrški zemljama koje čuvaju vanjsku granicu Unije, naglasivši migracijske pritiske na zemlje poput Latvije, Litve i Poljske.

“Ideja je da se od Komisije zatraži da pripremi jedno sveobuhvatno izvješće na temelju kojeg će se predvidjeti financijska sredstva koja će članicama pomoći da bolje čuvaju svoju granicu”, rekoa je Plenković dodavši kako Hrvvatska nije bila tema na sastanku i da ne očekuje nikakvu kaznu oko nasilnog protjerivanja migranata iz Hrvatske u BiH. Dodao je i da je na sastanku u Bruxellesu inicirao raspravu o BiH te da su EU čelnici svjesni napete situacije i da s “oprezom i neodobravanjem čitaju poruke Milorada Dodika“.