Vlada ukinula spornu uredbu za HEP. Čeka da premijer konačno odgovori na pitanja o mega aferi

Pratimo sjednicu Vlade

21.06.2023., Zagreb - U Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzana je 229. sjednica Vlade Republike Hrvatske. predsjednik Vlade Andrej Plenkovic Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Završila je sjednica Vlade na kojoj se očekivalo da će premijer Andrej Plenković pojasniti detalje pliske afere koju danima izbjegava detaljno komentirati. Pitanje prodaje viškova plina koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranoj cijeni otvorilo se nakon što je Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot ustvrdio da HEP taj plin prodaje značajno ispod cijene i tako stvara enormne gubitke.

Premijer je, međutim, sjednicu opet otvorio nabrajanjem svojih uspjeha. Tako se najprije uvodno osvrnuo na 10. godišnjicu članstva u EU, ulazak u Schengen i europodručje.

Ponovno se dotaknuo izgradnje Pelješkog mosta, LNG-a na Krku i ostalih projekata. “Među samo smo 15 zemalja koje su članice NATO-a, EU-a, Schengena i europodručja”, dodao je svoju omiljenu rečenicu.

O neradnim nedjeljama

Kazao je da je EK jučer donijela novo izvješće o vladavini prava te da je Hrvatska ostvarila napredak. “Ono što se i dalje čini jednim od najvećih nedostataka je negativna percepcija pravosuđa”, poručio je. Osvrnuo se i na reguliranje rada nedjeljom, podsjetivši da je to bilo njihovo predizborno obećanje.

Kazao je da “ogromna većina građana” podupire tu odluku. “Vidi se po reakcijama brojnih radnica i radnika, osobito u trgovini, da je ovaj potez dobar”, ocijenio je. Premijer se dotaknuo i sporta. “Mi ćemo danas predstaviti dvije odluke – da se gradski stadion Maksimir u Zagrebu i Poljud u Splitu proglase kao sportske građevine od interesa. To će biti sjajna poruka za hrvatski nogomet i reprezentaciju”, kazao je.

Potom je najavio da Vlada danas donosi i “važan Zakon o izbornim jedinicama, koji je sukladan odluci Ustavnoga suda i rješava temeljno pitanje da glas svakog državljana vrijedi jednako”.

Nova uredba Vlade

Premijer se zatim konačno dotaknuo HEP-a i cijena plina, ali vrlo šturo. “Danas se donosi prijedlog izmjena uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije. Time adresiramo dva pitanja – zbog dovoljne količine plina koji je uskladišten, Vlada će obustaviti odluku o obvezi HEP-a da kupuje plin od INA-e koji je proizveden u Hrvatskoj”, kazao je.

Podsjetio je da su “zahvaljujući odlukama Vlade, umjesto tržišnih cijena, škole, vrtići, bolnice, fakulteti, gradovi, općine… imale priuštiv plin”.

“Posebno tu ističem da je bilo 120.000 kućanstava koje bi bile u problemu kada je bila riječ o plinu, a upravo je ovaj plin kupljen od strane HEP-a iz INA-e omogućio da imaju sigurnu opskrbu”, dodao je. Rekao je da će ministar (Filipović) predstaviti “mehanizam kompenzacije za opskrbljivače u obvezi javne usluge, u odnosu na cijene koje su morali plaćati prigodom kupnje i nabave plina, a u odnosu na cijenu koja je regulirana metodologijom koja je ove godine 47 eura”.

Ministar Filipović o novoj odluci

Izmjene i dopune Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije predstavio je resorni ministar Davor Filipović. Podsjetio je da su prošle godine u rujnu donijeli odluku da sav plin koji INA proizvede mora prodati HEP-u po reguliranoj cijeni. “Sav taj plin je usmjeren, ne samo prema našim građanima, nego i prema institucijama, a sve kako bi imali sigurnu zimu. Prijedlogom ove uredbe ukida se obveza da HEP kupuje plin od INA-e jer se na tržištu stabilizirala situacija”, kazao je.

Dodao je da je ove godine od 1. travnja “za sve naše građane cijena plina trebala porasti za 156 posto, ali da odlukom Vlade u okviru zadnjeg paketa mjera neće rasti”.

“Takvom odlukom Vlade možda smo neke poslovne subjekte doveli u situaciju da su plin kupovali po većim cijenama nego što smo mi regulirali pa se predlaže model kompenzacije. HERA će tako provjeravati nabavne cijene plina kod svih subjekata koji budu tražile kompenzaciju. Ako se utvrdi da je cijena po kojoj su nabavljali plin niža od cijene koju smo ograničili, neće dobiti ništa. Ako se utvrdi suprotno, HERA će utvrditi koji je iznos kompenzacije”, rekao je.

Milijunski gubici u HEP-u

Podsjetimo, informacije po kojima je HEP samo u lipnju na viškovima plina izgubio milijune eura, u Saboru su u oporbenim redovima dočekali s kritikom, a traži se i odgovornost premijera Plenkovića.

Ministar prometa Oleg Butković najavio je da će Vlada problem prodaje viška plina koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranim cijenama riješiti uredbom te da će nakon današnje sjednice vlade javnosti biti sve razjašnjeno. Premijer bi nakon sjednice Vlade, prema najavama, trebao imati konferenciju za medije na tu temu.

Što su rekli iz HEP-a

Inače, Vlada je Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije donijela u rujnu 2022. godine, a prema njoj HEP mora kupiti sav plin koji Ina proizvede u Hrvatskoj. Cijena tog plina sada iznosi 47,6 eura po megavatsatu, a kad je uredba donesena iznosila je 41 euro.

Budući da je HEP napunio sve svoje skladišne kapacitete, plin se prodavao na aukcijama, pri čemu su cijene bile znatno niže.

O svemu se ranije oglasio sam HEP, poručivši da nema utjecaj na prodaju, cijenu i izbor kupaca viškova plina preuzetog od Ine koji se zbog popunjenosti skladišta automatski odlažu u transportni sustav.