Plenković se uskoro sastaje s koalicijskim partnerima. HDZ-ov Bačić tvrdi da HNS ostaje u Vladi

Odnosi su narušeni kada su iz HNS zaprijetili da će izaći iz Vlade ako Kuščević ne ode

Danas u 13 i 30 sati premijer Andrej Plenković trebao bi s koalicijskim partnerima razgovarati o budućnosti Vlade nakon ostavke ministra uprave Lovre Kuščevića. Po završetku sastanka trebalo bi postati jasnije koliko je inzistiranje HNS-a na Kuščevićevom odlasku iz Vlade uzdrmalo odnose u vladajućoj koaliciji. Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić danas je najavio da HNS ostaje u Vladi. “Vladajuća koalicija nastavlja raditi u ovakvom sastavu i vidimo se najesen”, rekao je Bačić u Saboru, javlja N1.

Kada su se, nakon Telegramovog otkrića da Kuščević nije upisao kuću u katastar i drugih afera koje su nakon toga počele curiti u javnost, počeli javljati prvi zahtjevi za Kuščevićevom ostavkom, tome se vrlo brzo priključio se i HNS. Prve glasove počeli su puštati pomalo sramežljivo, preko neimenovanih izvora, prije desetak dana. Čim se moglo naslutiti da priča s Kuščevićem nije ni blizu završetku, i da će se najgore stvari tek doznati, iz HNS-a su se osilili i počeli pričati da će izaći iz Vlade ako Kuščević ne ode.

Takav pristup nije se svidio Plenkoviću, koji je izjavio da ucjene organski ne podnosi. Da stvari budu potpuno jasne pobrinuo se šef Sabora Gordan Jandroković, koji je HNS-u prilično izravno poručio da se HDZ može snaći i bez njih: “Nije nam važno što kaže HNS, već ono što ćemo mi procijeniti kao ispravno. Ako idu iz Vlade, neka odu iz Vlade”, rekao je Jandroković. Kuščević je na kraju otišao, ali nesređeni računi u vladajućoj koaliciji su ostali.

Iz HNS-a pokušavaju smiriti situaciju

HNS se ponovo javio nedugo nakon Kuščevićeve ostavke, izrazivši zadovoljstvo takvim raspletom događaja. „Za nas u HNS-u je to pitanje moralne i političke odgovornosti svakog političara, a pitanje eventualne kaznene odgovornosti utvrđivat će nadležna tijela. O odnosima s HDZ-om u budućnosti i političkim prioritetima HNS-a u nadolazećem razdoblju, poput povećanja plaća za 68 tisuća zaposlenika u osnovnim i srednjim školama, nastavljamo razgovarati s koalicijskim partnerima, počevši od koalicijskog sastanka”, stoji u priopćenju HNS-a.

Jutros je pri dolasku u Vladu situaciju pokušao smiriti potpredsjednik Vlade iz kvote HNS-a, Predrag Štromar. “Razgovarali smo i nadam se da više neće takve stvari puniti naslovnice i biti u medijima, da će se više govoriti o reformama i o onome što stvarno radimo, što treba raditi”, rekao je Štromar, prenosi N1.

Plenković sređuje račune s HNS-om

Ako je vjerovati izvorima iz HDZ-a koji su nakon Kuščevićeve ostavke razgovarali s novinarima Jutarnjeg lista, ta epizoda još nije ni blizu završetka za premijera Plenkovića. “Mislim da ovo nije kraj i da pitanje s HNS-om još nije završeno. Na njegovu ostavku nisu utjecali u HNS-u, nego je za to zaslužan pritisak medija. Zato mislim da zbog njihove nekorektnosti, ne samo prema HDZ-u, nego prema svim partnerima, rješavajući unutarnje sukobe i različita viđenja opstanka u koaliciji, priča između HNS-a i Plenkovića nije gotova, nego tek počinje ne samo prema HDZ-u, nego prema svim partnerima, rješavajući unutarnje sukobe i različita viđenja opstanka u koaliciji, priča između HNS-a i Plenkovića nije gotova, nego tek počinje”, kazao je sugovornik Jutarnjeg.

Na pitanje što očekuje od ovog koalicijskog sastanka koji počinje u utorak u 13.30 sati u Banskim dvorima, isti izvor je odgovorio da očekuje da se otvore i druge teme koje opterećuju odnose u koaliciji. Dodao je da ne očekuje da bi Bandićevi zastupnici mogli tražiti mjesta u Vladi dođe li do preslagivanja, nego će gurati svoje projekte.

Sukob između Bandića i HNS-a

Čini se da zagrebački gradonačelnik, čiji će zastupnici biti ključni za održavanje parlamentarne većine ukoliko dođe do raskola s HNS-om, zaista nema ambicija ući u Vladu. “Što god premijer odluči, pa i presložiti Vladu, imat će podršku Kluba, pri čemu sam Bandić neće imati nikakvih kadrovskih zahtjeva. Njemu je u fokusu suradnja na projektima države i Zagreba”, kazao je izvor bliski saborskom Klubu Milana Bandića u petak. Ono što bi za stabilnost Plenkovićeve vlade moglo biti problematično je neprijateljstvo koje se u posljednje vrijeme rasplamsalo između Bandića i HNS-a.

Zagrebačkog gradonačelnika posebno smeta HNS-ova nestranačka ministrica obrazovanja Blaženka Divjak, koju je žestoko napao na presici prošlog mjeseca, kada je kazao da mu je ministrice žao te da “ona jadna ništa ne razumije”. Bandić je nadodao da će i od premijera Plenkovića zatražiti ostavku ministrice, te da od njega očekuje, kako kaže, “državnički potez”. Izvor iz HNS-a je za Jutarnji sinoć rekao kako tako nešto ne dolazi u obzir, i kako, uostalom, nema razloga za to da se Plenković rješava Blaženke Divjak. S obzirom na to da su odnosi između HNS-a i HDZ-a sada narušeni, moguće je da će se na današnjem sastanku razgovarati i o sudbini ministrice obrazovanja.