Ploče suda u Vukovaru imale su i ćirilične natpise pa ih je netko fino prelijepio; i to tako stoji mjesecima

Institucija koja bi trebala provoditi zakon, krši ga i nema propisanu ploču; šef suda kaže nam da je nov i nije 'još stigao proučiti slučaj'

Tri vukovarska suda, Županijski, Općinski i Prekršajni, već mjesecima krše Zakon o sudovima koji izrijekom propisuje (članak 13.) da na zgradi suda mora biti istaknuta ploča s njegovim imenom. Sva tri suda smještena su u istoj, obnovljenoj i suvremeno uređenoj zgradi, u Županijskoj ulici 33, u Vukovaru, ali ni na jednom od dva ulaza u sudove ne piše o kojem je sudu riječ.

Točnije, ploča na kojoj se nalaze imena sudova prelijepljene su hrvatskom zastavom tako da se ne vidi o kojem je sudu riječ. Zakonsku odredbu kojom je regulirano da na zgradi suda mora pisati o kojem je sudu riječ. Sudski poslovnik (u članku 31.) još detaljnije opisuje. Uz to što i Sudski poslovnik ponavlja kako na zgradi u kojoj je smješten sud moraju biti istaknuti naziv suda, grb i zastava Republike Hrvatske, ondje stoji i sljedeće:

”Naziv suda ispisuje se na posebnoj staklenoj ploči četverokutna oblika, dimenzija 45 x 25 centimetara Ovisno o veličini i vanjskom izgledu zgrade natpisna ploča može se izraditi u drugoj veličini ili od drugog materijala, ako za to postoje posebni razlozi, uz prethodnu suglasnost Ministarstva pravosuđa”, piše u Sudskom poslovniku, a koliko strogo se sudovi moraju pridržavati te odredbe vidljivo je iz upozorenje da jedino Ministarstvo pravosuđa, ali samo ukoliko za to postoje opravdani razlozi, ploča s imenom suda može izgledati drugačije.

Građani ne znaju na koja vrata ući

”Natpisna ploča”, stoji dalje u Sudskom poslovniku, ”sadrži grb i naziv Republika Hrvatska, te naziv suda. Tekst mora biti napisan velikim tiskanim slovima u zlatnoj, srebrnoj ili žutoj boji na crnoj (plavoj) podlozi. Natpisna ploča pričvršćuje se na desnoj strani zgrade uz glavni ulaz, u visini polovice otvora glavnog ulaza.

Ako je u sudskoj zgradi smješteno više sudova, natpisne ploče pričvršćuju se na istoj strani zgrade, tako da na najvišem mjestu bude pričvršćena natpisna ploča višeg suda, a zatim natpisne ploče ostalih sudova”.

Sve je dakle propisano i jasno, no na zgradi u kojoj su smještena tri vukovarska suda, zakon se ne poštuje. Kao što se vidi na Telegramovoj fotografiji, ploče na sudu postoje i postavljene su onako kako to Zakon o sudovima i Sudski poslovnik nalažu, no tekst na pločama nemoguće je vidjeti zbog nalijepljenih hrvatskih zastava.

Telegram

Zbunjeni građani ne znaju na koja vrata ući

To zbunjuje građane koji poslom dolaze u sud, osobito one koji nisu iz Vukovara, jer ne znaju na koja vrata ući, s obzirom na to da su na oba ulaza ploče čiji je sadržaj nevidljiv. Županijski sud u Vukovaru, inače, osim tog grada, nadležan je za još 30 mjesta te županije.

Razlog zašto su sudske ploče prekrivene je činjenica da na postojećim pločama uz latinični, stoji i ćirilični ispis naziva suda, čemu se dio braniteljskih udruga žestoko protivi. Kao što je poznato postavljanje dvojezičnih ploča (uz latinicu, ispisanih i ćirilicom) izazvalo je revolt pojedinih branitelja koji su u početku razbijali takve ploče, no onda se netko dosjetio da se jednak učinak može postići i preljepljivanjem sadržaja tih ploča, što za razliku od njihova uništavanja nije tumačeno kao kazneno djelo.

Zgrada u kojoj su sva tri suda Telegram

Šef suda kaže da još nije uspio proučiti predmet

Telegram se obratio predsjedniku Županijskog suda u Vukovaru Nikoli Bešenskom s molbom da pojasni zašto sud – kao institucija koja bi trebala biti uzor kad je u pitanju poštivanje i provođenje zakona – ne poštuje ono što Zakon o sudovima nalaže.

Bešenski, koji je tek odnedavno predsjednik Županijskog suda u Vukovaru obećao je odgovoriti na Telegramov upit u roku od 15 dana. U kraćem telefonskom razgovoru rekao je da još nije uspio proučiti predmet, ali da će se u petak tim povodom obratiti i Ministarstvu pravosuđa.

Očito je da u ovom trenutku nitko ne želi skinuti nalijepljene hrvatske zastave sa sudskih ploča u strahu da ne iritira dio braniteljske populacije koja se protivi ćiriličnim napisima u Vukovaru, a koji bi osvanuli da se zastave maknu.