Zašto Andrej Plenković vodi kampanju na Zoranu Milanoviću?

Najskuplje lekcije su one koje se ne nauče. Onu iz predsjedničke kampanje Plenković očito nije usvojio.

06.03.2020., Velika Gorica - Predsjednik HDZ-a Andrej Plenkovic zajedno s timom Odvazno za Hrvatsku predstavio svoj program  za stranacke izbore. 
 Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Sve ono što HDZ-u ne treba u kampanji naredna dva mjeseca može se sažeti u samo dvije riječi - Zoran Milanović. Pa ipak, upravo je Andrej Plenković taj koji Milanovića neprestano vraća u dnevnopolitički ring, predstavljajući ga, defacto, kao glavnog protivnika njegove stranke.

Gard je ono što je doista teško shvatljivo. Dva mjeseca pred izbore prednost tvoje stranke je u okviru statističke pogreške, unatoč pandemiji koja je podignula brojke svim vladajućim strankama po Europi. Pritom ti i relativna pobjeda garantira tek zeznute pregovore oko formiranja Vlade u koju bi lako mogao biti primoran primiti ljude s kojima si se duboko posvađao na ljudskoj razini, poput Zlatka Hasanbegovića ili bilo koga iz Mosta.

Andrej Plenković je, zapravo, u politički prilično nezgodnoj situaciji. Pobjeda je neizvjesna, ali je zato izvjesno da bi mogla biti dosta trpkog okusa. I svaki postotak, mandat, glas bi mogao činiti razliku između preživljavanja i spektakularne propasti.

Gard potpune nepogrešivosti

Andrej Plenković, međutim, danas javno nastupa s gardom potpune nepogrešivosti. Vođu opozcije vrijeđa sarkastično govoreći o njegovim visokim kvalitetama, novinarima tumači kako oni, eto, nisu u stanju kontekstualizirati stvari, a u predizborni ring, savršeno nepotrebno dovlači čovjeka koji, za razliku od njega, nema što izgubiti.

Sve ono što HDZ-u ne treba u kampanji naredna dva mjeseca može se sažeti u samo dvije riječi – Zoran Milanović. Pa ipak, upravo je Andrej Plenković taj koji Milanovića neprestano vraća u dnevnopolitički ring, predstavljajući ga, de facto, kao glavnog protivnika njegove stranke.

Pogreška iz predsjedničke kampanje

Najskuplje lekcije su one koje se ne nauče. A čini se da Plenković nije ama baš ništa naučio iz predsjedničkih izbora koje je od Milanovića izgubila njegova kandidatkinja Kolinda Grabar-Kitarović. Plenković i njegovi su tad bili potpuno uvjereni da Hrvatska neće birati bivšeg premijera za kojeg su neprestano tvrdili da je serijski gubitnik već pokazao što može u politici. Pogriješili su spektakularno.

Milanović je, nadalje, po posljednjoj objavljenoj anketi (Cro barometar) najpopularniji političar u Hrvatskoj. Pozitivnim ga smatra 76, a negativnim 20 posto ispitanika. Kako stoji stvarni Plenkovićev takmac? Davora Bernardića pozitivnim smatra 41, a negativnim 48 posto anketiranih.

No brainer

U takvim okolnostima predizborna taktika je, što bi rekli Ameri, “no brainer” – nešto oko čega ne treba ni razmišljati. Jasno je koga HDZ treba ocrtati kao svog glavnog protivnika i na čije slabe strane treba igrati – a ta osoba ne sjedi na Pantovčaku, neopterećno svjesna toga da joj idući izbori dolaze na dnevni red tek za pet godina.

Plenković si, međutim, ne može pomoći. U situaciji kad bi na bilo kakvo Milanovićevo spominjanje njega i HDZ-a najbolje bilo odmahnuti rukom i priču prebaciti na Bernardića, Beljaka i ostale koji Plenkovića čekaju na izborima, premijer drži dugotrajno predavanje oko ustaškog pozdrava s dvostrukim konotacijama, oko Milanovićevog karaktera i dosadašnjeg toleriranja ZDS, propošno docira novinarima i, jasno, govori o svojim neponovljivim europskim uspjesima.

Prednost HDZ-a je, valja ponoviti, u okviru statističke greške. U tim okolnostima, oslikavanje predsjednika Republike kao ultimativnog protivnika te stranke na izborima na kojima Milanović uopće ne sudjeluje, ludo je suvišan rizik.