Plenković: 'Optužnice ne postoje'; Miljavac: 'Nikad nitko nije naredio da se granatiraju civili, a u ratu se gine, to nije balet'

Vlada i generali složni da je dobro što je do sastanka došlo

U Banskim dvorima danas je premijer Andrej Plenković primio generale, zapovjednike i visoke časnike, koji su sudjelovali u operaciji Bljesak. Sastali su se zbog zamolnice Tužiteljstva Bosne i Hercegovine Hrvatskoj u kojoj traže preuzimanje kaznenog progona protiv 14 hrvatskih visokih časnika zbog sumnje da su počinili ratni zločin tijekom Bljeska.

Zaključak sastanka predstavio je Plenković i predsjednik Generalskog zbora Pavao Miljavac, čije se ime našlo na zamolnici Tužiteljstva BiH. Plenković je rekao kako je sastanak dobro prošao te da su zapovjednicima objasnili situaciju kako bi “neposredne informacije dobili od Vlade, a ne na temelju nekih spekulacija”.

‘Optužnice ne postoje’

“Ovdje nije riječ o optužnicama, optužnice ne postoje. Ovim zahtjevom privremeno su prekinute sve radnje u vezi ovog predmeta od strane nadležnih tijela BiH”, naglasio je Plenković.

Plenković je objasnio razloge za zamolnicom. “Riječ je o žrtvama koje su se dogodile za vrijeme opreacije Bljesak u Bosanskoj Gradiški i Kozarskoj Dubici. Kaznena djela koja se spominju su ratni zločin protiv civilnog stanovništva i povrede zakona i običaja ratovanja. Bit i povezanica s ratnim vojnim zapovjednicima je formulacija o naredbi za takozvano neselktivno granatiranje.”

Istaknuo je kako će Ministarstvo pravosuđa u detalje proučiti dokumentacije te da će nakon toga odluke donositi institucije Hrvatske. “Sve odluke donosit ćemo na temelju zakona i međunarodnih sporazuma”, poručio je premijer i dodaoo kako će sljedeći sastanak biti nakon što ministarstvo podnese detaljno izvješće.

‘Nikad nije bilo zapovjedi za granatiranjem civila’

Miljavac je izvijestio kako su svi generali iznijeli svoj stav. “Došli smo do zaključka da to preuzme Ministarstvo pravosuđa i da se nađemo nakon detaljne analize i da bi tada odlučili što i kako. U tom smjeru smo i krenuli”, rekao je.

“Varijanta je i da to jednostavno odbijemo i time bi se na neki način Hrvatska riješila tog problema, a protiv generala bi vjerojatno dignuli optužnice u BiH, tjeralice i mi bi bili blokirani cijeli život i praktički se ne bi mogli micati iz Hrvatske”, naglasio je Miljavac.

Poručio je kako znaju što su radili. “Nikad ni u jednom momentu nije bilo zapovjedi za granatiranjem civilnih ciljeva. A u ratu se gine, nije to balet, ima i nevinih žrtava.”

‘Stvar je ozbiljna i tako ćemo je tretirati’

Plenković je istaknuo da nitko ne može dovesti u pitanje legitimnosti Bljeska i Oluje. “One su sasvim legalne i legitimne akcije i na navjerojatan i kratak način su vratile teritorij”, rekao je premijer dodavši kako će zauzeti stav koji štiti dignitet Domovinskog rata te da je po tom pitanju stav Vlade jedinstven.

Pojasnio je i pravosudni aspekt situacije. “Trenutkom slanja zamolnice pravosudna tijela BiH su procijenila da je primjerenije da se tim konkretnim predmetom bave hrvatska pravosudna tijela i u tom trenutku privremeno se prekidaju sve mjere u vezi s gonjenjem bilo koga tko je tu naveden”, izjavio je i dodao kako ne može prejudicirati što će pravosudna tijela BiH učiniti: “Nema potrebe za spekulacijama, stvar je ozbiljna i tako ćemo je tretirati.”

Htjeli smo zapovjednike obavijestiti o sadržaju zamolnice. “Smatramo li da je to dobro i jesmo li oduševljeni time? Odgovor znate”, naglasio je.

‘Geopolitičke igre’

Prije nego što su Plenković i Miljavac iznijeli zaključak sastanka pred medije je kratko stao general Davor Domazet Lošo, koji je također na popisu zamolnice Tužiteljstva BiH. I Lošo je istaknuo kako je dobro da je do sastanka došlo.

“Hrvatska je vodila najčišći rat u povijesti ratovanja u operacijama Bljesak i Oluja i pokazali smo po kojim elemntima se to temelji. Nema disonantnih tonova, a ovo su malo šire geopolitičke igre”, rekao je Lošo istaknuvši da je stav koji su iznijeli premijer i predsjednik Generalskog zbora zajednički stav svih.

Uz premijera, na sastanku u Banskim dvorima bili su i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, kao i bivši ministar obrane Damir Krstičević.