Pljačkaš osuđen za krvavi prepad na zagrebačku banku dokazao da je osuđen u nepoštenom procesu. Mogao bi dobiti novo suđenje

Europski sud za ljudska prava prihvatio je tužbu Ognjena Grubića protiv Republike Hrvatske

Prije gotovo 15 godina Ognjen Grubić uhićen je zbog sumnje da je sudjelovao u krvavoj pljački Zagrebačke banke na Drvinju tijekom koje je pucano na Dragutina Golika-Zmiju, hrvatskog branitelja koji je razbojnike pokušao spriječiti u bijegu. Grubić je u Lepoglavi služi 30-godišnju zatvorsku kaznu koja mu je zbog toga izrečena. Iz Zagrebačke banke u toj pljački ukradeno je nešto manje od 900 tisuća kuna.

Malo tko je vjerovao da je uredno počešljani, uglađeni dečko sa zagrebačkih Srednjaka zapravo notorni ovisnik spreman na brutalno razbojstvo. Grubić bi sada, izgleda, mogao dobiti drugu šansu da pokuša dokazati kako on zapravo nije odgovoran za Golikovu smrt.

Slijedi li obrat u procesu?

S Europskog suda za ljudska prava ovih je dana stigla presuda koja predstavlja novi moment u ovom slučaju. Sud u Strasborugu utvrdio je da je Grubićevo suđenje bilo nepravedno. Država mu je, stoji u odluci europskog suda, povrijedila pravo na ‘jednakost oružja’. To znači da obje strane u procesu – u ovom slučaju tužiteljstvo i Grubić – moraju imati ista prava i iste mogućnosti. Grubić ih nije imao, kaže sud iz Strasbourga.

Naime, tijekom žalbenog procesa na Vrhovnom sudu nisu mu dostavljeni svi dokumenti koje je priložilo državno odvjetništvo, niti je bio pozvan na javnu sjednicu. Tako su bez njega vrhovni suci raspravljali o žalbama. Na kraju mu je potvrđeno 30 godina zatvora.

Grubić će odluku Europskog suda za ljudska prava, kako nam je potvrdila njegova odvjetnica Višnja Drenški Lasan, iskoristiti da zatraži novo suđenje u Hrvatskoj. Ako njegov zahtjev bude usvojen, jedan od najkontroverznijih procesa u bližoj hrvatskoj povijesti mogao bi se ponovno naći pred sucima. U njemu će Grubić dobiti priliku ponovno dokazivati da nije kriv.

Uhićenje s Nenadom Filipovićem

Grubić je bio u grupi uhićenih koje je navodno predvodio Nenad Filipović. Taj bivši ratnik, sumnjalo se, početkom 2005. godine okupio je ljude koji su počinili seriju razbojništava. Osim ovoga u Zagrebačkoj banci na Drvinju 7. listopada 2005., vjerovalo se da stoje i iza krvave pljačke Fine u Zvonimirovoj ulici 5. rujna te iste godine.

No, optužbe za pljačku Fine protiv Filipovića nakon prvog suđenja padaju. Samo Grubića sud proglašava krivim za sudjelovanje u razbojništvu u Zagrebačkoj banci na Drvinju i ubojstvo Golika. I njegovi suučesnici svi će u konačnici biti oslobođeni.

Grubiću je, ispostavit će se sada u nepravednom sudskom postupku, Vrhovni sud RH potvrdio 30 godina zatvora. Žalio se i Ustavnom sudu, no tužba mu je nakon četiri godine, tri mjeseca i devet dana odbijena. Sada dobiva odštetu i zbog dužine tog ustavnosudskog postupka – ukupno 3.500 eura, te još 2.845 eura za sudske troškove.

Tko je zapravo Ognjen Grubić?

Činjenica da je upravo Ognjen Grubić ubojica s Drvinja iznenadila je mnoge. Radilo se o mladiću koji je odrastao u uglednoj zagrebačkoj obitelj, bio je omiljen među djevojkama i zagrižen za košarku.

Međutim, već s 20 godina postaje ovisnik. Zbog droge završava u zatvoru. Iza rešetaka je upoznao i Nenada Filipovića. Do tada je živio na Srednjacima. Razvod roditelja teško ga je pogodio. Ima tri godine starijeg brata Igora, uglednog konceptualnog umjetnika, koji je uvjeren u njegovu nedužnost. Galerist Damir Grubić, Ognjenov stric, prije više godina za Jutarnji list izjavio je kako ga je začudilo to što je samo Ogi bio osuđen. “Ispada kao da je žrtveno janje”, kazao je..

Po izlasku iz zatvora Grubić mijenja ponašanje. Prijatelji govore da je počeo dilati, iako fizičkim izgledom nije ostavljao dojam preprodavača droge. Nosio je markiranu odjeću, vježbao u teretani, hranio se zdravo. No, od tada je uvijek sa sobom nosio pištolj.

Je li netko drugi ubio Golika?

Na ponovljenom suđenju sve je pokušao svaliti na svoje suoptuženike. Tvrdio je kako nije on pucao u Golika iako je imao priliku za to. Vidio je da se Golik hvata za trbuh nakon što su odjeknuli hici. Jednostavno su nastavili vožnju i kasnije novac podijelili.

Njemu je, prisjetio se, pripalo 180 tisuća kuna. Prvo je otišao kući i presvukao se, a novac je sakrio u podrumu. Zatim je otišao u Centar za prevenciju od ovisnosti, što mu je bila obveza jer je bio na uvjetnoj. Nakon toga kupio je 100 grama kokaina.

“Dvadeset sam ponio sa sobom. Otišao sam u grad i s prijateljima obilazio noćne klubove i lokale. Šmrkali smo kokain i pili”, ispričao je. Svoju nedužnost ipak nije uspio dokazati. Teretio ga je Filipović koji je u međuvremenu umro, ali i Filipovićeva tadašnja djevojka Anita Dražić. Ona je spomenula da joj je Filipović govorio kako “Ogija drži u šaci zbog ranjavanja onog čovjeka na Drvinju”.

Ulica nazvana po hrabrom Goliku

Telegram je prije nekoliko godina prvi donio snimke nadzornih kamera razbojništva u Zagrebačkoj banci na Drvinju koje je trajalo manje od dvije minute, a pljačkaši su se dali u bijeg s plijenom od 850.000 kuna.

Golik, razvojačeni branitelj koji se zatekao u blizini, primijetio ih je i krenuo u potjeru za njima. No, nakon nekoliko metara pao je teško ranjen. Ozljedama je podlegao u siječnju 2007., a posmrtno je po njemu nazvana ulica koja se nalazi upravo pokraj opljačkane Zagrebačke banke.