Nakon što je Plenković otišao evo i Milanovića u Jasenovcu, odao je počast žrtvama

Premijer i ministri počast su odali odvojeno od predsjednika i predstavnika naroda žrtava

FOTO: Screenshot N1

Državni vrh i udruge stradalnika danas obilježavaju 76. obljetnicu proboja posljednjih zatočenika iz ustaškog logora Jasenovac. Nakon što su prošle godine počast stradalima zajedno odali svi predstavnici vlasti i žrtava, ove godine u Jasenovcu nema jedinstvene kolone. Premijer Andrej Plenković jučer je kazao da će u Jasenovcu biti čak pet odvojenih delegacija. “Tamo će biti izaslanstvo Vlade, Sabora, predsjednik, naroda žrtava i strani veleposlanici”, rekao je.

Premijer je položio vijenac nešto nakon 9 sati, zajedno s potpredsjednicima Vlade Tomom Medvedom, Davorom Božinovićem i Borisom Miloševićem. Odavanje počasti trajalo je svega nekoliko minuta. Dvojica vojnika položila su vijenac podno spomenika. Plenković i potpredsjednici Vlade održali su minutu šutnje i poklonili se žrtvama, nakon čega su otišli.

U premijerovoj delegaciji su i ministri Gordan Grlić Radman, Nina Obuljen Koržinek i Ivan Malenica. Uz njih su bili i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Aleksandar Tolnauer te ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri.

Vrlo kratka presica

Dvadesetak minuta nakon polaganja vijenaca premijer Plenković održao je konferenciju za medije. Nakon kratke osude zločina počinjenih u Jasenovcu premijer je odgovorio na nekoliko pitanja novinara. Nije htio govoriti o razlozima za odvojeno odavanje počasti, rekavši da je to objasnio jučer.

Upitan o tome sprema li se zabrana ustaškog pozdrava Za dom spremni, premijer je rekao kako nitko tko zna što se događalo u Jasenovcu neće koristiti taj pozdrav. Naljutio se kada su ga novinari podsjetili da je činjenica kako pozdrav ZDS nije kriminaliziran jedan od razloga zbog kojih predstavnici Židova ne žele u zajedničku kolonu.

“To nije točno“, kazao je premijer. Nije ga pokolebao ni argument novinara kako je to kao razlog naveo sam predsjednik Koordinacije Židovskih općina u Hrvatskoj, Ognjen Kraus. “To nije točno“, ustrajao je Plenković i završio presicu.

Zbog sukoba u državnom vrhu nema jedne kolone

Odvojeno polaganje vijenaca posljedica je sukoba premijera i predsjednika RH Zorana Milanovića. “Što se tiče bilo kakvog zajedničkog polaganja vijenaca ili cvijeća, rekao sam jučer na ovakvom sličnog događaju u Topuskom – nema glumljenja”, kazao je Plenković jučer.

“Predsjednik Republike ili njegov protokol sada nešto kao pokreće inicijativu da predsjednik Sabora i ja skupa s njim polažemo vijenac u Jasenovcu. Mi nismo pokrenuli ‘životinjsku farmu’ u Hrvatskoj, nismo pokrenuli uvrede, nismo pokrenuli niz drugih aktivnosti koje su ispod svake razine, i nema prostora za glumljenje, da bude svima jasno”, objasnio je premijer.

I predsjednik Koordinacije Židovskih općina u Hrvatskoj Ognjen Kraus kazao je da je odvojeno odavanje počasti žrtvama posljedica sukoba premijera i predsjednika. “Nakon što smo vidjeli da se ide u razdvojenim kolonama, odlučili smo da i mi idemo u posebnoj koloni. Kako vidite, jedinstvena kolona ne ovisi o nama. Ako su komemoracije predviđene za politička prepucavanja, onda mi to ne možemo podržati ni u kom slučaju”, rekao je Kraus.

‘Simbole ustaškog režima treba sankcionirati’

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković predvodio je saborsko izaslanstvo koje je položilo vijenac u spomen na žrtve logora u 10 sati. Nakon polaganja vijenca šef Sabora je dao izjavu novinarima.

“Ovo je četvrta godina kako u ime Sabora dolazim u Jasenovac. Ovdje je počinjen strašan zločin. Treba podsjećati mlade generacije da zlo postoji. Naša je zadaća, onih koji vode zemlju i javno djeluju, upozoravati da sloboda i demokracija trebaju svoje čuvare i na to da trebamo voditi računa o tome da mir i manjinska i ljudska prva trebaju biti pravna stečevina”, kazao je.

Treba li zabraniti ZDS, pitali su novinari Jandrokovića. „Smatram da sve simbole ustaškog režima treba zakonski sankcionirati. Sve što je bilo dio i podsjeća simbolike ustaškog pokreta treba biti zakonski sankcionirano“, kazao je predsjednik Sabora.

Bolje da je ove godine jedna kolona

Novinari su tražili Jandrokovićev osvrt na izjavu šefa Saveza antifašista Franje Habulina kako će inzistirati da se korištenje ustaških simbola strogo sankcionira. „O tom nismo još razgovarali. Volio bi naglasiti da moramo raditi razliku između ustaškog simbola i simbolike HOS-a iz Domovinskog rata“, rekao je, i pozvao se na stav radne skupine koja se bavila tim pitanjem.

„Može se razgovarati o korištenju simbola HOS-a bez ZDS. Razmišljao sam kako to izvesti. Pod crvenom zvijezdom počinjeni su grozni zločini – Bleiburg, Goli Otok, Vukovar, Škabrnja… Moramo urediti i odnos prema simbolima komunističkog režima. Hrvatska povijest je bremenita, nije laka, zbog toga se svih ovih godina nisu našla zakonska rješenja, ali mislim da smo kao društvo za to dovoljno zreli“, nastavio je Jandroković. „Ovo nije crno-bijela tematika, moram o biti vrlo sofisticirani pri tome kakve ćemo odluke donijeti. Pri utvrđivanju onoga što će se zakonski sankcionirati trebamo sagledati sve povijesne činjenice“, dodao je.

Komentirajući činjenicu da je ove godine u Jasenovcu više delegacija, kazao je kako smatra da je ove godine bolje ovako, iz epidemioloških razloga. „Prošle godine je bilo nekoliko desetaka, a sad je više od tri tisuće zaraženih. Također, s obzirom na sve što smo čuli zadnjih nekoliko mjeseci, smatram da je bolje ovako dok se ne steknu uvjeti. Uvjeti da se ponašamo u skladu s civilizacijskim stečevinama i da pazimo što govorimo jedni o drugima“, kazao je.

Više delegacija

Predsjednik Republike Zoran Milanović odao je počast polaganjem cvijeća i kamenčića kod Spomen obilježja Kameni cvijet u 11 sati, a uz njega su bili bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović te bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor.

Izaslanstvo naroda žrtava predstavljat će saborski zastupnik i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, predsjednik Koordinacije Židovskih općina u Hrvatskoj Kraus te saborski zastupnik i predstavnik Saveza Roma u Hrvatskoj “Kali Sara” Veljko Kajtazi, a s njima će vijenac položiti i čelnik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin. Počast će također odati strani diplomatski predstavnici, izaslanstva gradova, političkih stranaka i udruga, te lokalne udruge saveza antifašista i vijeća srpske nacionalne manjine.