Pobunjeni ruski diplomat: 'Lavrov savršeno ilustrira degradaciju našeg sustava'

'Trebao sam dati otkaz na početku rata, ali nismo svi heroji', kazao je Bondarev

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov attends a joint press conference with his Iranian counterpart following their talks in Moscow on March 15, 2022. (Photo by Maxim SHEMETOV / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Boris Bondarev, ruski diplomat i savjetnik za moskovsko predstavništvo u UN-ovom uredu u Ženevi, ranije danas dao je ostavku na tu poziciju čime je postao prvi diplomat koji se zbog rata javno pobunio protiv režima Vladimira Putina. “Nikada se nisam sramio svoje zemlje kao nakon 24. veljače”, poručio je u pismu ostavke i pritom žestoko kritizirao Moskvu i ruskog šefa diplomacije Sergeja Lavrova.

Bondarev je za BBC ustvrdio kako nije imao alternativu nego podnijeti ostavku te da je pitanje bilo ‘kada će’, a ne ‘hoće li’ dati otkaz. Kazao je da ne očekuje da će njegova odluka puno toga promijeniti. “Ali je moguće da se radi o jednoj maloj cigli u velikom zidu koji će u budućnosti biti izgrađen. Bar se nadam”.

Za Telegraph je pak rekao kako je otkaz dao jer više nije mogao izdržati i da mu je to bila moralna dužnost. “Trebao sam otkaz dati na početku rata, ali nismo svi heroji”, rekao je Bondarev. Kazao je i kako mu se gadilo predstavljati Rusiju te da je užasnut s kojom lakoćom ruski dužnosnici spominju korištenje nuklearnog oružja. “Stvarno je zastrašujuće. Takve izjave stvarno su noćna mora”, naglasio je.

‘Mislim da trebam biti zabrinut za svoju sigurnost’

Bondarev je BBC-u rekao kako su njegovi kolege invaziju dočekali sa “srećom, oduševeljenjem, euforijom”, jer je “Rusija poduzela radikalne korake”. “Sada su manje sretni, jer postoje problemi, pogotovo u gospodarstvu. No, ne smatram da će se mnogi od njih pokajati ili promijeniti svoje stavove. Možda će postati manje radikalni i manje agresivni, ali ne i miroljubivi”, kazao je.

Rekao kako je nekoliko njegovih poznanika već dalo otkaz od početka invazije te da su neki od njih, čak i oni koji javno istupaju, privatno zgroženi brutalnim ratom i opravdanjima koje ministarstvo vanjskih poslova iznosi za ratne zločine. “Koja je poanta našeg posla ako je ruski predsjednik jedini ‘diplomat’ u našoj zemlji i on zna ‘najbolje’? Svi bi se diplomati to trebali pitati i možda podnijeti otkaz”, poručio je.

Vjeruje da ga već smatraju izdajicom u Rusiji, ali tvrdi da nije učinio ništa nezakonito. “Samo sam dao otkaz i rekao što mislim… Ali, mislim da trebam biti zabrinut za svoju sigurnost”, naglasio je. “Učinio sam svoju dužnost kao građanin, možda prvi put u svojih 41 godinu”, kazao je Telegraphu i dodao kako ne zna kakve će točno biti reakcija Moskve.

UN pozvao i druge diplomate da podnesu ostavke

Bondarev je u pismu ostavke invaziju Rusije na Ukrajinu ocijenio ”najozbiljnijim zločinom protiv ruskog naroda”, a u pismu se dotaknuo i šefa ruske diplomacije Lavrova. “Ministar Lavrov je savršena ilustracija degradacije ovog sustava. U 18 godina došao je od profesionalnog intelektualca do osobe koja konstantno odašilje konfliktne izjave i prijeti svijetu (pa i Rusiji) nuklearnim oružjem”, napisao je.

Poručio je kako “žali što mora priznati da se u 20 godina razina laži i neprofesionalizma u radu ruskog Ministarstva vanjskih poslova cijelo vrijeme pojačavala”. “Danas, rusko Ministarstvo ne predstavlja diplomaciju, već huškanje, laži i mržnju, a služi interesima nekolicine”, dodao je Bondarev u pismu ostavke. Poručio je i kako oni koji su započeli ovaj rat, žele samo jedno, a to je “zauvijek ostati na vlasti”.

“Oni žele živjeti u neukusnim palačama, ploviti na jahtama cijenom usporedivim s cijelom ruskom mornaricom, uživajući u neograničenoj moći i nekažnjivosti. Da bi to postigli, spremni su žrtvovati onoliko života koliko je potrebno. Tisuće Rusa i Ukrajinaca već su umrle zbog toga”, kazao je. UN-ova organizacija za ljudska prava pozvala je i druge ruske diplomate pri Ujedinjenim narodima da “slijede ovaj moralan primjer” i također podnesu ostavke.