Plenković pojasnio gdje se nalazi 'maznutih' 200 milijuna eura: 'Ugovore o nabavci aviona nikad nećemo objaviti'

Premijer Plenković daje izjavu nakon sjednice Vlade

Predsjednik Vlade Andrej Plenković nakon sjednice Vlade odgovarao je na pitanja novinara. Između ostalog, govorio je o nabavi francuskih aviona Rafale pa se osvrnuo na izjavu Zorana Milanovića koji tvrdi da je “nestalo 200 milijuna eura” i da ih je netko “maznuo”.

Na pitanje je li Vlada spremna objaviti ugovore o nabavci Rafalea, Plenković je rekao da su ugovori povjerljivog karaktera. Kaže, radilo se o procesu gdje su vrlo transparentno procjenjivali ponude koje su došle. Podsjetio je kako Milanović nije htio poslati formalne predstavnike u povjerenstvo koje se bavilo procesom nabave. Istaknuo je i kako su prije sastanka Vijeća za obranu pitali predsjednika za pismeno očitovanje, ali da se nije očitovao.

‘Trivije i šarlatanstvo’

“Ponuda od 999 milijuna eura bila je za četiri ugovora kao paket. To su cijene kad su podnijeli ponudu u siječnju 2020. godine”, rekao je. Ni na jednu od tih cijena koje smo uspoređivali nije bilo PDV-a, kaže. “Taj PDV MORH transferira Ministarstvu financija. Dakle, transferiramo ga sami sebi”, objasnio je i dodao da postoji dodatni trošak, trošak za objekte, osoblje i trošak za razdoblje od 2024. do 2026. godine, a koji se tiče operativne uporabe aviona. “Tu su tih maznutih 200 milijuna eura koje je netko iz povjerenstva stavio u džep. Ja, na primjer”, kazao je Plenković.

Na pitanje novinara o Milanovićevoj izjavi u kojoj je Plenkovićev posjet Ukrajini okarakterizirao kao ‘sitnu sinekuru’, Plenković je rekao da predsjednikove izjave više neće komentirati. “To je valjda neka ljubomorna crta. On je u mrtvom strahu o tome što ću ja u životu raditi”, dodao je. “Trivije i šarlatanstvo koje on baca u eter su na njegovu sramotu, meni je njega čak malo i žao”, rekao je premijer i dodao da se svakodnevno bavi ozbiljnim temama. Za Milanovića je još rekao da je “on inače inteligentan čovjek”.

Novinari su ga pitali radi li na smjeni ministra obrane Marija Banožića, na što je odgovorio kratko i jasno – ne.

O Schengenu

Plenković je govorio i o potvrdi Europske komisije da je Hrvatska ispunila sve kriterije za pristup schengenskom prostoru. “To bi se moglo završiti u lipnju i bit će jedna od ostavština naše Vlade”, rekao je premijer. Zahvalio se Sloveniji i ustvrdio kako je njihova uloga, kao predsjedavatelja Vijeća, bila velika. Na pitanje što slijedi dalje, Plenković je rekao da će Hrvatska “kontinuirano raditi na provođenju kriterija za koje smo spremni”.

“Promijenit će se situacija na granici sa Srbijom i BiH. Postajemo vanjska granica Europske unije. Mi smo u zadnjih desetak godina doživjeli tri krupna procesa koji se derogirali smisao Schengena”, rekao je. Dotaknuo se i covid potvrda za koje kaže da su, između ostalog, utjecale na to da Schengen bude malo manje liberalan nego prije desetak godina.

“Imali smo više nego dovoljno vremena da se spremimo za čuvanje vanjskih granica”, ustvrdio je još Plenković.

Neradna nedjelja

Novinari su premijera Plenkovića pitali kada će u proceduru novi Zakon o trgovini, na što je odgovorio “iduće godine”. “Ti zakoni su padali na Ustavnom sudu”, rekao je i dodao da je neradna nedjelja mjera koju podržava ogroman dio građana.

“Zakon postoji i radi se na nijansama. Vrag je u detaljima”, poručio je.