Po HNS-u se priča kako je pozicija Vesne Pusić prilično uzdrmana

Međimurski župan navodno će tražiti smjenu predsjednice stranke

19.11.2014., Zagreb - Konferencija za medije ministrice vanjskih poslova i europskih integracija Vesne Pusic. Tema konferencije je sastanak Vijeca za vanjske poslove, Inicijativa za BiH-a, te najava sluzbenih posjeta do kraja godine. 
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Pixsell

U subotu 9. svibnja, na sjednici Središnjeg odbora Hrvatske narodne stranke, skupina članova, predvođena Matijom Posavcem, županom Međimurske županije i šefom najveće stranačke organizacije, zatražit će hitno sazivanje Sabora stranke samo s jednom točkom dnevnog reda: smjena predsjednice HNS-a Vesne Pusić te izbor novog vodstva.

Suradnici Matije Posavca odbacili su u razgovoru za Telegram optužbe da pripremaju puč te da pokušavaju na silu srušiti legalno izabrane vođe stranke.

“Posljednji je trenutak da se spasi stranka koja je potpuno obezglavljena, pred rasulom i bez ikakve potpore u nacionalnom biračkom tijelu. Na takav radikalan potez odlučili smo se jer potpora biračkog tijela nikada nije bila manja, kreće se najviše do 2,5 posto, stranačka organizacija praktički uopće ne funkcionira, a najveći dio članstva potpuno se pasivizirao. Ako HNS želi na parlamentarnim izborima ostvariti bilo kakav ozbiljniji rezultat, tada je krajni čas da Vesna Pusić, koja je najodgovornija za urušavanje stranke, ode s mjesta predsjednice te prepusti vodstvo onima kojima je stalo da se narodnjaci očuvaju kao važna utjecajna stranka”.

Raskol iz osobnih razloga?

Međimurski članovi HNS-a optužuju Vesnu Pusić da je najprije iz osobnih razloga izazvala raskol te izbacila Ratka Čačića, da bi potom sasvim zanemarila stranku te počela voditi računa isključivo o vlastitim interesima. Želi biti glavna tajnica UN-a, tomu je sve podredila i ništa ju drugo ne zanima, najmanje stranka, zaključio je sugovornik Telegrama.hr.

Međimurci također tvrde da Vesnu Pusić podupire tek nekoliko istaknutijih članova, poput Ivana Vrdoljaka i Predraga Štromana, koji tako žele sačuvati svoje pozicije, dok je izgubila povjerenje većine članova koji su svjesni da stranka srlja u propast. Po HNS-ovim kuloarima priča se kako se neki iz vodstva stranke, koji javno podupiru Vesnu Pusić, istodobno dodvoravaju HDZ-u pokušavajući osigurati kakvu takvu političku budućnost. Svjesni su, kažu, da je u ovakvom HNS-om takve više nemaju. Čime, dakako, samo produblju krizu u vlastitim stranačkim redovima.

Vesna Pusić i Matija Posavec snimljeni prošle godine u Međimurju
Vesna Pusić i Matija Posavec snimljeni prošle godine u Međimurju PIXSELL/Pixsell

Vrlo radikalni zahtjevi

Skupina okupljena oko Matije Posavca odlučna je ići do kraja. “Ako u subotu Vesna Pusić odbije sazvati izborni Sabor, tada ćemo zatražiti ne samo njenu smjenu nego i njeno izbacivanje iz HNS-a. Ako u tomu ne uspijemo tada će cijela naša organizacija napustiti stranku”.

Ako bi se to dogodilo, suglasni su i oni koji ne podupiru tako radikalne zahtjeve Matije Posavca, bio bi to raskol od kojega se HNS više nikada ne bi oporavio. Stoga se pokušava pronaći neko kompromisno rješenje, premda su sukobi toliko eskalirali da ih je nemoguće kontrolirati. Čak i oni koji se zalažu za pokušaj dogovora, slažu se da situacija u stranci nije dobra, da je dramatičan pad potpore birača unio veliku nervozu, nemir i neizvjesnost u stranačke redove.

Prijateljice iz djetinjstva

Dodatni je problem, kažu, što se Vesna Pusić potpuno osamila te prekinula ili zahladila odnose s većinom vodećih ljudi HNS. Nije nikakva tajna da je prekinula komunikaciju sa veleposlanicom Vesnom Kurelec i Alenkom Kočiša Čičin Šain, koja je čak napustila HNS, prijateljicama iz djetinjstva, a potpuno je zahladila odnose s ministricom Ankom Mrak Taritaš i donedavnom ministricom kulture Andrejom Zlatar.

I to samo zbog toga, priča se, jer su joj njih dvije, u ime starog prijateljstva, savjetovale da nešto poduzme kako se stranka ne bi do kraja urušila. Vesna Pusić bila je, tvrde, zaprepaštena onim što su joj rekle najbliže suradnice, pa je poslije toga, Andreji Zlatar otkrivena afera stara dvije godine zbog čega je po ekspresnom postuku i smijenjena.

S Vesnom Pusić razgovaralo je i izaslanstvo iz Međimurja, koje je predvodio Matej Posavec. Zatražili su njenu ostavku i sazivanje Sabora, što je Vesna Pusić rezolutno odbila. U taboru Vesne Pusić optužuju Mateja Posavca da podriva jedinstvo stranke po nalogu Radimira Čačića, da su njih dvoje vrlo bliski, da se međimurski župan usprotivio izbacivanju Čačića iz stranke te da ostao s njim politički i ljudski vrlo blizak. Pa sada za njegov račun, optužuju ga, pokušava svrgnuti Vesnu Pusić.

Čačićev utjecaj na krizu u HNS-u

Međutim u HNS-u nije došlo do raskola samo zbog osobnih sukoba. U pitanju su i duboke, nepremostive razlike o ključnim strateškim pitanjima. Tako, među ostalim, frakcija Mateja Posavca rezolutno zahtijeva da na slijedećim izborima HNS više ne ide u koaliciji s SDP-om. Osim što smatraju da će SDP izgubiti izbore te da se zbog toga mora odmaknuti od njih, Posavec i njegovi sljedbenici uvjereni su da je bliskost sa socijaldemokratima zapravo marginalizirala HNS koji je zbog toga izgubio svoj identitet i prepoznatljivost.

Premda se po općoj procjeni, zahvaljujući pregovaračkom umijeću i iskustvu Ratka Čačića, HNS uspio izboriti za čak četiri ministarske fotelje te 15 zastupničkih mjesta u Saboru čime je ta stranka osigurala apsolutno neproporcionalno veliki udio u upravljanju državom. Ratko Čačić se pak javno ne upliće u sukobe unutar bivše stranke jer svoju Narodnu stranku reformista priprema za lokalne izbore u Varaždinu koji će se održati potkraj svibnja. Čačićevi reformisti očekuju pobjedu, čak 40 posto glasova, pa ako se to i dogodi, tada će se na posredan način još više produbiti kriza u HNS-u.