Po čemu će biti upamćena današnja proslava Oluje u Kninu? Izdvojili smo ključne političke poruke

Dan pobjede i 25. obljetnicu oslobodilačke akcije obilježio je govor premijera i dolazak potpredsjednika Vlade iz SDSS-a

05.08.2020., Knin - Svecani program i dolazak drzavnih duznosnika povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

U Kninu je danas obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te 25. obljetnica vojno-redarstvene akcije “Oluja”. Ovogodišnja proslava ostat će upamćena kao prva na kojoj je sudjelovao i politički predstavnik srpske nacionalne manjine.

Premijer Andrej Plenković potvrdio je krajem prošlog tjedna da će u Knin doći i potpredsjednik Vlade iz SDSS-a Boris Milošević. Tada je najavio i da će drugi potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved krajem kolovoza odati počast srpskim žrtvama u Gruborima.

Na jutrošnjoj kninskoj svečanosti Plenković je održao sadržajan govor, u kojem je dosta pozornosti posvetio svim žrtvama u Domovinskom ratu, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost. Izdvojili smo ključne poruke iz današnjih istupa u Kninu.

Plenković: Pijetet prema svim žrtvama ne umanjuje pobjedu

S proslave 25. obljetnice oslobodilačke akcije “Oluja” premijer je poručio da pijetet treba iskazati “prema svakoj nevinoj žrtvi, bila ona hrvatska, srpska ili druge nacionalnosti”. “Pijetet prema tisućama nedužnih hrvatskih žrtava od Vukovara do Dubrovnika preko Voćina, Saborskog i Škabrnje. Pijetet i prema nedužnim srpskim žrtvama od Paulin Dvora do Varivoda (…)”, kazao je Plenković. Naglasio je da se time ne dovodi u pitanje ni legitimnost niti pravednost Domovinskog rata, “niti umanjujemo pobjedu”.

Upravo suprotno, smatra premijer, time se pokazuje “velikodušnost i humanost pobjednika” koji, unatoč svemu, žali zbog svakog nespriječenog zločina. “Isto to očekujemo od svih dijelova hrvatskog društva, osobito od predstavnika Srba u Hrvatskoj, koji također trebaju jasno osuditi sve zločine počinjene protiv Hrvata”, kazao je Plenković.

Premijer se osvrnuo na žrtve ratnih zločina počinjenih uime velikosrpske ideologije, ali i na zločine počinjene s hrvatske strane, “kojih je nažalost bilo, jer legitimno pravo na obranu nije i ne može biti opravdanje za nedjelo – te je svaki takav čin bolan za sve obitelji žrtava i ružan ožiljak na pravedno lice i obrambeni karakter Domovinskog rata”.

Milanović: Iz pobjede u ratu mogli bismo i danas učiti

Predsjednik Republike Zoran Milanović osvrnuo se na pobjedu u ratu iz koje bi, smatra, Hrvatska danas mogla učiti. ”Ta pobjeda nije pala s neba, ona nije slučajna. Ona je rezultat rada, planiranja, koncentracije, inteligencije stotina tisuća ljudi. Svi mi koji nismo u tome sudjelovali smo im dužni biti zahvalni”, kazao je Milanović.

Ocijenio je da smo u toj pobjedi trebali biti “velikodušniji i organiziraniji nego što smo bili, o tome je nešto govorio i premijer. Nikada, srećom, nismo potonuli u ponor moralne katastrofe. Grešaka je bilo, bilo je i zločina koji su nas kasnije koštali”, naglasio je predsjednik, dodavši da je to bila velika lekcija. Hrvatska je kasnije ispravila tu grešku, ali jedan teret ostaje, napomenuo je.

Zbog toga Milanović, kako je kazao, posebno cijeni nazočnost potpredsjednika Vlade Miloševića na svečanosti u Kninu. “Mi se ovdje radujemo i slavimo svojim uspjesima. Doći ovdje i pridružiti se Hrvatima u proslavi jednog datuma, to nije nekakva jednadžba, već arhitektura srca i duboko emocionalno pitanje i to nije mala stvar”, istaknuo je Milanović. Predsjednik se u govoru založio i za poboljšanje odnosa između Hrvatske i Srbije.

Milošević: Prvi korak ka boljoj budućnosti

Potpredsjednik Vlade iz SDSS-a prvi je politički predstavnik srpske manjine koji je sudjelovao u proslavi 5. kolovoza u Kninu. Prije nekoliko dana Milošević je na Facebooku objavio emotivnu poruku u kojoj je objasnio zašto ide na obilježavanje Oluje. Danas je, pak, izjavio da svoj dolazak smatra zalogom za budućnost.

“Smatram da ova Vlada i parlamentarna većina imaju zadatak smanjiti i smiriti tenzije u društvu, da svatko svojim primjerom svjedoči kulturi mira, da svatko svojim doprinosom pridonese da gradimo društvo mira, tolerancije i dijaloga, da se prekine spirala mržnje kako se više nikad užasi rata ne bi ponovili”, poručio je.

Potpredsjednik Vlade smatra da je društvo zrelo da poštuje sve žrtve, bez obzira na nacionalnost, te kaže da je u govorima premijera i predsjednika čuo poruke bitne za budućnost. “Emocije su još svježe, čuo sam poruke mira, pomirbe i budućnosti, tako da svoj dolazak smatram zalogom za budućnost i smatram da je ovo prvi korak”, kazao je Milošević.