Pobjegao jedan od terorista iz napada u Kumanovu, policija opet blokirala grad

Terorist je izveden na teren ne bi li istražiteljima pokazao gdje je skriveno oružje

Macedonian police troops in armored vehicles leave an area, still inaccessible, where a fighting took place in Kumanovo on May 10, 2015. Shooting broke out for a second day on May 10 in north Macedonia as concern mounted in Europe after clashes between police and unidentified gunmen that erupted on May 9 at dawn in the restive Balkan nation left at least six officers dead along with some 30 injured.  AFP PHOTO/ARMEND NIMANI
FOTO: AFP

Makedonska policija priopćila je da je pobjegla jedna osoba koja se borila protiv policije u Kumanovu. Terorist je uhićen u Kumanovu, a pobjegao je kada je izveden na teren ne bi li istražiteljima pokazao gdje je skriveno oružje ukradeno uoči tog napada, javlja televizija N1.

Glasnogovornik makedonskog MUP-a Ivo Kotevski je na upite zašto je u Kumanovu odjednom mnoštvo policijskih snaga prvo tvrdio da se radi samo o mjerama sigurnosti, no nešto kasnije potvrđeno je da je terorist pobjegao. Više informacija nema ni gradonačelnik toga grada.

Komandant Sulja kaže da oni nisu plaćenici

Sulejman Osmani, terorist u bijegu, rekao je za prištinsku televiziju RTK da pripadnici naoružane albanske grupe koja se sukobila s makedonskom policijom u Kumanovu žele stvaranje albanskog entiteta u Makedoniji. Kazao je i da njihova teroristička grupa broji ukupno oko 2.000 boraca i demantirao navode da su u Kumanovo upali jer su bili plaćeni.

Komandant Sulja“, kako su ga prethodnih dana nazivali albanski mediji u Makedoniji, kazao je da su se predali jer im je ponestalo streljiva, kao i zato što je jedan od članova njihove grupe javio da su ondje predstavnici OSCE-a, a ne policije.

Izjava ovog pripadnika “Kumanovske grupe” još ne rasvjetljava motive terorista za napad u Kumanovu. Makedonski mediji i oporba špekuliraju da je kumanovsku krizu izazvala vlada u Skoplju, ne bi li pažnju javnosti skrenula s političke krize koja potresa tu zemlju.

Problemi s albanskom manjinom

Podsjetimo, napad u Kumanovu počeo je rano ujutro u subotu, 9. svibnja, a potrajao je do kraja vikenda. Glasnogovornik MUP-a Kotevski potvrdio je da je poginulo osam policajaca, ranjeno je njih 37, a ubijeno je i 14 terorista. U početku se nije znalo tko su napadači, no kasnije je objavljeno da je riječ o pripadnicima albanske Osloboditeljske narodne armije (ONA), poznate i kao makedonska UCK. Stanovnici Kumanova bili su za trajanja sukoba evakuirani na sigurno. Teroristi su navodno već planirali i nove napade.

Makedonija je u prošlosti već imala velikih problema s pripadnicima albanske manjine, koji čine oko 30 posto od ukupno 2 milijuna stanovnika. Godine 2001. izbili su krvavi sukobi između albanskih gerilaca i makedonskih snaga sigurnosti, koji su okončani tek posredovanjem Zapada i postizanjem mirovnog dogovora, tzv. Ohridskog sporazuma, koji je albanskoj manjini dao veća prava i omogućio njihovim predstavnicima sudjelovanje u vlasti.