Nekad je nužno odabrati stranu

Plenkovićeve akvizicije proći će u Saboru. Ali usred ljeta bi ga mogla čekati ustavna kriza zbog Kujundžića

Procjenjuje se da nezadovoljni HDZ-ovci sutra u Saboru Plenkoviću neće raditi probleme

30.11.2017., Zagreb - Koalicija udruga u zdravstvu organizirala je na Trgu svetog Marka prosvjed kao rekaciju na uskratu sredstava za nabavku lijeka Spinraza. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ako je ijedna prognoza u posljednje burne četiri godine hrvatske politike izgledala kao sigurna oklada, onda je to ona da će izglasavanje novih ministara proći bez problema. Svi sugovornici do kojih smo danas uspjeli doći iz HDZ-a i vladajuće koalicije uvjereni su da većina ni u kom slučaju neće biti upitna. Plenkovićev izbor novih ministara, istina, nije izazvao provalu oduševljenja među stranačkim dužnosnicima HDZ-a. Ova rekonstrukcija je samo “dala zraka Vladi da dođe do kraja mandata – i to je to”, procjenjuje jedan sugovornik iz HDZ-a, dodajući da je uloga novih ministara da “traju i da ne naprave grešku”.

Razuman pristup

Unatoč nezadovoljstvu dijela zastupnika koji smatraju da će kadrovska križaljka njihovog šefa imati negativne posljedice za stranku, na sutrašnjim sjednicama saborskih odbora, HDZ-ovci, kako se tvrdi, neće stvarati probleme kandidatima za ministre. “Od nas nemojte očekivati probleme”, kazao nam je jedan saborski zastupnik vladajuće stranke. Drugi nam, pak, veli da se od zastupnika HDZ-a sutra može očekivati isključivo “razuman pristup”.

Dužnosnici drugih koalicijskih stranaka na rekonstrukciju Vlade gledaju s puno više zadovoljstva nego HDZ-ovci, pa se čini da je zadržavanje većine sutra u Saboru tek zadatak kojeg treba formalno odraditi. Sve drugo bilo bi vjerojatno najveće iznenađenje ikad na političkoj sceni u Hrvatskoj.

Zaželi i Borg

No, dok će HDZ-ovi i koalicijski zastupnici “biti razumni”, oporba se sprema za žestoko rešetanje novih ministarskih akvizicija. SDP-ovi saborski zastupnici najavljuju da će raspravu na odborima iskoristiti da bi “podsjetili zašto su ovi stari ministri uopće bili prisiljeni otići” i da upozore da je rekonstrukcija “samo improvizacija”.

Za kandidate koji dolaze na odbore imaju dovoljno “municije”. Marko Pavić bi se, primjerice, mogao naći u situaciji da objašnjava kako u novom resoru misli upravljati EU fondovima, kad je najrazvikaniji projekt njegovog bivšeg ministarstva, financiran iz europske kase (projekt “Zaželi”), upao u probleme. Kandidata za novog potpredsjednika Vlade za gospodarstvo, ministra financija Zdravka Marića, kani se podsjetiti na njegovu ulogu u aferi Borg i presudu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa o tome da je prekršio načela obnašanja dužnosti.

Grlić Radman bi mogao proći “lišo”

Pod žestokom “vatrom” bit će i Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova koji bi trebao također postati potpredsjednik Vlade. Njega će SDP preispitivati oko primjene sile prema migrantima i pushbackovima, koji su ilegalni i o kojima je neoprezno ovih dana javno progovorila predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.

Gordan Grlić Radman, kandidat za ministra vanjskih i europskih poslova, po svemu sudeći, može očekivati najmanje teško saslušanje. Oporbeni zastupnici u nadležnim saborskim odborima već podsjećaju da je njega i SDP-ova Vlada poslala za veleposlanika (u Mađarsku, 2012. godine) čime sugeriraju da Radman, koji je član HDZ-a, oporbenim članovima ipak neće biti posebno problematičan.

No, nakon što prođe poslijepodnevno glasanje i Vlada i službeno dobije novi ministarski sastav, počet će se odvijati vjerojatno sljedeća velika politička priča ovog ljeta koja bi se mogla rasplitati na Ustavnom sudu.

HDZ hoće ići na more

Most ima već pripremljen zahtjev za opozivom ministra zdravstva Milana Kujundžića i planira ga staviti u proceduru vjerojatno odmah nakon glasanja o novim ministrima. U članku 113. Ustava RH piše: “Rasprava i glasovanje o povjerenju mora se provesti najkasnije u roku od 30 dana od dostave prijedloga Hrvatskom saboru”. To bi značilo da ćemo nakon sutrašnje izvanredne sjednice imati još jednu ovog ljeta, onu na kojoj bi oporbeni zastupnici nastojali dokazati da je Kujundžić loš ministar i da treba otići.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković, međutim, drugačije tumači Ustav: “Da je normalna sjednica, da se ne radi o stanci, tada bi se sasvim sigurno raspravljalo o toj točki nakon 30 dana. Međutim, imamo odredbu u poslovniku Hrvatskoga sabora, a i Ustav se toga dotiče, da je za sazivanje izvanredne sjednice potreban zahtjev predsjednice Republike, Vlade i natpolovične većine zastupnika u Saboru”. HDZ, dakle, ne namjerava sazivati još jednu ljetnu sjednicu Sabora.

Jandroković kontra Bačića

Očekivano, u opoziciji smatraju da je takav stav brutalno gaženje Ustava. Zanimljivo je, međutim, da je isti stav imao i Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika prije samo dva tjedna. Tad je bio aktualan zahtjev za opozivom Lovre Kuščevića.

“Ni na kraj pameti mi nije palo da, ako do 15. srpnja ne provedemo raspravu, da time prestaju ustavni rokovi u kojima bi Hrvatski sabor trebao raspravljati o povjerenju ministru Kuščeviću”, objašnjavao je tad Bačić. Sad, očito, u HDZ-u imaju nešto drugačiji pogled na ustavne rokove. Cijelu tu zbrku, koja će očito dominirati političkim vijestima narednih dana, vjerojatno će morati razriješiti Ustavni sud. Jandroković je najavio da će se o tome treba li se sazivati izvanredna sjednica očitovati Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav.

Na potezu će biti Ustavni sud

S obzirom na to da tamo vladajuća koalicija ima većinu, nije teško pretpostaviti da će dati za pravo stavu HDZ-a. U tom trenutku oporba će, kako doznajemo, ići na ustavnu tužbu, s nadom da će se Ustavni sud oglasiti vrlo brzo, kako bi se još u kolovozu mogla sazvati izvanredna sjednica Sabora.

Sjednica na kojoj bi Andrej Plenković i ostali trebali zdušno braniti ministra zdravstva koji je među najnepopularnijima u Vladi, kojemu sektor grca u dugovima i koji je po svemu sudeći do zadnjeg trenutka bio u igri da bude – rekonstruiran.